Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu koupě pozemku - odpis od Ma - Re: koupě pozemku - odpis Milá Marie,nákup pozemku na...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 9. 2006 8:15

  Ma (neregistrovaný) 212.158.151.---

  Re: koupě pozemku - odpis
  Milá Marie,
  nákup pozemku na kterém budete stavět halu pro svou výrobu - opravdu do nákladů nejde a vedete jej na účtu 031 - Pozemky - v rozvaze vám vstoupí do Aktiv - a neodepisuje se.
  Do ceny pořízení pozemku se mají účtovat i náklady spojené s pořízením pozemku - např.poplatky na katastrálním úřadu, třeba i to pokud Vám právník vyfakturuje za sestavovení kupní smlouvy pozemku apod.Takže na tomto účtu povedete pozemek a nikdy z něj nebudete dělat účetní nebo daňové odpisy.

  Až budete stavět halu - budete mít projektovou dokumentaci s rozpočtem - v rozpočtu by měly být objekty - např.oplocení, požární nádrž, parkoviště hala apod. - které budete účtovat na účty pořízení - 042(analytika) - je vhodné už od počátku pečlivě sledovat náklady na jednotlivé objekty.
  Až bude stavba zařazena do užívání (to by mělo být po kolaudaci) tak z účtu 042 přeúčtujete na účty 021 - stavby a nebo 022 Samostatné věci a soubory mov.věcí a teprve pak začnete dělat odpisy.
  Rovněž tady byste měla sledovat náklady související (studie pro stavbu, projektová dokumentace,různé poplatky,stavební dozor a je toho docela dost.)
  Pokud budete stavět až v budoucnosti - máte dost času si tuto problematiku nastudovat, je kolem toho docela dost literatury a při zařazování objektů si můžete objednat firmu, která se tímto zabývá.
  A zeptat se nebojte. a to káčátko od kluků berte jako "milé povzbuzení".

 • 21. 9. 2006 8:36

  Marie (neregistrovaný) 195.47.94.---

  Re: koupě pozemku - odpis
  Děkuji mooooocccc !!! Vaše odpověď byla ucelená a milá !!! Jste zlato.

 • 21. 9. 2006 8:38

  Marus (neregistrovaný) 217.117.221.---

  Re: koupě pozemku - odpis
  Dobrý den, nedávno jsem zde řešila také problém s odpisy.Bylo zde plno lidí ochotných mi velmi dobře poradit, a za to jim patří ještě jednou můj dík:-)
  Nic není tak složité jak to zpočátku vypadá, takže z toho nebuďte vyplašená.. A nebojte se zeptat, ale přitom ještě studujte zákony s tím související, najdete tam plno užitečných věcí...

 • 21. 9. 2006 9:02

  Marie (neregistrovaný) 195.47.94.---

  Re: koupě pozemku - odpis
  Díky ještě jednou moc. Samozřejmě, že jdu do zákonů taky. Jenže když nevím o té problematice vůbec nic, tak pak ani nevím, kam se pořádně podívat. Téď už mám představu, tak se v zákonech začnu přehrabovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).