Hlavní navigace

Názor k dotazu Proč hmotný majetek neovliv. základ daně od Zdena R - Re: proč hmotný majetek neovliv. základ U movitých...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 1. 2012 18:33

  Zdena R (neregistrovaný) 78.102.138.---

  Re: proč hmotný majetek neovliv. základ
  U movitých věcí, případně jejich souborů, jejichž vstupní cena přesahuje zákonem stanovenou hranici (v současné době je hranice vstupní ceny 40.000,- Kč) s dobou použitelnosti delší než 1 rok se předpokládá, že je nespotřebujete naráz, budou se postupně opotřebovávat. Proto si neuplatníte daňový výdaj naráz (při zaplacení majetku), ale postupně v několika dalších letech, a to formou odpisů hmotného majetku. Například u automobilu uplatňujete daňové výdaje (odpisy) 5 let.

  Starý pick-up, který jste pořídili za 10.000,- Kč, není z hlediska zákona o daních z příjmů hmotným majetkem, neboť nesplňuje podmínku vstupní ceny nad 40 tis. Kč. Výdaj uplatníte jednorázově při úhradě. Můžete zapsat do kolonky provozní režie. Pokud si chcete uplatňovat výdaje na opravy auta, tak si je veďte v nějaké evidenci drobného majetku, např. na kartě nebo v seznamu drobného majetku (dříve DKP).

  Upozorňuji, že nákup nehmotného majetku ovlivní základ daně při úhradě bez ohledu na výši vstupní ceny (DNM v ceně nad 60 tis. Kč jde rovnou do výdajů).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).