Hlavní navigace

Názor k dotazu Přefakturace zboží z EU od Marek - Re: přefakturace zboží z EU Nesouhlasím ani z jednou...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 11. 2008 14:07

  Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

  Re: přefakturace zboží z EU
  Nesouhlasím ani z jednou z Vás a to z následujících důvodů:
  Tvrzení paní anonym, že je možné přeúčtovat zboží, u kterého neuplatním nárok na odpočet bez DPH je zcela mylné, protože podle platné právní úpravy v roce 2008 není v § 13 nikde uvedeno stejné ustanovení jako v § 14/4/e jako u služeb. Zřejmě si to pletete s § 62/1, tady je ovšem podstatný rozdíl - a to "plátce nemohl uplatnit nárok na odpočet" na rozdíl od "neuplatnil nárok na odpočet". § 13/4/h pouze umožňuje u určitého druhu (teplo chlad elektřina) zboží přeúčtovávát s daní i pokud byly pořízeny od neplátce. Dále § 13/10/d umožňuje neuplatňovat u vyjmenovaného zboží nárok na odpočet na nepřeúčtovávát s DPH.
  Jinými slovy, přeúčtová zboží v roce 2008 podle platného zákona se nevztahuje na zboží obecně, ale pouze na zvláštní druhy zboží - elektřinu, plyn, teplo, chlad a vodu.
  Pokud tedy tazatelka nepořídila z JČS vyjmenované zboží (asi těžko), pak rozhodně musí přiznat daň z pořízení zboží a následný prodej zatížit DPH. Další nesmysl je účtovat pořízení zboží na 315. Už jen z titulu prokázání pořízení zboží je nutné o něm účtovat v souladu s prováděcí vyhláškou a ZÚ, tedy rozhodně na 131 nebo 132, přes 315 se prohánějí přefakturace služeb (§ 14/3/g nebo odst. 5/e). Při pořízení zboží je třeba prokázat převod práva nakládat s ním jako vlastník a odpovídajícím způsobem také o tom účtovat. Tedy podle Vaší rady by berňák jistě nenutil tazatelku uplatnit odpočet, ale zcela jistě by jí dodanil tuzemské dodání zboží.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).