Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu OSVČ hlavní nebo vedlejší od radunka - Re: OSVČ hlavní nebo vedlejší myslím že celý rok...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 3. 2007 18:31

    radunka (neregistrovaný)

    Re: OSVČ hlavní nebo vedlejší
    myslím že celý rok bude hlavní, příjem ze zaměstnání je míň než 90.840,-
    Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud OSVČ v kalendářním roce:
    vykonávala zaměstnání a příjem ze zaměstnání, kterého v tomto roce dosáhla, činí alespoň dvanáctinásobek minimální mzdy platné k 1.lednu kalendářního roku, za který se účast OSVČ na pojištění posuzuje. Příjmem se rozumí vyměřovací základ pro odvod pojistného zaměstnanců dosažený v kalendářním roce, za který se účast pojištění OSVČ posuzuje a dávky nemocenského pojištění, které byly do tohoto roku zúčtovány.

  • 16. 3. 2007 8:09

    Jarda (neregistrovaný)

    Re: OSVČ hlavní nebo vedlejší
    Ano tohle všechno jsem četl. Ale začal jsem trochu moc kombinovat. U zdravotního pojištění mu ZP nepředepsala na ty první 4 měsíce zálohy, vzhledem k tomu, že bylo ze zaměstnání odváděno alespoň min. zdravotní. A tak na přehledu pro zdrav.pojišťovnu bude uvedeno, že hl. činnost byla pouze 8 měs. Alespoň tak jsem to pochopil. Ještě bych to potřeboval ověřit.
    A potom jsem si myslel jest-li na OSSZ to není také tak. Že by byl čtyři měs. vedlejší činnost a zbytek roku hlavní.
    Oni ty výsledky se pak dost liší. No snad se ještě nekdo ozve.

  • 16. 3. 2007 9:14

    Jarda (neregistrovaný)

    Re: OSVČ hlavní nebo vedlejší - ověřeno
    Tak jsem to nevydržel a zavolal na ZP i OSSZ.
    1) u zdravotky se opravdu ty první čtyři měsíce počítá jako OSVČ vedlejší protože za něho zaměstnavatel odváděl alespoň min. zdravotní a zbytek 8 měsíců je jako OSVČ hlavní
    2) u OSSZ mají pouze kritérium těch 90.840/rok. A je jedno za kolik měsíců. Já jsem myslel asi takhle: pokud by dělal celý rok tak by na tuto částku dosáhl, ale na OSSZ se to nedá rozdělit. Buď jsi vedlejší nebo hlavní a to celý rok. Pokud tuto sumu vydělá třeba za 1 měscí je OSVČ vedlejší. Prostě se ta částka neupravuje podle počtu měsíců. Hezký den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).