Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Spolupracující osoba od zemík - Re: Spolupracující osoba Jednak oba budete podávat daňové přiznání...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 1. 2013 14:16

    zemík (neregistrovaný)

    Re: Spolupracující osoba
    Jednak oba budete podávat daňové přiznání a přehledy s vyměřovacími základy pro ZP a SSZ. Jako spolupracující osoba máte povinnost platit minimální zálohy na ZP a SSZ, ikdyž máte příjmy podle §6 ZDP.
    Jestliže jste již delší dobu přihlášena jako spolupracující osoba a zálohy neplatíte, ZP i SSZ bude nárokovat penále z neplacení záloh.

  • 13. 1. 2013 14:42

    Zdena R (neregistrovaný)

    Re: Spolupracující osoba
    Pro placení záloh na ZP a SP spolupracující osoby platí jiná pravidla, než pro osobu, se kterou spolupracuje?
    Žila jsem v domnění, že pro účely pojistného na ZP a SP je na obě osoby pohlíženo stejně, obě jsou považovány za osoby samostatně výdělečně činné.

  • 13. 1. 2013 15:25

    neznalá . (neregistrovaný)

    Re: Spolupracující osoba
    Jsem nahlášena na OSSZ a ZP od 01.2.2012 ..z OSSZ mám napsáno : výše záloh na pojistné v roce 2012 pro OSVČ, která je povinna hradit zálohy na pojistné činí : 0 Kč. Při přihlášení na ZP mi bylo také řečeno, že pokud jsem zaměstnaná a podnikání mám jako vedlejší činnost a né hlavní, tak pro rok 2012 zálohy neplatím. Vím, že budu podávat DP a přehledy jak na ZP tak na OSSZ, jen nevím zda mi nyní po roce nznikne povinnost platby záloh. Nyní jste mě vyděsila, že mi vznikla povinost platby min. záloh ..já se opravdu na příslušných úřadech informovala :-(

  • 13. 1. 2013 18:24

    Maxx (neregistrovaný)

    Re: Spolupracující osoba
    Původní odpověď není správná. První rok podnikání (vedlejší) nemáte povinnost platit zálohy.

    V druhém roce: na ZP také nebudete mít povinnost platit zálohy - z důvodu souběhu se zaměstnáním. Zvažte však podle výše doplatku za 2012, jestli by to nebylo vhodnější :-)

    Na OSSZ - platit zállohy budete pouze v případě, že v 2012 přesáhnete rozhodnou hranici cca 60 tis. za 12 měsíců (u Vás bude tato částka krácena, podnikáte pouze 11 měsíců). POkud přesáhnete - doplatíte SP za 2012 a budete mít povinnost platit zálohy.
    Pokud tuto částku nepřesáhnete - nebudete doplácet za 2012 a nebudete mít povinnost platit zálohy.

    Při vyplňování přehledů postupujte podle pokynů, je tam vše dobře popsáno.

  • 13. 1. 2013 20:00

    Saga (neregistrovaný)

    Re: Spolupracující osoba
    penále z neplacení záloh.
    >>>
    >>>považovány za osoby samostatně výdělečně činné.
    >>
    >>Jsem nahlášena na OSSZ a ZP od 01.2.2012 ..z OSSZ
    >>mám
    >>napsáno : výše záloh na pojistné v roce 2012 pro
    >>OSVČ,
    >>která je povinna hradit zálohy na pojistné činí : 0
    >>Kč. Při přihlášení na ZP mi bylo také řečeno, že
    >>pokud
    >>jsem zaměstnaná a podnikání mám jako vedlejší činnost
    >>a
    >
    >Původní odpověď není správná. První rok podnikání
    >(vedlejší) nemáte povinnost platit zálohy.
    >
    >V druhém roce: na ZP také nebudete mít povinnost
    >platit zálohy - z důvodu souběhu se zaměstnáním. Zvažte
    >však podle výše doplatku za 2012, jestli by to nebylo
    >vhodnější :-)
    >
    >Na OSSZ - platit zállohy budete pouze v případě, že v
    >2012 přesáhnete rozhodnou hranici cca 60 tis. za 12
    >měsíců (u Vás bude tato částka krácena, podnikáte pouze
    >11 měsíců). POkud přesáhnete - doplatíte SP za 2012 a
    >budete mít povinnost platit zálohy.
    >Pokud tuto částku nepřesáhnete - nebudete doplácet za
    >2012 a nebudete mít povinnost platit zálohy.
    >
    >Při vyplňování přehledů postupujte podle pokynů, je
    >tam vše dobře popsáno.

    Maxx mockrát děkuji, dost jsem se zděsila, že jsem neplatila povinné zálohy i když jsem si to při přihláškách ověřovala. Právě, že letos mé příjmy z podnikání budou malé, tak mě zajímalo, zda budu platit zálohy ze ZP . SP ne, tam se vlezu do rozhodné hranice. Ještě jeden dotaz - pokud se rozhodnu platit zálohy na ZP ... vrátí mi přeplatek? asi ano. Před malou chviličkou mi psala známá účetní, že na ZP budu platit zálohy , jen z vypočtené částky , jen prý nemusím platit minimální. Nemáte prosím odkaz, kde bych se dočetla jak to je? Ještě jednou moc děkuji .

  • 13. 1. 2013 20:08

    Zdena R (neregistrovaný)

    Re: Spolupracující osoba
    Jestliže jste zaměstnaná, tak nemusíte platit zálohy, pojistné doplatíte jednou za rok na základě přehledu o příjmech a výdajích. Pokud byste dobrovolně platila nějaké zálohy, tak si je v následujícím přehledu vyúčtujete a přeplatek Vám pojišťovna vrátí, nebo si jej převedete do příštího roku.

    Pročtěte stručné informace zde: http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

  • 13. 1. 2013 20:31

    Mocinky moc děkuji (neregistrovaný)

    Re: Spolupracující osoba
    Mocinky moc děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).