Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Dohoda o provedení práce a DP od AP - Re: Dohoda o provedení práce a DP ******************ad1) v...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 9. 2006 12:24

  AP (neregistrovaný) 88.146.133.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  ******************
  ad1) v případě, že jste měl postupně více zaměstnavatelů, nemusíte podávat přiznání, o roční zúčtování můžete požádat posledního zaměstnavatele (pokudi jste měl podepsáno prohlášení a byla odváděna zálohová daň, v případě do 5 000 bez prohlášení = srážková daň a ta je odvedením vypořádana)

  ad2) pokud by jste měl 2 zaměstnavatele, tak pak jste povinnen do 31.3. podat přiznání (od každého z nich vyfasujete potvrzení o zdanitelných příjmech)

  ad3) viz výše

 • 19. 9. 2006 17:57

  Roman (neregistrovaný) 85.70.126.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  Co by vse obnaselo podani DP? Kdybych ho podaval, musel bych tam napr. napsat vsechny vyplaty, tedy i ty do 5000,-?

 • 19. 9. 2006 18:53

  Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  Ne, pokud ta mzda v měsíci byla do 5000 kč a nebylo u ní podepsané prohlášení, pak byla daněna srážkovou daní a ta je vypořádaná. Tyto příjmy daněné srážkovou daní, ani tato srážková daň se do přiznání nezahrnují. Ale to zaměstnavatelé vědí. Vy si totiž musíte nechat vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů, které jste v roce měl a kteří Vám danili daní zálohovou. Pokud se mu tam někdy vyskytla daň srážková, tak to tam nezahrne.

 • 19. 9. 2006 18:54

  Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  Tu ne, pokud byla provedena srážková daň, na tu Vám žádný zaměstnavatel nevypíše potvrzení o zdan.příjmech. Ta je jednou odvedena a šmytec.

 • 19. 9. 2006 20:43

  Roman (neregistrovaný) 85.70.126.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  Jo, ale myslim neco jinyho asi.
  Kdyz mi to u vsech vyjde do 5000,- mesicne tak je to OK, ale jakmile mi to u jednoho vyjde nad 5000,- mesicne nebo budu mit v jednom mesici dva zamestnavatele, musim podat danove priznani, kde se uvadeji vydelky. A ja se ptam, zda se tam uvadeji i ty, ktere byli do 5000,- mesicne. Zda se mi, ze se tam musi uvadet vsechny vydelky za cely rok a to vcetne tech, co byli do 5000,-

 • 20. 9. 2006 11:42

  Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  Romane, tak ještě jednou. Vše se odvozuje od způsobu danění a způsob zdanění se určuje podle toho, zda u toho zaměstnavatele bylo či nebylo podepsané prohlášení.Pokud jste měl v měsíci 2 zaměstnavatele současně, mohlo být daňové prohlášení podepsáno pouze u jednoho z nich. A teď dávejte pozor:
  PODEPSANÉ prohlášení - mzda (bez ohledu na její výši) je vždy zdaněna ZÁLOHOVOU daní (dle tabulek). Tento příjem a tato daň se do přiznání zahrnuje. Jestliže daň po odpočtu slev vyjde nula, pak stále jde o daň zálohovou, i když nulovou a tento příjem se tam musí také zahrnout.
  NEPODEPSANÉ prohlášení-
  a) jestliže hrubá mzda byla vyšší než 5000 Kč, pak je vždy zdaněna ZÁLOHOVOU daní. Tento příjem i tato daň se do přiznání zahrnuje.
  b)Jestliže hrubá mzda byla 5000 nebo méně, je vždy zdaněna SRÁŽKOVOU daní. Tento příjem a tato daň se do přiznání nezahrnuje.
  Jediná vyjímka existuje v případě, že měníte v průběhu měsíce zaměstnavatele a máte tedy 2 nebo více zaměstnavatelů v měsíci, ale postupně za sebou. V takovém případě můžete podepsat u každého, každý Vam mzdu bez ohledu na její výši zdaní ZÁLOHOVOU daní (ale jen jeden uplatní daňové slevy).
  Shrnutí: Do přiznání se zahrnou všechny příjmy, které byly daněné ZÁLOHOVOU daní a tyto ZÁLOHOVÉ daně.
  Už je to jasné?

