Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Nějak jsem se dostal do dluhů tím, že jsem se zaregistroval jako OSVČ. od Paul Grün - Dobrý den, nemáte-li možnost nebo čas to osobně...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 12. 2022 14:15

  Paul Grün

  Dobrý den, nemáte-li možnost nebo čas to osobně řešit s ČSSZ a ZP, ideální varianta je zaplatit pohledávku a v lednu si podat přiznání + přehledy pro obě instituce, optimální varianta neplatit nic a stejný postup, případné (asi minimální) penále buď následně odargumentovat vedlejší činností, nebo nechat být - co se vám časově vyplatí více a budete ochoten skousnout. Neodkládat ale daňové přiznání a přehledy až na termín, vyžádat si od zaměstnavatele potvrzení o příjmech ze závislé činnosti a poslat hned v lednu třeba datovkou atp., a tím pádem rovnou určit režim VČ pro první měsíce roku 2023, ať vám zbytečně nenavyšují pohledávky/penále. Jistě by někdo přišel na sofistikovanější řešení, toto se mi zdá nejschůdnější. Pozor, v případě žádosti o státní sociální podporu - přídavky na děti, příspěvek na bydlení atp. ÚP vyžaduje potvrzení o uhrazení záloh na ZP a SP za minulý rok.

 • 4. 12. 2022 17:39

  Ringo

  Dobrý den, děkuji za odpověď.

  Zatím jsem dělal jen daňové přiznání, ale bylo to snadné, protože jsem měl smlouvu jen na plný úvazek. Jestli tomu dobře rozumím, tak podobný formulář můžu podat i VZP, pokud jsem OSVČ, tak si podle toho platím zdravotní pojištění? Znamenalo by to, že existuje možnost, že mám přeplatek, který mi může být vrácen?

  Zítra jinak zajdu na VZP, protože to mám blízko do práce a zavolám na ČSSZ. Co se týče dluhu vůči VZP, tak pevně doufám, že je to jen za říjen a další dva měsíce se to nebude počítat. Mohlo by to být proto, že technicky vzato jsem měl mezeru dva dny (01.10.2022 a 16.10.2022). Uvidím zítra, jestli se mi je podaří přesvědčit, aby ten dluh smazali nebo tak něco...

  Co se týče ČSSZ, tak opravdu nevím, proč musím stále platit, i když jsem OSVČ prvním rokem a pokud to mám jako vedlejší příjem, tak bych ani nic platit neměl, jak jsem se dočetl na internetu.

  Příští rok přemýšlím, že si podám daňové přiznání přes czechtaxesonline nebo jinou 3. stranu, abych neudělal nějakou chybu.

 • 4. 12. 2022 20:49

  Paul Grün

  Na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu podáváte po odevzdání daňového přiznání na FÚ formuláře Přehled o příjmech a výdajích OSVČ. Mají interaktivní formuláře. Jestli tomu příliš nerozumíte, doporučil bych napoprvé raději zadat daňové přiznání a přehledy účetní/mu.

  Jestli jste byl registrován jako OSVČ a byť jen jediný den nebyl souběžně zaměstnán na pracovní poměr, budou vás ten měsíc považovat za OSVČ vykonávající hlavní činnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).