Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Rozdíl majetku v SJM a na R.č. od bdm - Re: rozdíl majetku v SJM a na R.č. ***...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 9. 2005 14:18

    bdm (neregistrovaný)

    Re: rozdíl majetku v SJM a na R.č.
    *** Tohle by asi chtělo konkrétnější dotaz a odbornější odpoveď :-))) , takže já jen velice obecně: SJM netvoří majetek nabytý jedním z manželů a náležící do výlučného vlastnictví tohoto manžela (§143 odst.1) a §144 říká, že pokud není prokázán opak, má se za to, že majetek nabytý a závazky vzniklé za trvání manželství tvoří společné jmění manželů.***

  • 8. 9. 2005 15:00

    Anonymní (neregistrovaný)

    Re: rozdíl majetku v SJM a na R.č.
    děkuji-ale já jsem se ptala,zda je rozdíl-když si po dobu manželství koupím např.nemovitost a bude v katastru jen na mé R.č. proti tomu-když je majetek zapsán v SJM?Pokud by došlo k rozvodu atd.má to na něco vliv?Z vaší odpovědi to chápu-že je to úplně jedno-jen pokud by nebylo nabytí majetku ošetřeno smlouvou?

  • 8. 9. 2005 16:13

    Anonymní (neregistrovaný)

    Re: rozdíl majetku v SJM a na R.č.
    Veškerý majetek pořízený za trvání manželství, pokud nemáte rozděleno SJM, patří do SJM. Je jedno, zda koupíte majetek na RČ, IČO. Stále pořizujete jako fyzická osoba za doby trvání manželství a tedy patří do SJM (pokud není již rozděleno a majetek nekupuje jeden z manželů výhradně ze svých finančních prostředků). Taktéž majetek pořízený OSVČ pro účely podnikání je SJM. Jen mně překvapuje, že majetek v katastru není zapsán jako SJM. Do výlučného vlastnictví jednoho z manželů patří majetek např. nabytý děděním, darem.

  • 8. 9. 2005 17:54

    bdm (neregistrovaný)

    Re: rozdíl majetku v SJM a na R.č.
    *** Praktiky KÚ byly takové, že Vám majetek klidně zapsali "na RČ", přestože vlastně byly součástí SJM - prostě se to tak dělo. To ale neznamená, že při rozvodu druhá strana (ta nezapsaná) o něj přišla. Je to ale dost těžké, dávat to pak do pořádku, když není možná dohoda. Co se týká případné exekuce, tak to záleží na kvalitě exekutora, zda se jen podívá do LV nebo bude zkoumat výlučnost vlastnictví. A jak jsem citovala výše, je nutno prokazovat opak = to, že nabytý za trvání manželství, nespadá do SJM ***

  • 9. 9. 2005 9:27

    Anonymní (neregistrovaný)

    Re: rozdíl majetku v SJM a na R.č.
    např. 143/1/1 = s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do v ý l u č n é h o vlastnictví tohoto manžela,

  • 9. 9. 2005 10:01

    Anonymní (neregistrovaný)

    Re: rozdíl majetku v SJM a na R.č.
    Katastr zapíše to, co je na papíře; tedy kdo je v kupní smlouvě uveden jako kupující a nezkoumá (ani nemůže), zda je to správně (zda to nemají kupovat oba manželé a do SJM). Je-li nabytý majetek ve skutečnosti (fakticky, podle práva) v SJM ale v katastru je zapsán jako vlastník jen jeden z manželů, je třeba stav zápisu v katstru opravit - na www.cuzk je na to formulář. Pokud nebude stav zápisu v katastru odpovídat skutečnosti, může "opomenutý" manžel úspěšně podat určovací žalobu (že je majetek v SJM) a bude-li v katastru zapsaný manžel s majetkem disponovat (prodat, zastavit apod.), může opomenutý manžel také tyto úkony úspěšně napadnout u soudu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).