Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Pronájem bytu - hlásí se FÚ od vladík - Re: pronájem bytu - hlásí se FÚ Ano, §...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 3. 2013 14:24

    vladík (neregistrovaný) 77.236.201.---

    Re: pronájem bytu - hlásí se FÚ
    Ano, § 39 ZDP- registrační povinnost poplatníka daně z příjmů FO, do 15 dnů ode dne, ve kterém započal vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů z pronájmu nebo přijal příjem z pronájmu

  • 15. 3. 2013 14:48

    v.e.n.d.y.

    Re: pronájem bytu - hlásí se FÚ
    A když klient již několik let podává DP na příjmy z pronájmu bytu, přesto se musí nějak registrovat na FU? A zde v zákonech je poznámka, že vše paltí až od roku 2015? Prosím, kde je pravda?

  • 15. 3. 2013 15:22

    . (neregistrovaný) 77.240.103.---

    Re: pronájem bytu - hlásí se FÚ
    Není to novinka, povinnost byla do 31.12.2012 stanovena v Daňovém řádu § 125/3

    Registrační povinnost
    § 125
    (1) Daňový subjekt, který obdrží povolení nebo získá oprávnění vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů, které jsou předmětem daně, nebo jejíž výsledky jsou předmětem daně, je povinen do 30 dnů podat přihlášku k registraci u příslušného správce daně. Tato lhůta začne běžet následující den po dni účinnosti povolení nebo oprávnění.

    (2) Pro účely tohoto zákona se rozumí dnem účinnosti povolení nebo oprávnění den, kdy je daňový subjekt podle zákona, na jehož základě bylo vydáno, oprávněn začít tuto činnost vykonávat.

    (3) Začne-li daňový subjekt, který nesplňuje podmínky pro registraci podle odstavce 1, vykonávat činnost, jejíž výsledky jsou předmětem daně, nebo pobírat příjmy, které jsou předmětem daně, je povinen do 30 dnů podat přihlášku k registraci u příslušného správce daně, který rozhodne o jeho registraci. Tato lhůta začne běžet ode dne, ve kterém daňový subjekt s činností započal, nebo dnem, ve kterém příjmy přijal, s tím, že rozhodný je den, který nastane dříve.

  • 18. 3. 2013 8:11

    jarmiki

    Re: pronájem bytu - hlásí se FÚ
    Máte na mysli § 39 zákona o dani z příjmu ? Část pátá - ministerstvo financí může ?

  • 18. 3. 2013 8:32

    . (neregistrovaný) 77.240.103.---

    Re: pronájem bytu - hlásí se FÚ
    >>>>>Dobrý den,
    >>>>>údajně je novinka od roku 2013 hlásit pronájem bytu
    >>>>>na
    >>>>>FÚ. je to pravda ?
    >>>>>Děkuji
    >>>>Ano, § 39 ZDP- registrační povinnost poplatníka daně

    >Máte na mysli § 39 zákona o dani z příjmu ? Část pátá
    >- ministerstvo financí může ?

    http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586/zneni-20130101#cast5

    ČÁST PÁTÁ
    REGISTRACE

    § 39
    Registrační povinnost poplatníka daně z příjmů fyzických osob

    (1) Poplatník daně z příjmů fyzických osob uvedený v § 2 odst. 2 je povinen podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob u příslušného správce daně do 15 dnů ode dne, ve kterém

    a) započal vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů z

    1. podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo

    2. pronájmu, nebo

    b) přijal příjem z

    1. podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo

    2. pronájmu.

    (2) Poplatník daně z příjmů fyzických osob uvedený v § 2 odst. 3 je povinen podat přihlášku k registraci podle odstavce 1, pokud

    a) na území České republiky započal vykonávat činnost uvedenou v odstavci 1 písm. a), nebo

    b) přijal příjem uvedený v odstavci 1 písm. b) ze zdrojů na území České republiky.

    (3) Poplatník daně z příjmů fyzických osob uvedený v § 2 odst. 3 je povinen podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob u příslušného správce daně do 15 dnů ode dne, ve kterém

    a) mu na území České republiky vznikla stálá provozovna, nebo

    b) získal povolení nebo oprávnění vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů, vydané tuzemským orgánem veřejné moci.

    (4) Poplatník daně z příjmů fyzických osob není povinen podat přihlášku k registraci, pokud přijímá pouze příjmy,

    a) které nejsou předmětem daně,

    b) které jsou osvobozené od daně, nebo

    c) z nichž je daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně.

  • 18. 3. 2013 8:50

    jarmiki

    Re: pronájem bytu - hlásí se FÚ
    Děkuji. Díval jsem se do daňových zákonů 2013, které vydala GRADA a tam je úplně něco jiného. Je to poučení - nespoléhat se, ale ověřovat si !

  • 18. 3. 2013 8:55

    . (neregistrovaný) 77.240.103.---

    Re: pronájem bytu - hlásí se FÚ
    Jsem na tom podobně
    Na stránkách zákony pro lidi si můžeme i zadat historii zákona
    Hezký den

  • 18. 3. 2013 11:40

    123a (neregistrovaný) 94.74.229.---

    Re: pronájem bytu - hlásí se FÚ
    dnes jsem byla na FÚ s tímto dotazem (registrace u pronájmu bytů)a správce daně mi řekla, že se to týká pouze podnikatelů se živnostenským listem a já jako důchodce nepodnikající se nemusím registrovat,pouze podávám vyúčtování DPFO , tak nevím

  • 20. 3. 2013 8:43

    . (neregistrovaný) 77.240.103.---

    Re: pronájem bytu - hlásí se FÚ
    V § 39 není NIC o tom, že by se vztahoval pouze na podnikatele s živnostenským listem. Dokonce je to tam rozdělené - na činnost / příjmy z podnikání a na činnost / příjmy z pronájmu

    § 39 Registrační povinnost poplatníka daně z příjmů fyzických osob
    (1) Poplatník daně z příjmů fyzických osob uvedený v § 2 odst. 2 je povinen podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob u příslušného správce daně do 15 dnů ode dne, ve kterém
    a) započal vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů z
    1. podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo
    2. pronájmu, nebo
    b) přijal příjem z
    1. podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo
    2. pronájmu.

    Bohužel, správce daně za Vás případný peněžitý postih nezaplatí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).