Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Prohl.poplatníka vz.26 od Jasná - Já si teda myslím, že i když zaměstnanec...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 1. 2020 10:20

  Jasná (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  Já si teda myslím, že i když zaměstnanec nechce měsíčně uplatňovat slevu na poplatníka, a nemá nikde jinde podepsané prohlášení, tak prohlášení vzor 26 vám může předložit s tím, že u slevy na poplatníka neudělá křížek, ale prohlášení podepíše. Tím se vyhne povinnosti podávat v příštím roce daňové přiznání z důvodu zálohové daně bez podepsaného prohlášení.

 • 21. 1. 2020 10:39

  Vašek (neregistrovaný) 151.249.106.---

  To jsem se právě taky domníval, mělo by to být hlavně někde ujasněné.

 • 21. 1. 2020 10:48

  xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

  Na tiskopisu je"

  2) označte „X“ slevu na dani, kterou uplatňujete. Uplatňujete-li slevu na dani až dodatečně, tj. v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, označte
  předmětnou slevu na dani „XD“a do stejného políčka uveďte i kalendářní měsíce, za které příslušnou slevu na dani dodatečně uplatňujete (např. „XD 9-12“)
  Prohlášení k dani činím / dodatečně činím 1a) podle § 38k zákona č. 586/1992

  Chápu to tak, že pokud neuplatňujete, nezaškrtnete, ale máte podepsané prohlášení a nemáte povinnost podávat DP.

 • 21. 1. 2020 12:42

  Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Přesně tak.
  A co se týká žádosti-nežádosti o RZD, tak na starých formulářích, když RZD nechtěl, nevyplnil nic. Vždycky jsem jim toto napsala do pokynů (nepodepisovali to u mě, protože dělám externě více firem, takže jsem napsala info a to měli vyvěšené na dílnách apod. a nechává je to vyplňovat a doklady k RZD přebírá člověk k tomu určený v té firmě). Stávalo se ale, že na starém tiskopise vyplnili v žádosti o RZD rok, jako že žádají, ale nedali podpis. Nebo naopak - vzadu byl podpis s datem, ale vyplněno ne. Tak jsem nevěděla, zda chtějí nebo ne a vše mě zdržovalo. Kvůli těmto problémům jsem pak řekla, ať radši každý, kdo nechce, napíše do toho políčka "2015 (2016 apod) NE" nebo "Nežádám". A bylo to jasné. A kdo nevyplnil vůbec nic, ani se vzadu nepodepsal, to bylo také jasné.
  Teď u nových formulářů žádostí o RZD je to tak, že od koho žádost nemám, ten nežádá. Jednoleté formuláře s oddělením prohlášení a žádosti jsou lepší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).