Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Exekuce od Kara - Re: exekuce >Dobrý den, mám velkou prosbu -...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 6. 2015 11:26

    Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

    Re: exekuce
    >Dobrý den, mám velkou prosbu - poprvé budu řešit
    >exekuci. V exekučním příkazu je oprávněný ESSOX - a není
    >uvedeno zda se jedná o přednostní, nebo nepřednostní
    >pohledávku. Myslím si, že je to nepřednostní je to tak?

    Ano, nepřednostní. Přednostní jsou uvedeny v OSŘ § 279.

    >- Exekuce zaměstnance - jedná se o exekuci manželky
    >našeho zam.
    >Tedy přikázána je pohledávka srážkami ze mzdy manžela
    >povinného. - to lze??

    Bohužel ano, pokud se jedná o dluh, který spadá do SJM a pokud byla exekuce zahájena po roce 2013 (nebo 2012, teď nevím). Dříve srážky ze mzdy manžela/manželky dlužníka nebyly možné. Ale exepříkaz Vy neovlivníte, to by se musel soudit ten manžel/manželka.

    > - A v poslední řadě počítá se do čisté mzdy bonus na
    >děti? Zaměstnanec pracuje za minimální mzdu - čistého
    >(+-) 8200,- a má manželku a dvě vyživované děti.
    >Předběžně mi vychází, že pokud se nezapočítá bonus na dítě
    >nebude mzda dosahovat na srážky ? Pak je třeba
    >informovat ex. správce, že má mzdu ve výši, která neumožňuje
    >srážku na exekuci?

    Ne, bonus se nezapočítává. Pokud po odečtení nezabavitelné částky na povinného a nezabavitelných částek na vyživované osoby není z čeho srážet, tak zkrátka srážka nebude žádná.
    Exekutora informovat nemusíte, leda že by si vyžádal součinnost.
    >
    >Budu vděčná za rady . Děkuji

  • 25. 6. 2015 11:36

    oondra (neregistrovaný) 80.188.83.---

    Re: exekuce
    Dobrý den, někde tady v diskusi jsem zachytil, že už nelze srážet manželce, moc tomu nerozumím, takže když dojde exekuce na manželku za dluhy manžela, tak mám srážet? Děkuji za pomoc

  • 25. 6. 2015 11:56

    Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

    Re: exekuce
    Vy, jako zaměstnavatel, musíte uposlechnout exekuční příkaz a srážet. Ale dokud neobdržíte doklad o nabytí právní moci, pak ty sražené peníze nikam nezasíláte, ale deponujete je. Pokud se ta manželka ohledně toho soudí, tak nabytí právní moci zatím nepřijde. A až podle toho, jak jí dopadne soud, se buď deponované peníze zašlou exekutorovi (obdržíte nabytí právní moci) nebo se vrátí jí (exekutor exekuci zastaví). Dříve na manželku dlužníka (tzn. dluh udělal pouze manžel, ne ona) nesměl exekutor vydat exekuční příkaz srážkami ze mzdy. Ale pak došlo ke změně zákona (myslím od 1.1.2014) a najednou se mohlo srážet i z její mzdy, takže exekutoři zaslali exekuční příkazy. Letos ale soud vydal rozsudek, že když byla exekuce zahájena ještě za platnosti starých pravidel, nesmí být manželce dlužníka prováděny exekuční srážky ze mzdy. Jenže toto musí dát na vědomí zaměstnavateli exekutor a provádění srážek zastavit.

  • 25. 6. 2015 12:04

    oondra (neregistrovaný) 80.188.83.---

    Re: exekuce
    Aha, děkuji za objasnění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).