Hlavní navigace

Názor k dotazu DPH a paušál na auto od kviti75 - Re: DPH a paušál na auto Dobrý den, řeším...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 3. 2011 12:43

kviti75 (neregistrovaný) 212.96.169.---

Re: DPH a paušál na auto
    Dobrý den, řeším podobný problém jako Vy. V historii diskuze jsem narazila právě na Váš dotaz a odpovědi na něj mě tedy vůbec neuklidnily... Pátrala jsem tedy jinde a v odborném časopise DaÚ č. 7-8/2010 jsem našla článek od ing. Vlasty Ptáčkové. Cituji jeho část:
    Paušální výdaj na dopravu a DPH
    Ministerstvo financí vydalo sdělení k uplatnění daňového paušálu na dopravu silničním motorovým vozidlem, kde je uvedeno, že pravidla uplatnění tohoto paušálu a s tím spojené důsledky platí v oblasti daně z příjmů.
    U plátců DPH, kteří si u daně z příjmů zvolí možnost uplatnění paušálního výdaje na dopravu, se tato skutečnost do uplatňování DPH nijak nepromítá. Nárok na odpočet DPH a podmínky pro jeho uplatnění stanoví zejména § 72 a § 73 zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty (dále jen ZDPH). Plátce má právo uplatnit nárok na odpočet, pokud přijme od jiného plátce zdanitelná plnění, použije je pro svoji ekonomickou činnost a doloží je daňovým dokladem. Dodržení těchto podmínek v daňovém řízení musí prokázat plátce. Vždy je na plátci daně, jakými důkazními prostředky užití motorového vozidla a spotřebu pohonných hmot pro ekonomickou činnost doloží. Plátci DPH podle § 100 ZDPH jsou povinni vést evidenci (např. deník jízd), kterou prokazují nejen daňovou uznatelnost výdajů na pohonné hmoty, parkovné a další náklady související s používáním motorového vozidla pro podnikatelskou činnost.
    U plátců DPH, kteří si u daně z příjmů zvolí možnost uplatnění paušálního výdaje na dopravu, se tato skutečnost do uplatňování DPH nijak nepromítá. Jde čistě o daňový výdaj z hlediska daně z příjmů. Nelze si nárokovat z paušálních výdajů na dopravu odpočet DPH. Odpočet DPH na vstupu se může týkat jen přijatých prokazatelných zdanitelných plnění.
    Pokud poplatník v daňové evidenci pro účely DPH vede záznamy o nakoupených PHM a zaplaceném parkovném, musí tyto údaje evidovat v nedaňových nákladech, protože v daňových nákladech uplatňuje paušální výdaje na dopravu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).