Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Ukrajinec,dlouh.pobyt,inv.důchod od Kara - Re: Nikdo neporadí? Zkusím zavolat na OSSZ, ale nikdo...

Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 20. 8. 2018 14:11

  VH

  Re: A proč?
  Má to být diskuze, nikoliv poradna.
  Nepíšete to základní - počet pojištěných let a zda vůbec byla přiznána invalidita (vypadá to na velmi vážnou nemoc" - co to je?)
  , pokud ano, kterého stupně.
  Jinak viz stránky MPSV.

 • 20. 8. 2018 15:02

  Kara

  Re: A proč?
  Samozřejmě jsem se dívala na mpsv (nad 38 let musí nasčítat v posledních 10 letech apoň 5 let pojištění, pokud ne, tak za posledních 20 let aspoň 10 let). Nevím počet let jeho pojištění v ČR, nebyla jsem si jista, zda se dá něco započíst s ohledem na to, že Ukrajina a ČR mají mezi sebou smlouvu. Ale už jsem zavolala na OSSZ na důchodové a dostalo se mi vysvětlení. Pokud ty nahoře zmíněné doby pojištění v ČR nenasčítá, pak mu budou k doplnění započteny i doby pojištění na Ukrajině, právě na základě té vzájemné smlouvy. Může žádat o ID jak ukrajinský (podmínky a výši zjistí tam), tak český - ten mu bude vypočítán podle výše odváděného SP v ČR. Pokud se nachází zrovna na Ukrajině, může o český ID požádat z Ukrajiny, nemusí kvůli tomu jezdit na OSSZ do ČR. Pokud je v ČR, zajde na OSSZ v ČR.
  Toto jsem potřebovala vědět a pak už bude na něm (nebo jeho rodině), aby si to zařídil.
  Vážná nemoc - bojím se to vyslovit, zda invalidita a jaký stupeň - to bude samozřejmě na rozhodnutí lékařů. Zatím šlo o takové počáteční zjišťování, jak situaci začít řešit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).