Hlavní navigace

Názor k dotazu PP a DPČ od xJ - Re: PP a DPČ - oprava ze stránek vzp.czChtěla...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 7. 2011 20:48

  xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

  Re: PP a DPČ - oprava
  ze stránek vzp.cz
  Chtěla bych se zeptat na placení zdravotního pojištění při souběhu více pracovních poměrů u jednoho zaměstnavatele. Mám jeden pracovní poměr jako hlavní s měsíčním příjmem 22 000 Kč. Druhou mám dohodu o pracovní činnosti s příjmem 1 200 Kč. Posuzují se pro účely platby zdravotního pojištění tyto příjmy společně?

  Jednotlivé pracovní poměry se posuzují odděleně a není podstatné, zda jsou u jednoho zaměstnavatele, nebo u několika různých. Povinnost hradit pojistné na zdravotní pojištění z titulu zaměstnání vzniká, jakmile vám plyne příjem ze závislé činnosti nebo funkčních požitků, který je zdaňován podle § 6 zákona o daních z příjmů. V zákoně o veřejném zdravotním pojištění jsou však uvedeny výjimky, kdy se taková osoba zaměstnancem nestává a z titulu svého zaměstnání pojistné nehradí.


  Jednou z těchto výjimek jsou právě práce vykonávané na základě dohody o pracovní činnosti, kdy měsíční příjem nedosahuje započitatelného příjmu, tzn. je nižší než 2 000 Kč. Stejná výjimka, kdy je vznik zaměstnání závislý na dosažení tzv. započitatelného příjmu, platí ještě pro členy družstev, kteří nejsou v pracovněprávním vztahu k družstvu, ale vykonávají pro družstvo práci, za kterou jsou jím odměňováni, a pro dobrovolné pracovníky pečovatelské služby. Za zaměstnance nejsou pro účely zdravotního pojištění považovány také osoby činné na základě dohody o provedení práce, a to bez ohledu na výši příjmu.

  Vzhledem k tomu, že na základě dohody o pracovní činnosti váš příjem v kalendářním měsíci nedosáhne 2 000 Kč, vztahuje se na vás uvedená výjimka. Jako zaměstnanec tedy budete hradit pojistné na zdravotní pojištění pouze z příjmu 22 000 Kč, dosaženého v pracovním poměru. Podotýkáme ještě, že do roku 2008 byla rozhodná částka 400 Kč měsíčně, takže za stejné situace jste i z titulu své dohody o pracovní činnosti byla zaměstnancem s povinností odvádět pojistné na zdravotní pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).