Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Inventarizace k 31.12.2020 od horax - Oni nejsou povinni vám posílat inventarizaci. Podstatný je faktický...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 9. 2021 11:16

    horax

    Oni nejsou povinni vám posílat inventarizaci.
    Podstatný je faktický stav vašeho závazku - převzali jste zboží?, vedete fakturu ve svém účetnictví?, máte ji uhrazenu?
    Pokud je u vás uhrazena, tak to dodavateli sdělte s uvedením úhrady. Pokud ji uhrazenu nemáte, tak zaplaťte.
    Vaše inventarizace je váš problém. Nemůžete svůj závazek zrušit jen na základě toho, že jste nedostali odpověď na vyzývací email.

  • 20. 9. 2021 12:47

    bobik (neregistrovaný)

    děkuji za váš názor, a k čemu tedy je inventarizace pohledávek a závazků? Služba, zboží se uskutečnila, ale fakturu jsme nedostali na účtárnu, nemáme ji zaúčtovanou a tím pádem ani nezaplacenou. Proto jsem sama posílala dodavatelům, aby mi poslali seznam neuhrazených faktur k 31.12.2020. Já sama posílám inventarizaci pohledávek, aby jsme to měli OK.

  • 20. 9. 2021 14:24

    horax

    Inventarizace je komplexní činnost za celou účetní jednotku. Na tento konkrétní problém s nedodáním faktury k zaúčtování se mělo přijít při inventuře účtu pořízení zboží a následně řešit.

  • 20. 9. 2021 17:59

    T. (neregistrovaný)

    Dobrý den, jestliže víte, že se služba uskutečnila a zboží bylo dodáno, pak snad postupujete podle zákona o účetnictví a účtujete o dohadných nákladových položkách, nebo vám nesedí pořízení zboží či sklady. Řekla bych, že chybka bude u vás.

  • 21. 9. 2021 8:21

    bobik (neregistrovaný)

    dobrý den, děkuji všem za reakce.
    Jedná se o materiál, kde jeden zaměstnanec skládal majetek, který jsme měli na dotaci. Částka na dotaci byla vyčerpána bez pár korun celá (takže mě nemohlo napadnou, že nějak moc peněz zbývá nevyčerpaných, naopak těmito dvěma faktury bychom částku přesáhly), předávací protokol na zařazení majetku jsem dostala od zaměstnance podepsaný s vyčíslenou částkou (ta souhlasila s účetnictvím), já sama posílám email dodavatelům, aby mi poslali k 31.12.2020 seznam jejich pohledávek vč. dodavatele co nám poslal včera upomínku na dvě faktury, které byly vystaveny před rokem a 1/4. Na můj email ohledně inventarizace nereagoval a oni nám žádnou inventarizaci neposlali k odsouhlasení.
    K čemu je inventarizace vím, psala jsem k čemu je z důvodu, že když toto všechno absolvuji, pak dodavatel pošle po roce a 1/4 dvě faktury a já jsem...… Jediné v čem jsme pochybili, že zaměstnanec si neohlídal, že mu nepřišly dvě faktury. Sama si hlídám, jestli mám všechny pravidelné faktury, ale když něco někdo koupí, tak to opravdu nemám jak zjistit.
    děkuji

  • 21. 9. 2021 8:22

    bobik (neregistrovaný)

    dobrý den, děkuji všem za reakce.
    Jedná se o materiál, kde jeden zaměstnanec skládal majetek, který jsme měli na dotaci. Částka na dotaci byla vyčerpána bez pár korun celá (takže mě nemohlo napadnou, že nějak moc peněz zbývá nevyčerpaných, naopak těmito dvěma faktury bychom částku přesáhly), předávací protokol na zařazení majetku jsem dostala od zaměstnance podepsaný s vyčíslenou částkou (ta souhlasila s účetnictvím), já sama posílám email dodavatelům, aby mi poslali k 31.12.2020 seznam jejich pohledávek vč. dodavatele co nám poslal včera upomínku na dvě faktury, které byly vystaveny před rokem a 1/4. Na můj email ohledně inventarizace nereagoval a oni nám žádnou inventarizaci neposlali k odsouhlasení.
    K čemu je inventarizace vím, psala jsem k čemu je z důvodu, že když toto všechno absolvuji, pak dodavatel pošle po roce a 1/4 dvě faktury a já jsem...… Jediné v čem jsme pochybili, že zaměstnanec si neohlídal, že mu nepřišly dvě faktury. Sama si hlídám, jestli mám všechny pravidelné faktury, ale když něco někdo koupí, tak to opravdu nemám jak zjistit.
    děkuji

  • 21. 9. 2021 9:27

    T. (neregistrovaný)

    Tak to asi zaměstnanec špatně uvedl ..... pokud by si osoba, která dělá rozpočet zakázky nebo objednává zboží vedla evidenci správně, měla by na nevyfakturovanou dodávku přijít. Dovedu si představit, že účtárna mu předá doklady, on si z nich vypíše částku a tím to končí .... žádné párování na použitý (spotřebovaný) materiál= žádná faktická kontrola = zřejmě nedokonale nastavený systém. Podle mne takto podceňuje účetnictví a oběh dokladů spousta malých účetních jednotek. Výsledek je takový, že to stejně bude muset vyřešit účetní.

  • 21. 9. 2021 9:39

    bobik (neregistrovaný)

    máte pravdu, jenže účtárna nepředala doklad zaměstnanci, ten došel zaměstnanci od dodavatele. Kdyby ho poslali na náš účetní email, tak si pohlídám, že nám faktura chybí. To je další věc, že si hlídám, jestli se nám vrátili zaslané faktury od dodavatelé a vrátil je nám zaměstnanec. A máte pravdu, účetní to musí vyřešit.

    děkuji

  • 21. 9. 2021 9:50

    T. (neregistrovaný)

    Myslela jsem to tak, odpovědná osoba ocenění musí pracovat do jisté míry nezávisle na účtárně, aby právě mohla na chybějící doklad přijít. Že se dělají chyby je normální a zcela běžné, je ale třeba mít nastavené mechanizmy, které chyby odhalí. Ale kdyby se u vás tato chyba nestala, tak byste ani nevěděli, že máte něco nedokonale nastavené. Prostě se z toho poučíte a příště se to nestane .... zúčastněné osoby se stanou zase o něco zkušenějšími .... a tak to má být.

  • 21. 9. 2021 9:41

    horax

    Tak jak to popisujete, to je jednoznačně chyba zaměstnance, který něco nakoupil a fakturu nepostoupil do účtárny.
    Teď ovšem nezbývá než faktury zaplatit z vlastních zdrojů, zřejmě opravit ocenění vytvořeného majetku, přepočítat odpisy, ...
    Obecně řečeno - nejvíce problémů pro účetní vzniká uvnitř vlastní organizace, to je známá věc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).