Hlavní navigace

Názor k dotazu Dovolená od Lenka21 - Re: Dovolená >>>>dovolenou z r. 2011, co se stane...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 9. 2012 13:03

    Lenka21 (neregistrovaný) 88.101.156.---

    Re: Dovolená
    >>>>dovolenou z r. 2011, co se stane pokud si zaměstnanec
    >>>>tuto dovolenou nevybere ani do konce r. 2012? Par.
    >>>>218 ZP stanoví, že v případech nemoci, čerpání MD
    >>>>nebo
    >>>>RD musí zaměstnavatel určit čerpání D po skončení
    >>>>těchto překážek. Nárok na D pak nezaniká.
    >>>>Jak se postupuje, že zaměstnanec takovéto překážky
    >>>>nemá a přesto dovolenou z r. 2011 nevyčerpá do konce
    >>>>r.
    >>>>2012.
    >>>>Děkuji Hanka
    >>>

    >>Zaniká???
    >
    >Pročtěte § 218 ZP
    >Čerpání dovolené podle § 211 je zaměstnavatel povinen
    >zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v
    >kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou
    >vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v
    >práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní
    >důvody.
    >(2) Nemůže-li být dovolená vyčerpána podle odstavce 1,
    >je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby
    >byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího
    >kalendářního roku, není-li v odstavci 4 stanoveno jinak.
    >(3) Není-li čerpání dovolené určeno nejpozději do 30.
    >června následujícího kalendářního roku, má právo určit
    >čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Čerpání dovolené
    >je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli
    >alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se
    >zaměstnavatelem na jiné době oznámení.
    >(4) Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce
    >následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl
    >uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání
    >mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel
    >povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení
    >těchto překážek v práci.
    >
    >tak jak to chápete?

    Já tam nikde nevidím, že by dovolená zanikla....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).