Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Předčasný návrat z RD od . - Do kdy nahlásila, že bude čerpat rodičovskou dovolenou?...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 10. 2019 12:18

  . (neregistrovaný) 178.17.10.---

  Do kdy nahlásila, že bude čerpat rodičovskou dovolenou? Zdravotní pojištění - jako "státní" pojištěnec bude vedena do doby, než ukončí čerpání rodičovské dovolené nebo ukončí pobírání rodičovského příspěvku a to podle té skutečnosti, které nastane později. Takže pokud bude i po ukončení RD pobírat RP, tak ještě nebudete ukončovat na ZP kódem U /oznámení skutečnosti rozhodné pro platbu pojistného státem/. Musíte se s ní ale domluvit, aby Vám pak donesla rozhodnutí o ukončení pobírání rodičovského příspěvku od ÚP.
  Omezení nároku na pobírání rodičovského příspěvku je (a nemyslím tím jen věk), podívejte se Zákon č. 117/1995 Sb. § 31 odst. 3) písm. e). Výdělečně činného zaměstnance, pokud splní ostatní podmínky, by se ale toto omezení nemělo týkat.

 • 25. 10. 2019 12:44

  pm (neregistrovaný) 46.13.11.---

  Děkuji moc za info. Nahlásila do 3 let, ale zaměstnavatel ji vyjde vstříc a může nastoupit už od listopadu místo od května příštího roku. Domluvím se s ní, aby mi donesla rozhodnutí o ukončení pobírání RP a aby si zrušila rodičovskou dovolenou, to musí na ÚP nahlásit? Ať se tam rovnou i domluví na tom pobírání RP, děkuji na odkaz na zákon, nemělo by se jí žádné z těchto omezení týkat.

 • 25. 10. 2019 13:01

  . (neregistrovaný) 178.17.10.---

  Na ÚP nemusí dobu čerpání rodičovské dovolené nahlašovat (vůbec se to ÚP netýká). Ani nemusí nic domlouvat k pobírání RP, bude ho pobírat jako dosud, to je na ní. Dopředu jí rozhodnutí o ukončení RP nedají vzhledem k tomu, že může výši i dobu čerpání RP co tři měsíce měnit.
  Jen zaměstnavatel by měl u sebe nějak "zúřadovat" její žádost o ukončení čerpání rodičovské dovolené (písemnou, ústní, ..).

 • 25. 10. 2019 13:06

  pm (neregistrovaný) 46.13.11.---

  Ústní dohoda se zaměstnavatelem je, písemně to asi nemají. To je dobře, že nemusí extra na ÚP. Děkuji moc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).