Hlavní navigace

Názor k dotazu Jednatel a zároveň zaměstnanec od Jiřka - Re: jednatel a zároveň zaměstnanec Jednatel a zaměstnanec jsou...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 8. 2008 13:57

    Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

    Re: jednatel a zároveň zaměstnanec
    Jednatel a zaměstnanec jsou dvě různé věci. Jednatelem je na základě zápisu do obchodního rejstříku a nemusí za to pobírat jednatelskou odměnu. Pokud se společníci s ním dohodnou, že jednatelská odměna bude vyplácena, sepíší mandátní smlouvu (na jednatelství nelze uzavřít pracovní smlouvu) a v ní smluví podmínky pro vyplácení odměny (její výši, od čeho se bude odvíjet atd.). Jednatelská odměna se zúčtovává stejně jako mzda, ale protože mandátní smlouva není pracovní smlouva, nevztahuje se na ni ani zákoník práce. Ustanovení o dovolené, docházce a vůbec to co je v zákoníku práce, se vztahuje jen na zaměstnance, kteří pracují na základě pracovní smlouvy, případně DOPČ a DOPP. Pokud má jednatel jednatelskou doměnu, může mít i cesťáky.
    Pokud bude vykonávat kromě jednatelství ještě třeba technika, pak smluví pracovní smlouvu nebo dohodu dle zákoníku práce. Tady už samozřejmě mzda nebo odměna musí být stanovena - tak jak to určuje zákoník práce. Může mít obě smlouvy, jak mandátní na jednatelství, tak pracovní (technik, obchodník....).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).