Hlavní navigace

Názor k dotazu Stará dovolená - článek od VH - Re: stará dovolená - článek Článek jsem si přečetla,...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 10. 2009 14:41

    VH

    Re: stará dovolená - článek
    Článek jsem si přečetla, našla jsem v něm nějaké nepřesnosti, ale to na věci nic nemění. Sankce za porušení zákonných povinností zaměstnavatele na úseku dovolené nestanoví zákoník práce, ale zák. č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů. Touto sankcí může být pokuta až do výše 200 000 Kč. Rozumím tomu tak, že se zam-tel-právnická osoba dopustí správního deliktu, pokud se prokáže, že věděl, že se některého zaměstnance týká nástup na dovolenou ze zákona, ale nezabránil mu ve výkonu práce. Snadno se to píše, ale také si moc neumím představit, jak se s ním pere. Nástup na dovolenou ze zákona se týká pouze zaměstnanců, jejichž PP trval v předešlém roce celý kal. rok (nebylo v článku zmíněno) a jimž zároveň vzniklo právo na alespoň 4 týdny dovolené. Pokud má zaměstnanec takto dovolenou čerpat, zaměstnavatel mu už dobu čerpání dovolené neurčuje, takže lhůta 14 dnů předem se zde neuplatní. Není pravda, že si zaměstnanec musí dovolenou z předešlého roku musí vyčerpat do 31.10. příštího roku, ale toto datum je určující pro zaměstnavatele - pokud zaměstnavatel určí nejpozději 31.10. dobu čerpání dovolené co do 4 povinných týdnů z předešlého roku (= na pozdější dobu než odpovídá prvnímu následujícímu pracovnímu dni), tímto zablokuje nástup na dovolenou ze zákona. Jinak se mi líbí, že autor ohledně dovolené nad 4 týdny používá pojmu přespříští rok, protože pojem další rok je nesrozumitelný - těžko se pamatuje, který rok je příští a který další.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).