Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Mzdové účetní - prosím o kontrolu od Soňa - Re: Mzdové účetní - prosím o kontrolu ==================První výpočet...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 2. 2007 13:04

    Soňa (neregistrovaný) 194.228.45.---

    Re: Mzdové účetní - prosím o kontrolu
    ==================
    První výpočet máte správně.
    U druhého výpočtu si dejte pozor,jestli má tento zaměstnanec ještě jiný pracovní poměr a nebo zda je pojištěncem státu, tzn. např. důchodce,evidence ÚP. Kdyby tomu tak nebylo,musíte ZP počítat z minimální mzdy,která je od 1.1.2007 = 8.000,-Kč.
    Pak by byl výpočet takto:
    HM: 2.000,-Kč
    SP: 160,-Kč
    ZP: 900,-Kč
    Sleva na poplatníka (zde pozor,jde-li o star.důchodce,který již byl SD k 1.1.2007 = nemůže mít slevu 600,-Kč)!
    Záloha na daň: 0,-Kč
    ČM = 940,-Kč
    Teda předpokládám,že počítáte leden 2007.
    A nezapomeňte, že od 1.1.2007 se svátek u měsíčních mezd musí proplácet průměrem!

  • 20. 2. 2007 13:25

    Katka (neregistrovaný) 193.85.68.---

    Re: Mzdové účetní - prosím o kontrolu
    >>
    >>HM: 2.000,-
    >>Kč
    >>Odpracováno: 23 dní
    >>SP: 160,- Kč
    >>ZP: 90,- Kč
    >>Daň: 216,- Kč
    >>Sleva na poplatníka: 600,- Kč
    >>Záloha na daň: 0,- Kč
    >>ČM: 1.750,- Kč
    >>
    >>Mám to, prosím, správně?
    >>
    >>Děkuji.
    >>
    >==================
    >První výpočet máte správně.
    >U druhého výpočtu si dejte pozor,jestli má tento
    >zaměstnanec ještě jiný pracovní poměr a nebo zda je
    >pojištěncem státu, tzn. např. důchodce,evidence ÚP.

    Jde o OSVČ, který u nás pracuje na 1/4 úvazek. Jako OSVČ si hradil loni minimální pojistné (protože s prací na ŽL začal) a letos bude platit dle výsledku daň. přiznání.

    Kdyby tomu tak nebylo,musíte ZP počítat z minimální mzdy,která
    >je od 1.1.2007 = 8.000,-Kč.
    >Pak by byl výpočet takto:
    >HM: 2.000,-Kč
    >SP: 160,-Kč
    >ZP: 900,-Kč
    >Sleva na poplatníka (zde pozor,jde-li o
    >star.důchodce,který již byl SD k 1.1.2007 = nemůže mít slevu
    >600,-Kč)!

    Slevu mu uplatňuji proto, že ji neuplaťňuje u jiného zaměstnavatele a jako OSVČ (v průběhu roku) také ne. Vyúčtuje se to až v daň. přiznání.


    >Záloha na daň: 0,-Kč
    >ČM = 940,-Kč
    >Teda předpokládám,že počítáte leden 2007.


    >A nezapomeňte, že od 1.1.2007 se svátek u měsíčních
    >mezd musí proplácet průměrem!

    To jsem netušila, znamená to, že je třeba vypočítat průměrnou hodinovou mzdu (za jak dlouhé období zpět?, ten pracovník na 1/4 úvazek má stabilně 2.000,- HM, ale ten první má HM různou) a za leden proplatit 1. 1.?

    Lze někde na netu změny v mzdovém účetnictví k 1. 1. 07 souhrnně nalézt?

    Moc Vám děkuji;o))


    >

  • 20. 2. 2007 13:42

    Soňa (neregistrovaný) 194.228.45.---

    Re: Mzdové účetní - prosím o kontrolu
    =====
    Ano 1.1.07 (pokud to zrovna neměl OČR) musíte proplatit svátek jako náhradu a to průměrem, který zjistíte za období 4.čtvrtletí 2006.

  • 20. 2. 2007 14:16

    Martina (neregistrovaný) 212.47.18.---

    svátek u měs.mzdy - máte výklad
    K tomu svátku u měsíčních mezd. Máte k této problematice někdo oficiální výklad?

