Hlavní navigace

Názor k dotazu odstupné? od Kara - Re: odstupné? Pokud se oba zaměstnavatelé dohodli o tom,...

  • 1. 11. 2012 14:30

    Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

    Re: odstupné?
    Pokud se oba zaměstnavatelé dohodli o tom, že nový zaměstnavatel přebere zaměstnance se všemi jeho právy a povinnostmi, pak to znamená, že jeho pracovní poměr nekončí, v platnosti zůstává jeho pracovní smlouva, veškeré mzdové účetnictví přechází k novému zaměstnavateli. Pro zaměstnance to znamená jen to, že se jeho zaměstnavatel bude od určité doby jmenovat jinak. Takže se ani nesepisuje nová pracovní smlouva, protože platí stále ta původní, jen zaměstnavatel je jiný. Tzn. se zaměstnanec pracuje na místě, které má v pracovní smlouvě a dělá práci, kterou má v prac. smlouvě, případně za stejné peníze, které má ve smlouvě nebo ve mzdovém výměru. § 339 říká, že se mu má to převedení oznámit aspoň 30 dnů předem (aby on se mohl rozmyslet, jestli to akceptuje nebo ne. Pokud nebude chtít, aby byl převedený, musí on sám dát výpověď a pracovní poměr mu skončí před tím, než měl být převedený - v tomto případě nemusí být dvouměsíční výpovědní doba. Odstupné nenáleží).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).