Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Ukončení PP ze zdravotních důvodů a nárok na odstupné od III - Ihned bych mu přestala přidělovat danou práci, zjistit,...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 9. 2019 11:14

  III (neregistrovaný) 46.227.168.---

  Ihned bych mu přestala přidělovat danou práci, zjistit, zda , jak píše p. Jasná má lékařský posudek všechny náležitosti (zda nejde o nemoc z povolání nebo následek pracovního úrazu, ale o obecné onemocnění) a pokud vše splňuje, ihned bychom dali pracovníkovi výpověď, dle § 52 e), kdy není nárok na odstupné. (pokud pro něj nemáte jinou vhodnou práci)
  Co říká právník, by se týkalo případu, kdy by šlo o následek prac. úrazu nebo nemoc z povolání.
  Pokud ne, tak na žádné odstupné nárok nemá, ovšem nesmíte ho nechat už vůbec práci dělat, po výpovědní dobu bude doma, bez náhrady mzdy.

 • 19. 9. 2019 11:51

  Jasná (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  Paní III, opravdu by měl být doma bez náhrady mzdy? Já se domnívám, že v případě, že by neměli pro něj odpovídající práci, tak by po dobu výpovědní doby byl na překážkách.

 • 19. 9. 2019 12:06

  Pavlína Kubečková (neregistrovaný) ---.jfl.cz

  Bohužel je to případ, kdy zřejmě nemoc z povolání mít bude. Je truhlář, dělá v prašném prostředí a má zřejmě začínající astma. Nevím, vůbec, co s tím. Nechám si od něj přinést posudek, protože v ruce mám pouze náš tiskopis, který dáváme lidem, když jdou na prohlídku. Tam je napsáno: pozbyl zdravotní způsobilosti jako truhlář ze zdravotních důvodů. Vím zatím nemám.

 • 19. 9. 2019 12:43

  Michaela S. (neregistrovaný) ---.mubph.cz

  Krajský soud v Hradci Králové to rozhodl tak, že jde o překážku na straně zaměstnance bez náhrady mzdy.

 • 19. 9. 2019 13:02

  III (neregistrovaný) 46.227.168.---

  Ne, nebyl, viz odkaz v předchozím příspěvku. Zaměstnavatel pro něj má práci dle pracovní smlouvy, je připraven mu ji přidělovat, zaměstnanec má překážku ve svém zdravotním stavu, aby práci konal. Jde jen o to, že zaměstnavatel ho nesmí danou práci nechat dělat. Potvrzeno i Nejvyšším soudem - viz zde

  V takovém případě nezbývá než zaměstnanci nařídit dovolenou, anebo jej pro překážku v práci na straně zaměstnavatele ponechat doma.

  Jak je to však v tomto případě s náhradou mzdy? V případě překážky na straně zaměstnavatele by zaměstnanci obvykle měla náležet náhrada odpovídající jeho průměrnému výdělku. Na druhou stranu tato překážka v práci nenastala pouze v důsledku postupu zaměstnavatele, který k ní v zásadě nezavdal příčinu. Výkonu práce dle pracovní smlouvy je objektivně neschopen sám zaměstnanec. Krajský soud v Hradci Králové v obdobném případě rozhodl v tom smyslu, že zákoník práce pro tyto případy povinnost nahradit zaměstnanci mzdu neukládá. Toto rozhodnutí je rovněž potvrzováno názorem Nejvyššího soudu ČR, který uvádí, že z důvodu překážky na straně zaměstnavatele může mít zaměstnanec nárok na náhradu mzdy jen v případě, že je sám schopen a připraven práci podle pracovní smlouvy konat, což v případě zdravotní nezpůsobilosti zaměstnanec není. Zaměstnanci tedy do doby skončení pracovního poměru s ohledem na výše uvedenou rozhodovací praxi náhrada mzdy nenáleží. Při zohlednění povinnosti povinných odvodů na zdravotní pojištění je toto poměrně zásadní důvod, proč i zaměstnanci budou preferovat rozvázání pracovního poměru dohodou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).