Hlavní navigace

Názor k dotazu Úvěr nebo leasing??? od anonym - Re: Úvěr nebo leasing??? Auto je dlouhodobý hm. majetek...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 12. 2008 14:13

  anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

  Re: Úvěr nebo leasing???
  Auto je dlouhodobý hm. majetek (jeho cena je vyšší jak 40000,00 Kč). Zavedete kartu DHM a můžete zahájit odepisování. Odepisovat budete ze vstupní ceny (cena kupní, výdaje do registrace vč.. poplatku za registraci). Do výdajů dostanete tedy prostřednictvím odpisů. Odepisovat lze ale pouze tehdy, pokud jste vlastníkem auta. Pokud došlo k převodu práv jako zajišťovacího instrumentu, pak by měla následovat i smlouva o vypůjčce. Jedině pak lze odepisovat DHM.
  Pokud je auto na úvěr, pak úhradu 80000,00 Kč, tak i splátky úvěru budete evidovat jako nedaňový výdaj. Daňovým výdajem pak bude dle splátkového kalendáře splátka úroků a případného pojištění.
  Pokud by auto bylo na leasing, pak si uplatníte v daňových výdajích poměrnou část nájemného. Leasing ke konci roku není (alespoň co se týká snížení základu daně) výhodný. Zaplatíte akontaci, ale do výdajů si uplatníte pouze malou část ze zaplacené částky. Ke konci roku je z tohoto pohledu výhodnější být vlastníkem a kupit auto např. na úvěr, jelikož lze uplatnit 1/5 ze vstupní ceny auta při zrychleném odepisování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).