 • 20. 9. 2006 15:03

  Roman (neregistrovaný) 85.70.126.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  Jo jasne to je, ale me zajimalo jake vyplaty se tam musi vypisovat. S jednim jsem mel podepsane prohlaseni s ostatnimi ne. Kazdy mesic to pripadalo jen na jednoho zamestnavatele a mes. prijem byl do 5000,- Tak me zajiimalo, zda musim podavat DP a zda se tam uvedou jen ty nad 5000,- nebo i ty pod 5000,-. Jak pisete, tak kdyz mam podepsane prohlaseni a je to i do 5000,- tak stejne musim podat DP a uvedu tam jen tento prijem, osatni uvadet nemusim. Je to tak? jestli jsem to pochiopil zpravne....

 • 20. 9. 2006 15:06

  Roman (neregistrovaný) 85.70.126.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  Jeste jsem se chtel zeptat zda nemate SKYPE nebo ICQ. Bylo by to mozna jednodussi na vysvetleni. Mam v tom jeste hokej, ale neco jsem uz pochytil.

 • 20. 9. 2006 16:51

  Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  Tak probereme konkrétně Váš případ:
  1) V měsíci jste měl vždy pouze jednoho zaměstnavatele
  2) V měsíci jste měl vždy mzdu do 5000 hrubého
  3) U některého zaměstnavatele jste měl podepsané prohlášení u jiných ne.
  4) Nepodnikáte a ani nemáte jiné příjmy, které byste musel zdanit, např. nájem. Souhlasí všechny body?
  Pak přiznání podávat nemusíte. Ten zaměstnavatel, u kterého jste měl podepsané, Vám mzdu zdanil zálohovou daní dle tabulek, uplatnil slevu a daň vyšla nulová. Ten zaměstnavatel, u kterého jste neměl podepsané, Vám mzdu zdanil srážkovou daní, ta je konečná.
  Nejste povinen podat přiznání. Můžete požádat o daňové zúčtování (což je v podstatě stejný výpočet jako při přiznání, jen ho udělá zaměstnavatel), ale protože ve Vašem případě byla vždy zálohová daň nulová, žádost by neměla smysl, nebylo by co vracet. Jestliže ale nemáte v měsíci více zam. současně,tak se vlastně šidíte, když tam nemáte podepsané prohlášení,ačkoli byste mohl mít. Protože tu srážkovou daň Vám nikdo nevrátí, a ta tam nemusela být. Mohla být uplatněna daňová sleva a daň mohla být nulová.
  I kdyby to bylo tak, že jste měl v jednom měsíci současně zaměstnavatele, který Vaši mzdu zdanil zálohovou daní (měl jste podepsané prohlášení) a zaměstnavatele, u kterého jste neměl prohlášení a který Vám zdanil srážkovou daní, pak byste také nemusel podávat přiznání.
  Přiznání se musí podat pouze v případě, že máte SOUČASNĚ (ne postupně za sebou) 2 zaměstnavatele, kteří Vám mzdu danili zálohovou daní. Anebo pokud jste sice neměl 2 nebo více současně, ale jen jednoho, ale ten Vám danil zálohovou daní v režimu "nejméně 20%" (tzn. nepodepsané prohlášení a hurbá mzda nad 5000 kč). Např. jste měl u jednoho podepsané prohlášení (a ten zdaní zálohovou daní) a současně dalšího bez podepsaného prohlášení, s hrubou mzdou nad 5000 Kč (ten také zdaní zálohovou daní nejméně 20%).

 • 20. 9. 2006 17:11

  Roman (neregistrovaný) 85.70.126.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  Aha, diky za info. A co v pripade, ze by bylo to samy, ale v jednom mesici jsem mel dva zamestnavaltele a vyplata byla do 5000,- u obou a nebylo podepsane prohlaseni.

 • 20. 9. 2006 19:13

  Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  Dejte si přece dohromady ta pravidla, která jsem Vám popsala:
  nepodepsané prohlášení a hrubá mzda do 5000 = srážková daň. Srážková daň je konečná, tento příjem ani tato daň se v přiznání ani v zúčtování neuvádí. Z toho plyne, že kvůli tomuto případu se přiznání nepodává.
  A o co Vám vlastně jde? Vždyť každý člověk (kromě starobních důchodců) má nárok na daňovou slevu 600 Kč měsíčně, takže se tím, že nepodepíšete prohlášení, vlastně šidíte. Nebo jde o to, abyste (kvůli něčemu, co my tady nevíme) neupozorňoval na sebe finanční úřad?

