Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Příjem z podnikání a mzda -jak zaúčtovat od Gábina - Re: příjem z podnikání a mzda -jak zaúčt Na...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 3. 2006 11:59

    Gábina (neregistrovaný)

    Re: příjem z podnikání a mzda -jak zaúčt
    Na ř. 80 - zálohy ze zaměstnání a na ř. 81 z podnikání.

  • 29. 3. 2006 12:05

    radka (neregistrovaný)

    Re: příjem z podnikání a mzda -jak zaúčt
    to jsem udělala, spíše mě zajímá, jak to zaúčtovat, protože pokud zaúčtuji daň 29000 na 591/342 a finanční úřad mi vrátí přeplatek 146000, nebude mi sedět účet 342. Nebo někde dělám chybu?

    ještě jednou děkuji za radu

  • 29. 3. 2006 13:24

    (neregistrovaný)

    Re: příjem z podnikání a mzda -jak zaúčt
    ****************
    (Zřejmě používáte účty ještě z doby, kdy platila účtová osnova ve starém opatření, tj. účty byly stanoveny na tři místa, v tom případě se daň z příjmu poplatníka a zálohy účtují na 341. Na 342 se účtují jen ty, kdy jste v roli plátce za někoho, např. zaměstnanec). Z Vašeho textu očividně vyplývá, že z podnikání žádnou daň neplatí a že mu vrátí nejen zálohu z podnikatelské aktivity, ale i ze závislé činnosti, takže nemůžete účtovat o dani v podnikatelském účetnictví. Žádost o vrácení přeplatku by jste měla napsat tak, že zálohu z podnikání vrátí na účet podnikatele, čímž se Vám vyrovná účet 342 a zbytek zašlou složenkou domů. Nebo si nechá vše poslat domů složenkou a pak uděláte příjmový pokladní doklad 211/342 ve výši 144000 a o zbytku nebudete účtovat (soukromé peníze nesouvisející z podnikáním). Já bych upřednostnila první variantu.

  • 29. 3. 2006 15:24

    radka (neregistrovaný)

    Re: příjem z podnikání a mzda -jak zaúčt
    Děkuji za odpověď, tak nějak jsem si to představovala. Problém je, že mám základ daně jak z §6, tak z §7, přesněji
    §6 ZD 139479
    §7 ZD 74403
    ---------------------
    celkem 213882
    - odp. pol. 38040
    ---------------------------
    SZD 175800
    daň 29700

    Na zálohách zaplaceno:
    - 28390 ze závislé činnosti
    - 144000 z podnikání

    vratka daně - 142690.

    Prosím, jakou daň mám dát do účetnictví a jak dorovnat 341?
    děkuji

  • 30. 3. 2006 7:37

    (neregistrovaný)

    Re: příjem z podnikání a mzda -jak zaúčt
    ***************
    Budu ve své radě postupovat podle rozumu. Já totiž účtuji jen právnické osoby anebo fyzické s daňovou evidenci. Když to vezmu analogicky s daňovou evidenci, tak tam taky podnikatel v daňové přiznání zahrnuje oba příjmy §6 i 7 a přesto mu Finanční úřad vrací daň na podnikatelský účet, případně podnikatel platí daň z podnikatelského účtu. Vzhledem k tomu, že daň z příjmu nemá vliv na daňový zájklad, budu se chovat v účtování tak, že zaúčtuji poměrnou část daně z poměrného základu z §7 vůči celkému základu daně před odečtením odeč. položek, který jste spočetla (mě to vychází na 34,79% tj. 10333Kč). Na účtu 341 mi vznikne zůstatek rozdílu 144000-10333=133667Kč a v žádosti o vrácení přeplatku požádám, aby tuto částku vrátili na podnikatelský účet a zbytek složenkou domů.

  • 31. 3. 2006 8:45

    radka (neregistrovaný)

    Děkuji za radu
    Moc děkuji za radu, nějak tak jsem si to představovala. Nakonec jsem našla ještě jeden možný postup - zálohy na daň jsem přeúčtovala na 491/221, o dani jsem neúčtovala vůbec a na 491 jsem pak převedla hospodářský výsledek před zdaněním. Finanční úřad mi vrátí celou částku na účet a jak už se domluví ostatní členové sdružení (co se týká vrácení daně danému členovi), o to už se moc nestarám. Přesto moc děkuji za radu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).