Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Zaručená mzda od Kara1 - Pokud máte zákonnou zkrácenou pracovní dobu (u dvousměnného...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 6. 2019 11:19

  Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Pokud máte zákonnou zkrácenou pracovní dobu (u dvousměnného režimu 38,75 h týdně), tak se měsíční mzda (zaručená) nepřepočítává a za celoměsíční práci (včetně svátků, kdy mu směna odpadla kvůli svátku), musí dostat zaručených 16280 Kč. Hodinová ano, protože zaručených 97,30 Kč je určeno na hodinu při 40 hodinovém pracovním týdnu, takže se musí přepočítat na 100,44 Kč/hodinu. Říkáte, že za celý měsíc práce (neměl žádné volno, nemoc apod., prostě odpracoval celý měsíc), měl hrubého 16000 Kč? A celkem s přesčasovými a jinými zákonnými příplatky nebo bez nich? Nebo to myslíte tak, že má měsíční mzdu 16000 Kč základní plus k tomu vždy nějakou odměnu? Je odměňovaný měsíční mzdou nebo hodinovou?
  Ta měsíční zaručená mzda by totiž byla splněna, pokud by měl 16000 základ a k tomu 280 prémie.

 • 21. 6. 2019 11:55

  tomas_ruprecht@centrum.cz

  Dobrý den, díky za rychlou reakci.

  Jasné v tom zákoně je uvedeno že se poměrově ZVYŠUJE hodinovka, takže logicky jsem si odvodil, že těch 16 280 Kč zůstává stejné u všech variant 40; 38,75 a 37,5 hod, kde je to natvrdo zkráceno zákonem.

  On tam má uvedeno nahoře, že je to ta základní mzda těch 16 000 Kč. Odměny, myslím, nemáme - mrknul bych se do výplatnice, ale mám ji v zaheslovaném PDFku a už si z hlavy nepamatuju heslo - zjistím behěm dne v práci a kdyžtak Vám písnu, jak to máme s těma odměnama - páč já myslel, že zákon říká, že ten základ musí být 16 280 né součet fix + variabilní.

  Ono to ani nedává logický smysl, kdyby byla třeba variabilní složka 500 Kč a základ 16 000 Kč - to by znamenalo, že je to pseudovariabilní, prootože z toho pětikila by vždy 280 Kč byl zaměstnavatel bez ohledu na okolnosti vyplatit a variabilní složka ta reálná by byla 220 Kč - ale proč by to do háje zaměstnavatel dělal? Že by musel myslet na to, že každý měsíc, když vyplatí odměnu <280 Kč (Při základu 16 000 Kč), tak by musel navýšit základ, aby to v součtu dalo 16 280 Kč? :-)

  Nic, valím do hokny, večer se ozvu a díky za spolupráci - já večer dodám fakta :-)

 • 21. 6. 2019 12:38

  Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Vypadá to, že jste odměňovaní měsíční mzdou. Myslel jste si to špatně, zákon neurčuje, jestli je zaručená mzda splněna tím, že zaměstnanec má základ 16280 anebo tím, že má základ např. 16000 a k tomu 280 prémii nebo nějaký doplatek do zaručené mzdy. Za celoměsíční práci musí dostat bez zákonných příplatků hrubou mzdu aspoň ve výši zaručené mzdy. Pokud pracuje přesčas, pak mzda za přesčas (a samozřejmě i mzda za přesčas musí vycházet ze zaručené mzdy) a ty zákonem dané příplatky (přesčasový, noční apod.) jsou pak navíc.
  Jak píšete ve 3. odstavci, že by zaměstnavatel musel myslet na to, aby zaměstnanci vždycky přihodil určité peníze, aby byla zaručená mzda splněna - proč by na to musel myslet? Existují mzdové programy, které to hlídají samy. A pokud zaměstnanci do zaručené mzdy něco chybí, program na to jednak mzdovou účetní upozorní a jednak ke mzdě tu chybějící částku dohodí. Třeba Váš kolega má 16000 základ a k tomu dostal 500 Kč, aby měl za celoměsíční práci stejně jako Vy. Nevím.
  Vysvětluji pouze fungování zaručené mzdy. Jestli je ten výdělek malý nebo jestli je splněno to, že stejně pracující zaměstnanci se stejnou prací a stejným výkonem by měli být odměněni stejně nebo jestli firma splňuje to, co má ve svých vnitropodnikových předpisech nebo co je dohodnuto s odbory, to nehodnotím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).