Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu OSVČ od 2015 - musí elektronicky? od Libuše Vlasta - Re: OSVČ od 2015 - musí elektronicky? Daňový řád...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 3. 2015 9:16

    Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.96.---

    Re: OSVČ od 2015 - musí elektronicky?
    Daňový řád § 72
    (4) Má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podání podle odstavce 1 učinit pouze datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně odeslanou způsobem uvedeným v § 71 odst. 1.

    Spadáte do výše uvedené kategorie?
    Pokud ano, tak DP elektronicky.

  • 27. 3. 2015 10:00

    jaru (neregistrovaný) 85.71.237.---

    Re: OSVČ od 2015 - musí elektronicky?
    >>Jak je to prosím, pokud je zaměstnanec i OSVČ od
    >>2/2015? Zatím nemá datovou schránku. DPFO za 2014
    >>může
    >>podat papírovou verzi na fú nebo už musí
    >>elektronicky?
    >>Děkuji
    >
    >Daňový řád § 72
    >(4) Má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce
    >zpřístupněnu datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost
    >mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podání
    >podle odstavce 1 učinit pouze datovou zprávou ve
    >formátu a struktuře zveřejněné správcem daně odeslanou
    >způsobem uvedeným v § 71 odst. 1.
    >
    >Spadáte do výše uvedené kategorie?
    >Pokud ano, tak DP elektronicky.

    Prosím, dovolím se přidat - dle výše uvedeného § znamená vždy DS? Nebo se počítá elektronicky přes d. portál a donese potvrzení?
    Totiž to mi tvrdí jedna paní, že to má z finančáku.
    Já si myslím, že pokud DS má, vždy musí poslat datovkou (jestli ten § chápu dobře).
    Děkuji za vysvětlení.

    >

  • 27. 3. 2015 10:15

    Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.96.---

    Re: OSVČ od 2015 - musí elektronicky?
    Je to jinak a poněkud komplikovanější

    1) DPH
    pokud má fyzická osoba povinnost podávat přiznání k DPH elektronicky a nespadá pod osoby uvedené pod § 72 DŘ (nemá datovou schránku ani zástupce dle DŘ s datovou schránkou ani není auditovaná), má možnost podat přiznání tak, že podá přes EPO a následně doručí do 5 dnů na FÚ "Potvrzení o podání"

    2) Daň z příjmu fyzických osob
    pokud fyzická osoba spadá pod osoby uvedené pod § 72 DŘ, tak musí podávat daňová přiznání (+ další podání dle DŘ) na FÚ elektronicky
    Možnosti:
    - datovou schránkou
    - před EPO podepsané el.podpisem
    - před EPO podepsané tak, jak se podepisuje když vstupuje do DS

    Pro rok 2015 tady máme "pardon" od Finanční správy

    "Finanční správa ČR umožní po přechodné období roku 2015 činit povinné elektronické podání dle § 72 odst. 4 daňového řádu i postupem podle § 71 odst. 3 daňového řádu – tzv. e-tiskopisem"
    http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/sprava-dani-a-poplatku/danovy-rad/informace-e-tiskopis-5776

    3) Daň z příjmu právnických osob
    automaticky má DS, proto by měla od letošního roku podávat daňová přiznání (+ další podání dle DŘ) na FÚ elektronicky

    .....

    A pak se může stát, že poplatník podá nějaké přiznání "papírově" a měl podat elektronicky. V tom případě nebude správcem daně vyzván k odstranění vady, ale za obtěžování státní správy mu bude vyměřena pokuta ve výši 2.000,-Kč

    .....

  • 27. 3. 2015 10:25

    jaru (neregistrovaný) 85.71.237.---

    Re: OSVČ od 2015 - musí elektronicky?
    děkuji za vyčerpávající odpověď :-), to ostatní vím, jen je tu zase ta věta - u právnických - elektronicky, tedy DS? Tam ta možnost jako u fyzických a DPH (potvrzení) není. Chápu to dobře? Dík moc.

  • 27. 3. 2015 10:48

    Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.96.---

    Re: OSVČ od 2015 - musí elektronicky?
    DS nebo EPO s el.podpisem nebo EPO s podpisem používaným u DS

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).