Hlavní navigace

Názor k dotazu Osobní prohlídky zaměstnanců. od jana h. - Re: Osobní prohlídky zaměstnanců. Zákoník práce:§ 248(1) Zaměstnavatel je...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 12. 2008 7:56

  jana h. (neregistrovaný) 85.132.151.---

  Re: Osobní prohlídky zaměstnanců.
  Zákoník práce:
  § 248
  (1) Zaměstnavatel je povinen zajišťovat svým zaměstnancům takové pracovní podmínky, aby mohli řádně plnit své pracovní úkoly bez ohrožení zdraví a majetku; zjistí-li závady, je povinen učinit opatření k jejich odstranění.
  (2) Zaměstnavatel je z důvodu ochrany majetku oprávněn v nezbytném rozsahu provádět kontrolu věcí, které zaměstnanci k němu vnášejí nebo od něho odnášejí, popřípadě provádět prohlídky zaměstnanců. Při kontrole a prohlídce podle věty první musí být dodržena ochrana osobnosti podle § 11 občanského zákoníku. Osobní prohlídku může provádět pouze fyzická osoba stejného pohlaví.

  Občanský zákoník:
  Ochrana osobnosti
  § 11
  Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.

  Z uvedeného mi plyne, že zaměstavatel nemá právo vykonávat prohlídky takovým způsobem, jaký se u vás děje. Zkuste se dohodnout po dobrém, dejte najevo, že znáte svá práva. Hodně štěstí !!!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).