Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Návštěva u lékaře - od dann - Re: Návštěva u lékaře - To, že po ošetření...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 10. 2014 19:31

dann (neregistrovaný) 78.102.37.---

Re: Návštěva u lékaře -
    To, že po ošetření nebude schopen práce je jeho problém, nárok na proplacení má na dobu nezbytně nutnou, a to na cestu k lékaři, vyšetření, cestu zpět. Takže buď neschopenku, nebo si vzít dovolenou nebo nadpracovat.

• 9. 10. 2014 8:09

MichaelaP (neregistrovaný) 217.9.216.---

Také záleží na tom, zda-li máte ve vnitřním předpise (či směrnici) uvedenou nezbytně nutnou dobu.
    Někteří praktikují, že proplatí náhrady lékaře 4 hodiny a 4 hodiny (1/2dne) si veme zaměstnanec dovolenou.
    Jinde zaměstnavatel je schopen proplatit celých 8 hodin náhrady lékaře.
    Zákon uvádí na nezbytně nutnou dobu a je na zaměstnavateli (protože to platí ze svého a ještě průměrem) jak nezbytně nutnou dobu stanoví.

• 9. 10. 2014 8:23

all (neregistrovaný) 46.227.168.---

Tak tohle jste sem ani neměla psát, tak odhalovat vlastní neznalost NV č. 590/2006 Sb. , to je opravdu tristní. Zaměstnavatel v ŽÁDNÉM případě nemůže stanovovat jaká je doba nezbytně nutná, protože ta je u každého případu JINÁ. Takže když tomu nerozumíte, tak aspoň nepleťte hlavu druhým. V NV je postup přesně stanoven.

1. Vyšetření nebo ošetření

a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen "nejbližší zdravotnické zařízení"), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

• 9. 10. 2014 8:47

Anka2 (neregistrovaný) 2a00:1028:96c0:----:----:----:----:----

Myslela jsem si to, že žádná vnitřní směrnice se na toto nevztahuje. Děkuji všem. Anka2

• 9. 10. 2014 9:06

LenkaHR (neregistrovaný) 217.9.216.---

tak nechápu proč mě napadáte z neznalosti NV, pokud umíte číst, tak jsem napsala, že jde o nezbytně nutnou dobu
    citovat ustanovení NV a zákonu Ctrl C a Ctrl V umí každý, ale pokud se tady člověk ptá, tak ne proto, že neumí číst NV a zákony, ale protože potřebuje vědět jak to v praxi funguje kdyby jste někdy v nějaké praxi byl - i ve více firmách (ne jen v jedné či ve státním úřadě), tak by jste byl schopen tolerovat, co jsem tady napsala - jde čistě o praxi, která funguje, nikdo ji za 20 let, kdy jsem této praxe svědkem, nenapadl - tím nemyslím citatéry NV, ale kontroly - inspekce práce

• 9. 10. 2014 9:11

To, že vám to kontrola nenapadla ještě neznamená, že to máte správně. Správně to nemáte a bludy tady nemáte šířit. Zaměstnavatel nijak nemůže stanovovat dobu nezbytně nutnou, protože jak už jsem psala, tak je u každého případu jiná.
    Co praktikují v jiných firmách mě nezajímá, mě zajímá pouze nařízení vlády. A váš předchozí příspěvek byl v přímém rozporu s tímto nařízení. Jestliže někdo bude skákat z okna, tak vy budete také ? Zde je forum, kde by se měly podávat správné informace, obzvláště v takovémto případě, kdy to tu už několikrát i právníci vysvětlovali. Tak s nějakými vnitřními předpisy a stanovením doby nezbytně nutné nepleťte tazatele.

• 9. 10. 2014 9:19

LenkaHR (neregistrovaný) 217.9.216.---

nikoho jsem plést nechtěla, tak mě tady laskavě nenapadejte, vůbec jsem to nemyslela zle ani jsem nikoho nechtěla poškodit
    myslela jsem, že toto fórum je tady o diskuzi, ne o to jak udělat z lidí blbce a honit si triko

• 9. 10. 2014 9:28

Blbce ze sebe děláte sama a navíc zřejmě pokaždé pod jiným nickem. Nepsala jsem, že jste to myslela zle, ovšem kdyby se vaším příspěvkem tazatelka řídila, tak by , pokud by měla hodně přísného zaměstnavatele mohla dostat pěkný céres, kdyby chtěla ve firmě zavádět takové praktiky, jaké jste popisovala. Taky by na náhradách za lékaře mohli zaplatit víc, než nařizuje NV a to by se určitě zaměstnavateli nelíbilo. Ono v tomto případě nejde ani tak o kontroly, ale o to, že by zaměstnavatel zbytečně mohl přicházet o peníze. Ale to vám je zřejmě jedno.

• 9. 10. 2014 9:13

A vyjadřovala jsem se k příspěvku paní MichaelyP , ne k vám, vy jste nic nepsala.

• 9. 10. 2014 12:49

xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

Vnitřním předpisem nemůže být upraveno proplácet pouze 4 hodiny. Doba nezbytně nutná je u každého případu jiná a pokud je to takto napsáno v předpisu, tak je to neplatné.
    Zákoník práce § 305
    Vnitřní předpis musí být vydán písemně, nesmí být v rozporu s právními předpisy ani být vydán se zpětnou účinností, jinak je zcela nebo v dotčené části neplatný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).