Hlavní navigace

Názor k dotazu Zákonné pojištění odpovědnosti... od Zdenka - Re: Zákonné pojištění odpovědnosti... Karo, ano můžu říci svůj...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 10. 2010 18:27

  Zdenka (neregistrovaný) 83.208.3.---

  Re: Zákonné pojištění odpovědnosti...
  Karo, ano můžu říci svůj názor:
  Problematika zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů se nevztahuje jen na Vyhlášku č. 125/1993 Sb., ale i k Zákonům s ní souvisejícími, tzn.

  § 8 a 205d zákoníku práce.
  § 190 a násl. zákoníku práce.
  § 5 odst. 1 písm. a) zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.
  § 8 odst. 1 zákona ČNR č. 185/1991 Sb., o pojišťovnictví

  Jak je patrno z uvedeného, zákon nehovoří o zaměstnancích v pracovním poměru, nebo o jiných zaměstnancích, jednoduše říká „zaměstnanci“ , a to jsou všichni zaměstnanci v pracovním poměru i činní na základě některé z dohod o provedení práce. Jestliže jste zaměstnavatel, a zaměstnáváte alespoň 1 zaměstnance, musíte platit pojistné.
  K výpočtu použije zaměstnavatel sazbu uvedenou v příloze vyhlášky č. 125/1993 Sb. pro příslušnou kategorii určenou podle převažující základní činnosti tvořící předmět podnikání zaměstnavatele.
  Znění textu:
  Minimální pojistné za kalendářní čtvrtletí je 100 Kč.
  Neurčuje, jestli se to týká výpočtů, zda se týká zaměstnanců na HPP, nebo DPČ, nebo DPP. Prostě jenom říká: Minimální pojistné za kalendářní čtvrtletí je 100 Kč. Tečka a tady je zakopaný pes.
  Nikomu svůj názor nevnucuji a respektuji všechny, kteří mají na výklad názor jiný. Přeji Vám hezký zbytek dne.... (pokud jsem napsala něco trošku nesrozumitelně - omlouvám se, nejsem právník).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).