  • 20. 2. 2007 14:50

    Soňa (neregistrovaný) 194.228.45.---

    Re: svátek u měs.mzdy - máte výklad
    ===
    § 115 Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek
    (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

  • 20. 2. 2007 15:45

    Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

    Re: svátek u měs.mzdy - máte výklad
    Ale tento § neříká, že se nutně musí svátek při měsíční mzdě platit průměrem. "Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší ...... ČÁST MZDY, která mu ušla v důsledku svátku. Vysvětluji si to tak, že za ten neodpracovaný den se mu měsíční mzda nekrátí a tato část mzdy, připadající na ten neodpracovaný den mu náleží. Skutečně mě ještě nikdo nepřesvědčil, že u měsíční mzdy se svátky platí průměrem.

  • 20. 2. 2007 15:40

    Katka (neregistrovaný) 193.85.68.---

    Pro Soňu
    Soňo,

    dostává-li zaměstnanec měsíční mzdu, také se mu vyplácí náhrada za svátek, který připadl na pracovní den? Jednalo by se tak v podstatě o peníze navíc, protože mu HM snížena není. Netýká se náhrada mzdy za takovýto svátek pouze hodinové mzdy?

    Děkuji Vám za Váš čas.


    K.

  • 21. 2. 2007 7:23

    Soňa (neregistrovaný) 194.228.45.---

    Re: Pro Soňu
    ======
    Katko,u měsíční mzdy to bude stejně jako u hodinové, tzn, že příkl.: Počítám-li měsíční mzdu za leden 2007,celý měsíc pracoval. Normálně by bylo 23 dní (184 hod.) včetně svátku a bral by mzdu např.15000,-Kč.
    Nyní je výplata takto: odpracoval 22 dní (176 hod.) = mzda za tyto hodiny 14.348,-Kč (15.000 : 184 x 176) + náhrada mzda za svátek 1 den (8 hod.) Tento svátek je placen průměrem zjištěným za 4.čtvrtletí 2006.

  • 21. 2. 2007 7:25

    Soňa (neregistrovaný) 194.228.45.---

    Re: Pro Soňu
    =======
    Co se týče odpovědi paní Jiřky - zítra jdu na školení,určitě se na proplácení svátku u měsíčních mezd optám a napíšu.

  • 21. 2. 2007 9:20

    Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

    Re: Pro Soňu
    Tak to uvítám. Jsem zvědavá, jak to budou zdůvodňovat. Každopádně, pokud by měl vyplácet průměrem, pak tak jak píšete, a ne že by se ten svátek platil k měsíční mzdě ještě navíc.

  • 21. 2. 2007 12:50

    Jitka D (neregistrovaný) 62.177.70.---

    Re: Pro Soňu
    Jiřko jsem též ortodoxním zastánce názoru ponechat měsíční mzdu včetně svátku. Jenže….
    Záleží na tom ke komu Soňa půjde na školení. Byla jsem na výkladu JUDr.Boř.Šubrta, ten je zastáncem poskytování náhrad u měsíčních mezd bez diskuse.
    Výběr z několika odůvodnění od Šubrta:
    1/ nový ZP upřesňuje, že za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou přísluší mzda nebo plat
    2/ zaměstnancům odměňovaným mzdou nemůže být za svátek, který připadl na jejich pracovní den a v důsledku toho nepracují, poskytována mzda (podle §115, odst.3, jim přísluší náhrada mzdy. 3/ nesprávnost postupu, kdy je zaměstnancům s měsíční mzdou tato ponechávána i na dobu svátků, je deklarována i v §192, odst.1nZP (přesto, že účinnost byly o rok odložena), neboť náhrada mzdy při pracovní neschopnosti by příslušela za pracovní dny a za svátek, za které by jinak příslušela náhrada mzdy.

    Podotýkám znovu, že já s tímto tedy nesouhlasím, ale přeci nejsem chytřejší než zmíněný JUDr. :) Mzdy za leden jsem dělala stejně měsíčním včetně svátku, bez náhrad, protože si fakt a stále myslím, že nic opravdu neuchází. U těch zaměstnanců, kteří mají rozdělenu mzdu na měsíční a úkolovou, příp. pohyblivou to s náhradou za svátek dělám již dva roky. Tzn snížení na 22 dní (místo 23) + 1 den náhrada .

  • 21. 2. 2007 13:04

    Martina (neregistrovaný) 212.47.18.---

    Re: Pro Soňu
    Co právník, to jiný názor. A JUDr. Šubrt má někdy zvláštní výklady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).