Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Dovolená a nařízené čerpání - prosím od inzinyrka - Re: Dovolená a nařízené čerpání - prosím Podívejme se,...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 2. 2019 21:47

  inzinyrka (neregistrovaný)

  Re: Dovolená a nařízené čerpání - prosím
  Podívejme se, co říká Zákoník práce:
  § 218

  (1) Čerpání dovolené podle § 211 je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.
  (2) Nemůže-li být dovolená vyčerpána podle odstavce 1, je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku, není-li v odstavci 4 stanoveno jinak.
  (3) Není-li čerpání dovolené určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.
  (4) Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.

  O tom, zda musí nařízení být písemné, zákoník ničehož nepraví. Písemnou fomu bych ale vřele doporučila tam, kde může vzniknout spor. Když jedna či obě strany hledají důvody, proč se nedomluvit, je písemná forma opravdu lepší.

 • 28. 2. 2019 23:31

  JUL (neregistrovaný)

  Re: Dovolená a nařízené čerpání - prosím
  Řekl bych, že nemůže mít zaměstnanec jeden den dovolené z roku 2017, ten se musel vyčerpat do konce roku 2018, jinak propadá.

 • 1. 3. 2019 6:52

  III (neregistrovaný)

  Re: Dovolená a nařízené čerpání - prosím
  A kdepak jste na takové kravině byla ? Doložte, prosím, příslušným §, podle kterého dovolená propadá. děkuji

 • 1. 3. 2019 6:57

  III (neregistrovaný)

  Re: Dovolená a nařízené čerpání - prosím
  A co takhle si pročíst ještě předchozí § zákoníku práce ? Ten o písemné formě opravdu pojednává - viz zde

  § 217

  (1) Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

 • 1. 3. 2019 12:22

  VH

  Re: Dovolená a nařízené čerpání - prosím
  A což takhle posoudit obě ustanovení jako vztah obecného a zvláštního?

 • 1. 3. 2019 12:56

  III (neregistrovaný)

  Re: Dovolená a nařízené čerpání - prosím
  Tak to nás nikdo za celých víc jak 20 let, při absolvování nespočtu školení (JUDr. Šubrt, Schmied, Křížek, Chládková atd.) nikdo neučil, lépe - vůbec se o tom ani jediný nezmínil. Můžete, prosím, na tomto konkrétním případě osvětlit, jaký je v tom rozdíl a jaký to může mít dopad jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele ? děkuji moc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).