Hlavní navigace

Názor k dotazu DPP a DPČ od Jiřka1 - Re: DPP a DPČ ad 1) Ano.ad2) Ano, slevy...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 8. 2009 8:40

  Jiřka1 (neregistrovaný) 88.101.130.---

  Re: DPP a DPČ
  ad 1) Ano.
  ad2) Ano, slevy jsou vázány jen na podpis prohlášení. (předpokládám, že víte, že v případě srážkové daně se daňový základ nezaokrouhluje a samotná srážková daň se zaokrouhlí na korunu dolů. A základ v případě zálohové daně se vždy zaokrouhluje na stovku nahoru).
  ad3) Ano, do přiznání vstupují všechny příjmy, které byly daněné zálohovou daní a tyto zálohové daně.
  ad 4) Je na MD nebo na rodičovské dovolené, případně pobírá rodičovský příspěvek? Zkrátka - pokud je pojištěna státem, nemusí hradit zdravotní pojištění, takže je nejvýhodnější DOPP, protože z ní se neodvádí pojištění. DOPP je ale omezena - může na ní pracovat maximálně 150 h v kalendářním roce. Výdělek je smluvní. DPČ je omezena odpracováním průměrně maximálně 80 h ve smlouvním období, maximálně ve 26 týdnech. Pojištění se z ní odvádí.Pokud nevydělává i u toho zaměstnavatele, kde měla podepsané prohlášení (tzn. tam kde je na rodičovské), tak může podepsat prohlášení u Vás a pak se jí bude danit zálohovou daní a uplatněna sleva.
  ad5) Důchodce výdělek omezený nemá, samotná DPČ je omezena maximálními hodinami - viz bod 4. Předčasný důchodce si ale může vydělávat jen na DPP.
  ad6) Ano.
  Poznámka: Pokud je DPČ v měsíci pod 2000 Kč, jedná se o ZMR a pojištění se neodvádí. Předpokládám, že víte, jak se určuje daňový základ u DPP a jak u DPČ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).