Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Pracovní smlouva od 2.1. od Michaela S. - Jestli byl 01.01.2020 v pracovním poměru Vás zajímá...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 1. 2020 8:12

    Michaela S. (neregistrovaný) ---.mubph.cz

    Jestli byl 01.01.2020 v pracovním poměru Vás zajímá při posuzování nároku na dovolenou.

  • 10. 1. 2020 12:39

    Michaela S. (neregistrovaný) ---.mubph.cz

    Já jsem si toho všimla, ale nevím, na co prohlášení o příjmech na 01.01. potřebujete. U ročního zúčtování by nehrálo roku, zda šlo právě o 01.01. Jediná souvislost mě napadla s tou dovolenou, i když tam nejde o příjem. Zkuste napsat, proč si myslíte, že prohlášení potřebujete.

  • 10. 1. 2020 13:02

    . (neregistrovaný) 178.17.10.---

    Proto jsem se tazatelky Hhh ptala, "Komu? Proč?" potřebuje "doložit čestné prohlášení, že 1.1.neměl žádný příjem." Finančnímu úřadu kvůli podání Přiznání k dani z příjmu FO 2019? Nebo zaměstnavateli? Nevíme kdo se ptá. Externí účetní co zpracovává DAP klientovi? Mzdová účetní zaměstnavatele? Hodně otázek, žádné odpovědi. Prostě dotaz o nemastný neslaný, každá odpověď bude špatná.

  • 10. 1. 2020 21:37

    Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

    Domnívám se, že jde o zjištění, zda neměl 1.1. někde podepsané daňové prohlášení s uplatněním slevy.

  • 10. 1. 2020 21:49

    Hhh (neregistrovaný) 85.135.119.---

    Děkuji vám všem za odpovědi, omlouvám se, že píšu až teď. Ano, jde mi o zjištění, zda neměl 1.1.někde podepsané prohlášení.

  • 10. 1. 2020 22:15

    Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

    On i mohl mít někde podepsáno ( protože pokud byl někde zaměstnaný do 1.1., a měl tam podepsáno a 2.1. nastoupil k vám, zde může podepsat také). Jde o to, kdo z těch zaměstnavatelů postupně jdoucích za sebou uplatní v lednu slevu. Může Vám napsat krátké prohlášení, že 1.1. neměl nikde podepsané daňové prohlášení, z čehož je zřejmé, že když neměl podepsáno, ani nemohla být uplatněna sleva - a tu mu uplatníte Vy. Pokud by řekl, že takové prohlášení nemůže napsat, protože 1.1. někde podepsané měl, pak by musel přinést od toho zamtele potvrzení, že mu sleva z daně z lednové mzdy nebude uplatněna ( aby mohla být uplatněna u vás). Pokud by to potvrzení nedonesl, dáte mu slevu až od února.

  • 10. 1. 2020 22:47

    . (neregistrovaný) 178.17.10.---

    To, co prohlašuje zaměstnanec v Prohlášení poplatníka daně na druhé straně nahoře, nestačí?

    "Podle § 38k odst. 4 zákona prohlašuji, že: a) současně neuplatňuji za stejné zdaňovací období ani za stejný kalendářní měsíc zdaňovacího období nárok na slevy na dani podle § 35ba zákona u jiného plátce daně a že současně na stejné období kalendářního roku jsem neučinil(-a) u jiného plátce daně prohlášení k dani"

    Co když nebude chtít napsat žádné krátké prohlášení s tím, že vše potřebné pro zpracování daní uvedl v Prohlášení poplatníka daně - mzdová účetní přesto vypočte jeho mzdu tak, že mu neuplatní za leden slevu na dani a co pak? Bude muset zaměstnanec nedoplatek na mzdě u zaměstnavatele reklamovat?

  • 11. 1. 2020 9:01

    Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

    To, co píšete, zde už bylo psáno víckrát, možná i Vámi. Nestačí mně to k rozhodnutí, zda mu tu slevu mohu uplatnit nebo ne, protože úplně stejné daňové prohlášení podepisuje i ten, kdo v témže měsíci zaměstnavatele s podepsaným prohlášením s uplatněním slevy měl, který mu slevu za ten měsíc uplatní a u kterého skončil před nástupem k nám. Podepsat může u obou, ale slevu uplatní jen jeden, většinou ten první.
    Jak tedy zjistíte při nástupu zaměstnance v průběhu měsíce, jestli mu tu slevu můžete uplatnit (protože neměl předtím zaměstnavatele, u kterého by měl podepsáno), nebo nemůžete, protože slevu uplatnil ten předešlý zaměstnavatel, když v obou variantách máte od něj podepsáno úplně stejně vypadající daňové prohlášení?
    Nebo jinak položená otázka : jak by podle Vás měl vyplnit prohlášení nově nastupující zaměstnanec, který v témže měsíci u předešlého zaměstnavatele daňové prohlášení s uplatněním slevy podepsáno měl?
    V tom tiskopise zkrátka není myšleno na všechno, ten odstavec je podle mě těmi, kdo tento tiskopis vymysleli, myšlen jako prohlášení, že nepodepsal jinde SOUČASNĚ. Ale už nedomysleli, jak jinak, než další dodatečnou informací, má účetní rozeznat, jestli podepsal v témže měsíci POSTUPNĚ (čili je pravděpodobné, že slevu uplatní předešlý zamtel) nebo ne (a sleva může být uplatněna již v měsíci nástupu).

  • 11. 1. 2020 12:12

    . (neregistrovaný) 178.17.10.---

    A co do "políčka" Základní slevu na poplatník uvést "uplatňuji" od měsíce únor 2020 v případě, že uplatnil v lednu 2020 slevu u jiného zaměstnavatele?
    OT. Myslím si, že tazatel by mohl být seznámen i z možnými situacemi a možnostmi - jako že zaměstnanec nepodepíše žádné další "čestné prohlášení" a že pak např. přijde hájit zájmy zaměstnance jeho právní zástupce, což se zaměstnavateli (klientovi) ale vůbec nebude líbit a vyvodí z toho pro mzdovou účetní (externí účetní) ne zrovna příjemné důsledky, či že v důsledku nevyplacené části mzdy zaměstnanec okamžitě zruší pracovní poměr a zaměstnavatel (klient externí účetní) bude vymáhat po mzdové účetní (externí účetní) přímo náhradu škody.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).