Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu OSVČ, předčasný důchod a odečet slevy od Lenka28 - Re: OSVČ, předčasný důchod a odečet slev Sleva na...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 2. 2014 14:05

  Lenka28 (neregistrovaný) 83.208.3.---

  Re: OSVČ, předčasný důchod a odečet slev
  Sleva na poplatníka se nekrátí, takže celou.

  Ale zde info:

  Samostatná výdělečná činnost vykonávaná současně s pobíráním předčasného starobního důchodu je považována za samostatnou výdělečnou činnost vedlejší.

  Při sepisování žádosti o předčasný důchod musí OSVČ písemnou formou prohlásit, že za rok, ve kterém je důchod přiznán, bude vykonávat samostatnou výdělečnou činnost jen v takovém rozsahu, který nezakládá účast na důchodovém pojištění. Rozhodná částka pro povinnou účast na důchodovém pojištění se sleduje od kalendářního roku, ve kterém je výplata předčasného důchodu přiznána, až do kalendářního roku, ve kterém OSVČ dovrší důchodový věk.

  V roce 2013 činila rozhodná částka pro účast na důchodovém pojištění 62 121 Kč. V roce 2014 činí rozhodná částka pro účast na důchodovém pojištění 62 261 Kč. Tato částka se snižuje o 1/12 za každý měsíc, v němž nebyla vykonávána vedlejší samostatná výdělečná činnost, nebo v němž po celý kalendářní měsíc měla OSVČ nárok na nemocenské z nemocenského pojištění OSVČ. V případě dosažení částky zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění zanikne nárok na výplatu předčasného starobního důchodu a neoprávněně vyplacené dávky důchodu budou vymahatelným přeplatkem.

 • 4. 3. 2014 20:41

  pipa (neregistrovaný) 37.48.38.---

  Re: OSVČ, předčasný důchod a odečet slev
  Dobrý den, mohu se připojit s dotazem? Pokud tedy je osvč od 1.7. v předč.důchodu a od 12měs. ve starobním, tak základ daně 57tis je v pořádku? Moc nerozumím tomu snižování o 1/12... Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).