Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Otcovská dovolená a svátek od .. - Re: Otcovská dovolená a svátek Takže požádal o čerpání...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 9. 2018 11:20

    .. (neregistrovaný)

    Re: Otcovská dovolená a svátek
    Takže požádal o čerpání rodičovské dovolené první den rodičovské dovolené 25.9.2018 a poslední den rodičovské dovolené 27.9.2018?
    Raději se ptám, protože "otcovská" dovolená je pojem poněkud nevyjasněný. V zákonu 187/2006 Sb. se uvádí "otcovské poporodní péče", v Zákoníku práce pojem "otcovská" dovolená nenajdete.

    "Háček" by byl v případě uvedeném v § 38b odst. 5) věta poslední zákona 187/2006 Sb.

    OT. I když bych jen tak z povzdálí řekla, že čerpání dávka otcovské poporodní péče za 7 kalendářních dnů může být v penězích více, jak čerpání dávka otcovské poporodní péče za 3 kalendářní dny + jeden den proplaceného svátku. Ale to není starost mzdové účetní.

  • 24. 9. 2018 11:41

    evca01 (neregistrovaný)

    Re: Otcovská dovolená a svátek
    Marně hledám §38b odst 5) zákona 187/2006 Sb. Nebyl myšlen jiný § nebo zákon? A co se týká mého dotazu - už jsem to pochopila, že se proplácí vlastně i svátky, soboty a neděle. Děkuji

  • 24. 9. 2018 11:44

    mirka..p (neregistrovaný)

    Re: Otcovská dovolená a svátek
    citace §38b/5 zákona 187/2006 Sb.:
    Jestliže v průběhu podpůrčí doby, po kterou se pojištěnci vyplácí otcovská, vznikne nárok na další otcovskou z téhož pojištění, nevyplácí se další otcovská po dobu, po kterou trvá nárok na předchozí otcovskou; podpůrčí doba u této další otcovské se však stanoví ode dne nástupu na otcovskou. Otcovská se dále nevyplácí za dny pracovního klidu, pokud pojištěnci nevznikl nárok na výplatu otcovské alespoň za 1 kalendářní den, který měl být pro něho pracovním dnem.

  • 24. 9. 2018 11:55

    evca01 (neregistrovaný)

    Re: Otcovská dovolená a svátek
    Dívala jsem se do starší verze zákona :o)). Otcovská je vlastně novinka, takže ji ve starším zákoně nenajdu. Už je mi to jasné. Děkuji vám.

  • 24. 9. 2018 11:50

    .. (neregistrovaný)

    Re: Otcovská dovolená a svátek
    Dívala jsem se na aktuální znění zákona? Např. na stránkách zakonyprolidi.cz

    https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-187

    Díl 2 Podpůrčí doba u otcovské
    § 38b
    (1) Podpůrčí doba u otcovské činí 1 týden.

    Pracovní dny, soboty, neděle, svátky, .. prostě 1 týden
    Až na ten háček, o kterém jsem psala výše.

    Hlavně - o co zaměstnanec zaměstnavatele vůbec žádal? O rodičovskou dovolenou? O neplacené volno?

    Žádost o dávku nemocenského pojištění / dávku otcovské poporodní péče / není žádost o "pracovní" volno u zaměstnavatele.

  • 24. 9. 2018 12:04

    evca01 (neregistrovaný)

    Re: Otcovská dovolená a svátek
    Tak ještě dlužím dovysvětlení: Zaměstnanec je otec a žádá o otcovskou poporodní péči, dítěti je 14 dní a on kalkuloval s tím, že si vezme otcovskou jen na 3 dny, protože si myslel, že víkendy se neproplácejí a za svátek chtěl raději plnou částku jakoby už byl v pracovním procesu. A protože jsme tu zatím neměli žádné malé děti u zaměstnanců, tak jsem s tím doposud neměla zkušenost, abych mu poradila. Už jsem to pochopila. Děkuji

  • 24. 9. 2018 12:57

    III (neregistrovaný)

    Re: Otcovská dovolená a svátek
    Zaměstnanec musí požádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou, to je název volna u zaměstnavatele na dobu, kdy bude čerpat dávky otcovské poporodní péče. To aby se to ještě více zkomplikovalo. Takže žádné neplacené volno atd. rodičovská dovolená.

