Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Vstupní prohlídka od Laďa - Re: vstupní prohlídka Vstupní lékařská prohlídka podléhá dani z...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 7. 2007 13:24

  Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

  Re: vstupní prohlídka
  Vstupní lékařská prohlídka podléhá dani z příjmů pouze v případě, že zaměstnanec absolvoval tuto prohlídku u svého ošetřujícího lékaře, tuto prohlídku zaměstnanec uhradil a doklad od lékaře je vystaven na zaměstnance. V tomto případě by podléhala dani z příjmů a také odvodu pojistného na SZ a VZP. V ostatních případech (např. při jejím provedení v pracovišti závodní preventivní péče) by dani z příjmů a ani odvodům pojistného nepodléhala.
  Jsou ale případy, kdy by vstupní lékařská prohlídka nepodléhala dani z příjmů ani v případě, že je provedena ošetřujícím lékařem zaměstnance a doklad je vystaven na tohoto zaměstnance.
  Jedná se o vstupní lékařskou prohlídku provedenou u zaměstnance, který bude pracovat v noci, u kterého je zaměstnavatel povinen zajistit, aby se této prohlídce zaměstnanec podrobil (§ 94 odst. 2) a úhrada takto poskytnuté zdravotní péče nesmí být po zaměstnanci požadována.
  Dále se jedná o mladistvé zaměstnance (do 18 let věku), u kterých je podle § 247 odst. 1 zaměstnavatel povinen na své náklady zajistit, aby mladiství byli vyšetřeni lékařem před vznikem pracovního poměru.
  V obou těchto případech je zaměstnavatel povinen zajistit na své náklady vstupní lékařskou prohlídku a tudíž ji zaměstnanci uhradí bez ohledu na to, v jakém zdravotním zařízení byla provedena. Tato vstupní lékařská prohlídka nepodléhá dani z příjmů u zaměstnance a tudíž ani odvodu pojistného na SZ a VZP

 • 10. 7. 2007 13:34

  Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

  Re: vstupní prohlídka
  Doplňuji, že výše uvedené je z polhledu zdanění zaměstnance.

 • 10. 7. 2007 15:01

  Michaela (neregistrovaný) 82.150.166.---

  Re: vstupní prohlídka
  Rozumím tomu dobře, že zaměstnanci tedy neproplatím celou částku na základě dokladu od lékaře, ale zahrnu tu částku do mzdy a poté z ní odvedu ZP a SP?

 • 10. 7. 2007 15:24

  Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

  Re: vstupní prohlídka
  >>>>Zaměstna´vatel proplatil zaměstnanci vstupní
  >>>>prohlídku.
  >>>>Jak zaúčtovat v DE?
  >>>>Děkuji
  >>>

  >
  >Rozumím tomu dobře, že zaměstnanci tedy neproplatím
  >celou částku na základě dokladu od lékaře, ale zahrnu tu
  >částku do mzdy a poté z ní odvedu ZP a SP?

  Proplatítet ale ve mzdách to provedete tak, že o tuto částku navýšite základ daně a vyměřovací základy pojistného, aby částka správně zdanila a odvedlo pojistné, ale nezahrnula se do hrubé mzdy, aby už nezvýšila čistou mzdu. Nevím, jaký máte SW, ale většinou to SW umožnují. Podobně se to dělá např. při některých vyšších náhradách cestovného, které je třeba zdanit a zpojistnit nebo u některých dalších příjmů mimo mzdy. Pokud si nechcete komplikovat situaci, tak doklad neproplácejte, a vyrovnejte to jiným způsobem, např. odměnou do mzdy v podobné výši, což by pro něj vyšlo na stejno a navíc pro vás by to bylo daň uznatelný výdaj.

 • 10. 7. 2007 15:34

  Laďa (neregistrovaný) 80.78.146.---

  Re: vstupní prohlídka
  A dodám ještě, pokud už to bylo vyplaceno, tak byste to zúčtovala jak nějakou zálohu (v případě řešení odměny ve mzdě), kterou byste pak srazila z výplaty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).