Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Manželka na MD a návštěva u lékaře od VH - Re: Manželka na MD a návštěva u lékaře jedná...

Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 29. 8. 2018 17:15

    VH

    Re: Manželka na MD a návštěva u lékaře
    jedná se o důležitou osobní překážku v práci podle § 191 ZP, při které je zaměstnavatel povinen nepřítomnost zaměstnance omluvit. Podmínkou je, že vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu zaměstnance. Takže tzv. propustka.
    A není rozhodující, kde manžel bude o dítě pečovat, zda doma nebo venku.

  • 30. 8. 2018 7:22

    III (neregistrovaný) 46.227.168.---

    Re: Manželka na MD a návštěva u lékaře
    Ale to by se jednalo o případ, že doprovází manželku k lékaři ne ? Já z toho pochopila, že manželka jede k zubaři 100 km daleko, což už samo o sobě zřejmě není nejbližší ....... atd. (z pohledu placení náhrady mzdy) . Čili osoba, která se o dítě pravidelně stará nebude schopna se o dítě postarat a tatínek tedy bude doma , hlídat dítě. Takže jsem uvažovala, že by šlo použít možná tohle :
    3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.
    Nebo se pletu?

  • 30. 8. 2018 8:09

    jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

    Re: Manželka na MD a návštěva u lékaře
    Tady má VH naprostou pravdu, na tento případ je § 191 jak ušitý.
    Důležité osobní překážky.
    ......nebo z důvodu, kdy se fyzická osoba, která o dítě jinak pečuje, podrobila vyšetření nebo ošetření u poskytovatele zdravotních služeb, které nebylo možno zabezpečit mimo pracovní dobu zaměstnance, a proto nemůže o dítě pečovat.

  • 30. 8. 2018 8:09

    xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

    Re: Manželka na MD a návštěva u lékaře
    A na co by se to podle vás mohlo napasovat, když matka:
    neonemocněla
    neutrpěla úraz
    nebude přijata k poskytnutí lůžkové péče
    nebude jí poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče
    nebude přijata do zdravotnického zařízení jako průvodce nezletilého dítěte přijatého k poskytnutí lůžkové péče
    neporodila
    nebyla jí nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

  • 30. 8. 2018 9:08

    jaja11 (neregistrovaný) 185.236.160.---

    Re: Manželka na MD a návštěva u lékaře
    Manželka jede k zubaři-jelikož u nás v široko-dalekém okolí žádný zubař nepřibírá. Tak musí až do Prahy, jelikož nemá ŘP tak musí autobusem.Mockrát děkuji za reakce.

  • 30. 8. 2018 9:57

    xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

    Re: Manželka na MD a návštěva u lékaře
    Moje reakce patřila nicku III, když pomýšlela na OČR.

  • 30. 8. 2018 10:20

    III (neregistrovaný) 46.227.168.---

    Re: Manželka na MD a návštěva u lékaře
    No, když bude postupovat zaměstnavatel podle § 191, tak omluví, ale bez náhrady mzdy. Ale máte pravdu to OČR by být nemělo, i když myslím, že v reálu se tak v takových případech děje, protože o neplacené volno většinou nikdo nestojí a očr lékaři píší bez jakýkoliv problémů. Alespoň z různých diskuzí jsem nabyla tohoto dojmu. A také se domnívám, že i zubní lékař vystavuje neschopenky, takže pro očr by bod - onemocněla, v určitých případech mohla splnit.

  • 30. 8. 2018 14:46

    VH

    Re: Manželka na MD a návštěva u lékaře
    Jenom doplním, že návštěva nejbližšího zdravotnického zařízení se sleduje pouze ohledně zaměstnance, který má toto zařízení navštívit, nikoliv v případě doprovodu podle NV č. 590/2006 Sb. či péče o dítě podle § 191 ZP.

  • 30. 8. 2018 14:59

    III (neregistrovaný) 46.227.168.---

    Re: prosím ještě VH
    Prosím a můžete mě tedy ujistit v tom, že zaměstnanec tedy má nárok podle § 191 na neplacené volno ? Ať mám jistotu, že jsem to tedy celé pochopila správně ?
    děkuji

