Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu 42 dnů ochr,doba i u DOPČ? od Hana - Re: 42 dnů ochr,doba i u DOPČ? Ano, vztahuje.

Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 6. 3. 2006 11:11

    Romana (neregistrovaný) 82.100.18.---

    Re: 42 dnů ochr,doba i u DOPČ?
    § 42 Vznik nároku. Ochranná lhůta
    (1) Dávky nemocenského pojištění náleží, jestliže se podmínky rozhodné pro jejich přiznání splnily v době pojištění podle tohoto zákona nebo sice po skončení pojištění, avšak ještě během doby, po kterou zaměstnanec pobírá nemocenské, podporu při ošetřování člena rodiny nebo peněžitou pomoc v mateřství, anebo jestliže se splnily v ochranné lhůtě.
    (2) Ochranná lhůta činí 42 dnů od skončení zaměstnání; jestliže však zaměstnanec byl naposledy zaměstnán po kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik dnů byl naposledy zaměstnán. U žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta vždy šest měsíců.
    (3) Vznikne-li v ochranné lhůtě znovu pojištění podle tohoto zákona, staví se běh ochranné lhůty po dobu trvání tohoto pojištění. Ochranná lhůta získaná novým pojištěním se připočítává k nevyčerpanému zbytku dřívější ochranné lhůty až do nejvyšší výměry 42 dnů. Vznikem pojištění, popřípadě zabezpečení podle jiných předpisů ochranná lhůta zaniká. Vznikem účasti na důchodovém pojištění nebo nemocenském pojištění osob samostatně výdělečně činných však ochranná lhůta nezaniká, pokud jde o nárok na nemocenské a peněžitou pomoc v mateřství náležející z pojištění podle tohoto zákona; v tomto případě ochranná lhůta zaniká až dnem vzniku nároku na tyto dávky z nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných, pokud již podle odstavce 2 neuplynula dříve.
    (4) Vykonává-li zaměstnanec několik činností, které zakládají pojištění podle tohoto zákona, plyne ochranná lhůta z každé z nich.

  • 6. 3. 2006 13:09

    JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

    Re: 42 dnů ochr,doba i u DOPČ?
    >>>vstahuje se ochranná doba 42 dnů i na dohodu o
    >>>pr.4innosti?
    >>>odpracovala jsem dva měsíce ,děkuji
    >>>
    >>>lída
    >>Ano, vztahuje.
    >§ 42 Vznik nároku. Ochranná lhůta
    >(1) Dávky nemocenského pojištění náleží, jestliže se
    >podmínky rozhodné pro jejich přiznání splnily v době
    >pojištění podle tohoto zákona nebo sice po skončení
    >pojištění, avšak ještě během doby, po kterou zaměstnanec
    >pobírá nemocenské, podporu při ošetřování člena rodiny
    >nebo peněžitou pomoc v mateřství, anebo jestliže se
    >splnily v ochranné lhůtě.
    >(2) Ochranná lhůta činí 42 dnů od skončení zaměstnání;
    >jestliže však zaměstnanec byl naposledy zaměstnán po
    >kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik
    >dnů byl naposledy zaměstnán. U žen, jejichž zaměstnání
    >skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta vždy
    >šest měsíců.

    Ochranná lhůta u DPČ je stejná jako u pracovního poměru uzavřeného na nepravidelný výkon práce , to znamená, že se zjišťuje v každém kal.měsíci zvlášť.Běží vždy ode dne následujícího po dni, v němž nem.pojištění naposledy trvalo.

    >(3) Vznikne-li v ochranné lhůtě znovu pojištění podle
    >tohoto zákona, staví se běh ochranné lhůty po dobu
    >trvání tohoto pojištění. Ochranná lhůta získaná novým
    >pojištěním se připočítává k nevyčerpanému zbytku dřívější
    >ochranné lhůty až do nejvyšší výměry 42 dnů. Vznikem
    >pojištění, popřípadě zabezpečení podle jiných předpisů
    >ochranná lhůta zaniká. Vznikem účasti na důchodovém
    >pojištění nebo nemocenském pojištění osob samostatně
    >výdělečně činných však ochranná lhůta nezaniká, pokud jde
    >o nárok na nemocenské a peněžitou pomoc v mateřství
    >náležející z pojištění podle tohoto zákona; v tomto
    >případě ochranná lhůta zaniká až dnem vzniku nároku na
    >tyto dávky z nemocenského pojištění osob samostatně
    >výdělečně činných, pokud již podle odstavce 2 neuplynula
    >dříve.
    >(4) Vykonává-li zaměstnanec několik činností, které
    >zakládají pojištění podle tohoto zákona, plyne ochranná
    >lhůta z každé z nich.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).