Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Norske obcanstvi ? od .. - Re: Norske obcanstvi ? já si myslím, že...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 7. 2007 9:05

  právník (neregistrovaný) 62.40.76.---

  Re: Norske obcanstvi ?
  Já spíše doporučuji zeptat se na vel/vyslanectví Norska v ČR, adresu najdete na webu našeho Ministerstva zahraničí. Myslím, že bude potřeba upřesnit státní občanství rodičů, u cizinců pak důvod jejich pobytu v Norsku.

 • 23. 7. 2007 9:17

  Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

  Re: Norske obcanstvi ?
  Jestli jsem to dobře pochopila, tak může jít o případ, kdy se český pár zdržuje v Norsku a matka tam během pobytu porodí. Toho bych se docela bála - jak bych pak to dítě převezla zpátky do ČR, když ho nemám zapsané v pase, neboť do ciziny jsem ho "propašovala" v břiše ? :-)) Ale vážně - odpověď na otázku nevím a samotnou by mě to zajímalo, jestli se dá takto relativně snadno získat cizí občanství pro dítě, když prostě porodím v jiném státě?

 • 23. 7. 2007 9:26

  Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

  Re: Norske obcanstvi ?
  PS: Zaujalo mě to natolik, že jsem si našla zákon 40/1993 Sb. v platném znění o nabývání a pozbývání státního občanství ČR.
  V §3 se píše:
  Dítě nabývá narozením státní občanství České republiky,
  a) je-li alespoň jeden rodič státním občanem České republiky nebo
  b) jsou-li rodiče osobami bez státního občanství (dále jen "bezdomovec"), alespoň jeden z nich má trvalý pobyt na území České republiky a dítě se na jejím území narodí.

  Předpokládám, že obdobné zákony platí i v jiných zemích. Usuzuji z toho, že dítě narozené kdekoliv na zeměkouli českým rodičům bude tedy mít české občanství. Jestli mu ta země, kde se narodilo, poskytne i svoje občanství (a mělo by pak dvojí občanství), to už zřejmě záleží na zákonech konkrétní země. Ale pochybuju, že by to bylo běžné a automatické. A jak psal někdo přede mnou - jak to chodí v Norsku, na to se budete muset zeptat jinde, třeba na Norském velvyslanectví :-) a dejte nám sem pak vědět, jak to vlastně je :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).