  • 30. 8. 2018 15:58

    xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

    Re: prosím ještě VH
    >>>>>>>>>>>>>

    >>>>>>>Čili osoba, která se o dítě pravidelně stará nebude
    >>>>>>>schopna se o dítě postarat a tatínek tedy bude doma ,
    >>>>>>>hlídat dítě. Takže jsem uvažovala, že by šlo použít
    >>>>>>>možná tohle :
    >>>>>>>3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje,
    >>>>>>>onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace
    >>>>>>>uvedené
    >>>>>>>v § 57
    >>>>>>>odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla
    >>>>>>>nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.
    >>>>>>>Nebo se pletu?
    >>>>>>
    >>>>>>A na co by se to podle vás mohlo napasovat, když
    >>>>>>matka:
    >>>>>>neonemocněla
    >>>>>>neutrpěla úraz
    >>>>>>nebude přijata k poskytnutí lůžkové péče
    >>>>>>nebude jí poskytnuta komplexní lázeňská léčebně
    >>>>>>rehabilitační péče
    >>>>>>nebude přijata do zdravotnického zařízení jako
    >>>>>>průvodce nezletilého dítěte přijatého k poskytnutí
    >>>>>>lůžkové
    >>>>>>péče
    >>>>>>neporodila
    >>>>>>nebyla jí nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě
    >>>>>>pečovat.
    >>>>>>
    >>>>>Manželka jede k zubaři-jelikož u nás v
    >>>>>široko-dalekém
    >>>>>okolí žádný zubař nepřibírá. Tak musí až do Prahy,
    >>>>>jelikož nemá ŘP tak musí autobusem.Mockrát děkuji za
    >>>>>reakce.
    >>>>
    >>
    >>Jenom doplním, že návštěva nejbližšího zdravotnického
    >>zařízení se sleduje pouze ohledně zaměstnance, který
    >>má toto zařízení navštívit, nikoliv v případě
    >>doprovodu
    >>podle NV č. 590/2006 Sb. či péče o dítě podle § 191
    >>ZP.
    >
    >Prosím a můžete mě tedy ujistit v tom, že zaměstnanec
    >tedy má nárok podle § 191 na neplacené volno ? Ať mám
    >jistotu, že jsem to tedy celé pochopila správně ?
    >děkuji

    § 1914 chápu tak, že se jedná o nemocenské dávky a ne o přílohu k ZP.
    Lékař by musel vystavit OČR, ale to nevystaví v případě, že jde paní jenom např. na kontrolu k zubaři.

  • 30. 8. 2018 17:52

    VH

    Re: prosím ještě VH
    Ano, při splnění stanovených podmínek se jedná o pracovní volno, které je nárokové a nenáleží za ně náhrada mzdy (platu). Ale vím, že se čas od času objeví zaměstnavatel, který za ně v rámci odchylky od právní úpravy náhradu poskytuje. :)

  • 30. 8. 2018 18:08

    xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

    Re: prosím ještě VH
    Tak se v tom nějak ztrácím. Znamená to, že zaměstnavatel např. zaměstnanci může omluvit návštěvu u lékaře, ale neplatit a potom se jedná o § 191, zatím co pokud bude platit náhradu tak se jedná o § 199? V tomto dotazu se řeší návštěva lékaře.

  • 30. 8. 2018 18:25

    VH

    Re: prosím ještě VH
    >
    >>>>>>>>>Čili osoba, která se o dítě pravidelně stará nebude
    >>>>>>>>>schopna se o dítě postarat a tatínek tedy bude doma ,
    >>>>>>>>>hlídat dítě. Takže jsem uvažovala, že by šlo použít
    >>>>>>>>>možná tohle :
    >>>>>>>>>3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje,
    >>>>>>>>>onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace
    >>>>>>>>>uvedené
    >>>>>>>>>v § 57
    >>>>>>>>>odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla
    >>>>>>>>>nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.
    >>>>>>>>>Nebo se pletu?
    >>>>>>>>
    >>>>>>>>A na co by se to podle vás mohlo napasovat, když
    >>>>>>>>matka:
    >>>>>>>>neonemocněla
    >>>>>>>>neutrpěla úraz
    >>>>>>>>nebude přijata k poskytnutí lůžkové péče
    >>>>>>>>nebude jí poskytnuta komplexní lázeňská léčebně
    >>>>>>>>rehabilitační péče
    >>>>>>>>nebude přijata do zdravotnického zařízení jako
    >>>>>>>>průvodce nezletilého dítěte přijatého k poskytnutí
    >>>>>>>>lůžkové
    >>>>>>>>péče
    >>>>>>>>neporodila
    >>>>>>>>nebyla jí nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě
    >>>>>>>>pečovat.
    >>>>
    >>>>
    >>>>Jenom doplním, že návštěva nejbližšího zdravotnického
    >>>>zařízení se sleduje pouze ohledně zaměstnance, který
    >>>>má toto zařízení navštívit, nikoliv v případě
    >>>>doprovodu
    >>>>podle NV č. 590/2006 Sb. či péče o dítě podle § 191
    >>>>ZP.

    >>Ano, při splnění stanovených podmínek se jedná o
    >>pracovní volno, které je nárokové a nenáleží za ně
    >>náhrada
    >>mzdy (platu). Ale vím, že se čas od času objeví
    >>zaměstnavatel, který za ně v rámci odchylky od právní
    >>úpravy
    >>náhradu poskytuje. :)
    >
    >Tak se v tom nějak ztrácím. Znamená to, že
    >zaměstnavatel např. zaměstnanci může omluvit návštěvu u lékaře,
    >ale neplatit a potom se jedná o § 191, zatím co pokud
    >bude platit náhradu tak se jedná o § 199? V tomto
    >dotazu se řeší návštěva lékaře.
    Ano, ale toho lékaře má navštívit osoba, která o dítě jinak pečuje, nikoliv zaměstnanec (ani sám, ani jako doprovod).

  • 30. 8. 2018 19:04

    xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

    Re: prosím ještě VH
    Prosím, tak ještě pro pořádek.
    Pokud bude chtít zaměstnanec neplacené volno proto, že manželka zrovna není doma a on chce hlídat děti (manželka jede k lékař, něco vyřídit po úřadech a pod.), tak požádá zaměstnavatele o neplacené volno a v žádosti může uvést, že žádá podle § 191 ZP a zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci?

  • 30. 8. 2018 19:14

    VH

    Re: prosím ještě VH
    Na takové bláboly neodpovídám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).