  • 24. 9. 2018 13:51

    evca01 (neregistrovaný)

    Re: Otcovská dovolená a svátek
    V účetním programu si mohu zvolit přímo "otcovskou poporodní péči", zaměstnanec mi přinesl formulář "Žádost o dávku otcovské poporodní péče", takže přemýšlím, kde volím "rodičovskou dovolenou"? Možná se to takto projeví v ELDZ?

  • 24. 9. 2018 14:04

    .. (neregistrovaný)

    Re: Otcovská dovolená a svátek
    >>>Tak ještě dlužím dovysvětlení: Zaměstnanec je otec a
    >>>žádá o otcovskou poporodní péči, dítěti je 14 dní a
    >>>on
    >>>kalkuloval s tím, že si vezme otcovskou jen na 3 dny,
    >>>protože si myslel, že víkendy se neproplácejí a za
    >>>svátek chtěl raději plnou částku jakoby už byl v
    >>>pracovním procesu. A protože jsme tu zatím neměli
    >>>žádné malé
    >>>děti u zaměstnanců, tak jsem s tím doposud neměla
    >>>zkušenost, abych mu poradila. Už jsem to pochopila.
    >>>Děkuji
    >>
    >>Zaměstnanec musí požádat zaměstnavatele o rodičovskou
    >>dovolenou, to je název volna u zaměstnavatele na
    >>dobu,
    >>kdy bude čerpat dávky otcovské poporodní péče. To aby
    >>se to ještě více zkomplikovalo. Takže žádné neplacené
    >>volno atd. rodičovská dovolená.
    >
    >V účetním programu si mohu zvolit přímo "otcovskou
    >poporodní péči"

    Znovu - otcovská poporodní péče je nemocenská dávka
    Není to volno u zaměstnavatele. Zkuste najít takové volno v Zákoníku práce. Najdete tam volno nazvané otcovská poporodní péče?

    , zaměstnanec mi přinesl formulář "Žádost
    >o dávku otcovské poporodní péče", takže přemýšlím,
    >kde volím "rodičovskou dovolenou"? Možná se to takto
    >projeví v ELDZ?

  • 24. 9. 2018 16:57

    Kara

    Re: Otcovská dovolená a svátek
    Ta rodičovská dovolená, o kterou si na dobu otcovské (tj. na ty dny, za které chce výplatu otcovské a je v nich doma) je název volna u zaměstnavatele. Po tu dobu je zdravotně pojištěn státem a hlásí se její začátek na zdravotní pojišťovnu kódem M a konec rodičovské kódem U. Žádost o rodičovskou dovolenou se předává zaměstnavateli a ten si ji založí.
    Dávka ze sociálky se jmenuje Otcovská poporodní péče a může trvat maximálně 7 kalendářních dnů. Platí se kalendářní dny, takže je otázkou, jestli by dostal více peněz, kdyby o Otcovskou (a tím i o rodičovskou dovolenou) zažádal jen od úterý do čtvrtka, tím pádem by Otcovskou od sociálky měl za 3 dny a v pátek už by měl zaměstnavatelem zaplacený svátek. Anebo kdyby o Otcovskou (a tím i o rodičovskou dovolenou) požádal od úterý do neděle a měl by od sociálky zaplacenou nemocenskou dávku na těchto 6 kal. dnů (a svátek od zaměstnavatele samozřejmě ne).
    Ten Váš program si se zadáním určitě poradí z hlediska ELDP atd., ale je potřeba pohlídat, jestli si taky poradí s tím nahlášení M a U.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).