Hlavní navigace

Názor k dotazu Písemný pokyn § 37 ZP_může i směrnice? od pája - Re: Písemný pokyn § 37 ZP_může i směrnic >§...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 3. 2009 10:49

    pája

    Re: Písemný pokyn § 37 ZP_může i směrnic
    >§ 37 zákoník práce
    >Informování o obsahu pracovního poměru
    >
    > (1) Neobsahuje-li pracovní smlouva údaje o právech a
    >povinnostech vyplývajících z pracovního poměru, je
    >zaměstnavatel povinen zaměstnance o nich písemně
    >informovat, a to nejpozději do 1 měsíce od vzniku pracovního
    >poměru;
    >
    >
    >Pokud výše uvedené není v PS, buď můžu vyhotovit
    >písemný pokyn

    jaký pokyn? ZP jasně uvádí Písemně informovat, ne žádný pokyn, tedy Písemná informace zaměstnavatele o obsahu pracovního poměru

    přečtěte si pořádně odst. 1 písm. a) až g) a pak odst. 3, tam je to jasně uvedeno, co lze odkázat na vn.předpis.

    anebo bude uvedeno ve směnic ...? Kde najdu v
    >ZP, že to takto můžu udělat prosím ? děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).