 • 20. 9. 2006 19:29

  Roman (neregistrovaný) 85.70.126.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  To ne, ja to jako trochu chapu, ale chci mit v tom 100% pravdu, abych pak nemel nejake problemy. Proto se ptam.
  Takze kdyz budu mit kazdy mesic jednoho zamestnavatele a vyplata bude do 5000,- a nebude podepsane prohlaseni, nemusim podavat DP.
  Kdyz bude podepsane s jednim, ale porad to bude do 5000,-, tak podavam a uvadim jen ty vyplaty, ktere mam od zamesnavatele se kterym mam podepsane prohlaseni, ostatni neuvadim.
  Pokud mam kazdy mesic jednoho zamest. a nemam podepsane prohl. a u jednoho bude vyplata pres 5000,- mesicne, podavam DP a uvadim jen tuto vyplatu, ktera presahla 5000,-, tedy byla zalohovou dani danena. Ostatni, ktere byly daneny srazkovou, tam neuvadim.
  Pokud jsem mel v jednom mesici dva zamestn. podavam DP a uvadim vyplaty od techto dvou zamestnavatelu, vsechny? nebo jen ty co byly daneny zaloh. dani?

 • 20. 9. 2006 21:01

  Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  Předpokládám,že jiné příjmy, jako např. zmíněný nájem, nemáte, že máte prostě jen uváděná zaměstnání. Takže:

  >Takze kdyz budu mit kazdy mesic jednoho zamestnavatele
  >a vyplata bude do 5000,- a nebude podepsane
  >prohlaseni, nemusim podavat DP.

  Ne.

  >Kdyz bude podepsane s jednim, ale porad to bude do
  >5000,-, tak podavam a uvadim jen ty vyplaty, ktere mam od
  >zamesnavatele se kterym mam podepsane prohlaseni,
  >ostatni neuvadim.

  Můžete podat, ale nemusíte. Je to zbytečné.

  >Pokud mam kazdy mesic jednoho zamest. a nemam
  >podepsane prohl. a u jednoho bude vyplata pres 5000,- mesicne,
  >podavam DP a uvadim jen tuto vyplatu, ktera presahla
  >5000,-, tedy byla zalohovou dani danena. Ostatni, ktere
  >byly daneny srazkovou, tam neuvadim.

  Ano. V tomto případě podat musíte. A je to i výhodné, protože se Vám tato daň vrátí.

  >Pokud jsem mel v jednom mesici dva zamestn. podavam DP
  >a uvadim vyplaty od techto dvou zamestnavatelu,
  >vsechny? nebo jen ty co byly daneny zaloh. dani?

  Pokud jste měnil pracovní poměr a v tomtéž měsíci byli 2 zaměstnavatelé, ale postupně za sebou a u obou jste podepsal, podávat nemusíte. Pokud jde o jiný případ, např. máte hlavní a zároveň vedlejší poměr, tedy v tomtéž měsíci 2 současně, podat přiznání musíte tehdy, pokud u některého z nich nebylo podepsané prohlášení a zároveň u něho byla mzda nad 5000. Pokud u jednoho bylo podepsané prohlášení a u druhého ne, ale mzda do 5000, pak nepodáváte. Pokud nebylo ani u jednoho podepsané prohlášení a mzda v obou případech nad 5000, podat musíte.

 • 20. 9. 2006 21:30

  Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

  Re: Dohoda o provedení práce a DP
  Pokračuji, protože naráz se to tam nevejde. Ještě abychom si ujasnili ten mus a nemus v podávání přiznání. Jednoduše:
  Podat přiznání MUSÍTE, pokud jste měl alespoň jednou v tom roce mzdu daněnou v režimu "nejméně 20%". (To je ten případ nepodepsané prohlášení x mzda nad 5000). Do toho přiznání se pak zahrnují VŠECHNY mzdy v tom roce, které byly daněny ZÁLOHOVOU daní a daně, které se k těmto mzdám vztahují. (tzn. mzdy, u kterých jste měl podepsané prohlášení a mzdy, u kterých jste neměl podepsané prohlášení a byly nad 5000).
  Přiznání podat NEMUSÍTE, ale MŮŽETE, pokud jste měl mzdy daněné zálohovou daní, ale ne tou v režimu "nejméně 20%". (Tzn. pokud jste měl jen mzdy s podepsaným prohlášením). MŮŽETE také místo přiznání požádat posledního zaměstnavatele, aby Vám udělal zúčtování. Vždy je to výhodné.
  SRÁŽKOVÉ daně a mzdy, ze kterých byly sraženy srážkové daně ignorujte. Ty jsou sražením vypořádány. Jen podotýkám, že pokud byste měl pouze jednoho zaměstnavatele v měsíci a neměl podepsané prohlášení a mzdu do 5000 Kč, sám sebe šidíte, protože vlastně neuplatníte Vaši daňovou slevu. Zbytečně zaplatíte srážkovou daň.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).