Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Nárok na dovolenou od Jiřka - Re: nárok na dovolenou Tento dotaz se tady stále...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 9. 2007 15:43

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: nárok na dovolenou
    Tento dotaz se tady stále opakuje. Nejedná se o celý měsíc zaměstnání, za měsíc září tedy dovolená nenáleží (nerozhoduje odpracování celého měsíce, ale celý měsíc musí být zaměstnaná).

• 22. 9. 2007 17:33

J (neregistrovaný) 213.192.2.---

Já postupuji stejně jako tazatelka. Cituji z příručky pro personální a platovou agendu a ze ZP s výkladem.: Zákoník práce nestanovuje, co se rozumí bezprostředně navazujícím vznikem nového pracovního poměru. Z účelu tohoto ustanovení lze však dovodit, že podmínka je splněna, pokud zaměstnanec nastoupil do nového pracovního poměru prvním pracovním dnem po skončení předchozího pracovního poměru. Splnění podmínky nebrání skutečnost, že mezi těmito pracovními poměry byly dny pracovního klidu.
    Považování dnů prac. klidu a svátků, jako nesplnění podmínky pro nárok na dovolenou , lze chápat ze strany zaměstnavatelů jako ušetření mzdových prostředků za tyto náhrady.Ale to je jen můj subjektivní názor.

• 23. 9. 2007 17:27

baba (neregistrovaný) 83.148.49.---

Já mám zase výklad, který stanoví, že pojem "bezprostředně" nepřipouští žádný jiný výklad, než že pracovní poměr musí navazovat další den. Domnívám se, že ZP ani nemusí stanovit co je bezprostředně, protože toto slovo nepřipouští žádný jiný význam. To není jako to srovnání českého "ne", které prý je nekompromisní a slovenského "nie", které prý připouští, že si to dotyčný ještě rozmyslí. Souhlasím s p. Jiřkou, že pokud byla jakákoliv prodleva - dovolená za uvedený měsíc, bohužel, nenáleží.

• 23. 9. 2007 18:42

beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

tím, že vypadla definice "bezprostředně" z NV 108/1994 a v novém ZP již není, také jsem tápala, dotázala jsem se na MPSV, samozřejmě, že to není "vysvobozující" názor, poslední soud jedině soud :), ale odpověděli v tom smylu, že nesmí existovat doba, po kterou by pracovní poměr neexistoval, takže: Ukončení PP 31.8., pak so-ne, nový uzavřen od 3.9. - nesplní podmínku celého měsíce /pro právo na dovolenou za kal.rok, nemluvím o "počítání" 21 odpr.dnů, pokud nesplní podmínku 60 prac.dnů/, pak září nemohu uznat 1/12, naproti tomu, pokud by PP byl uzavřen na začátku měsíce, ukončen v průběhu měsíce, pak by navazovaly dny so-ne,či svátek a následně uzavření nového PP,pak 1/12 za podmínky splnění 60 odprac.dnů - ano/ Snad jsem to napsala srozumitelně :-(

• 24. 9. 2007 10:13

Což o to, srozumitelné to je . Mně se v tom výkladu, který vám podali jaksi ztácí smysl (pokud se v našich zákonech vůbec nějaký smysl dá hledat)toho, že sobota a neděle na počátku PP při začátku měsíce ne, ale v průběhu měsíce ano.Několik let zpátky jsme PP kvůli ZP uzavírali pravidelně od prvního dne v měsíci, i když byla S a N, aby si nemuseli doplácet za dva dny ZP.A to už mi zůstalo. Snažím se PP uzavírat vždy od prvního dne v měsíci,ono tomu nic nebrání.Snad jen 1.1., když je svátek je to problém.
    Jinak děkuji za odpověď.

• 24. 9. 2007 10:31

xy (neregistrovaný) 195.47.3.---

souhlasím s Vámi, že nic nebrání tomu, aby byla prac.smlouva sepsána od 1.kal.dne v měsíci (když je to sobota nebo neděle) s tím, že skutečně nastoupí až v pondělí do zaměstnání (možná to někomu dělá problém při psaní ELDP- tam se píše skutečný nástup do zam.)
    pokud je ale pracovní týden po-pá, potom jsem také zastáncem psát od 1.kal.dne prac. smlouvu ( když přechází např.od jiného zaměstnavatele , kde mu končil prac.poměr nejpozději posl.kal. den předchozího měsíce nebo z ÚP, také uk. evidence nejpozději posl. den předchozího měsíce)

• 24. 9. 2007 11:19

baba (neregistrovaný) 194.228.235.---

My dáváme vždy i 1.1. nástup od 1. dne v měsíci a nikdy s tím žádný problém nebyl, tudíž nemáme problém ani s výpočtem dovolené.

• 24. 9. 2007 11:54

Tak to jsem ráda, že nejsem sama, kdo takto postupuje.
    Také s dovolenou nemám problémy.Ale někdo by třeba oponoval tím, že se zbytečně uzavírá PP tak, aby zaměstnavatel musel vyplácet náhrady za dovolenou i v případě, že by nemusel a chudáka zaměstnavatele tak finančmě ruinoval.
    Moc děkuji za odpovědi.

• 24. 9. 2007 12:06

eva (neregistrovaný) 195.250.138.---

Taky děkuji moc za odpovědi Eva, moc jste mi pomohli

• 29. 9. 2007 17:06

beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

skutečně není problém uzavřít PP od 1. dne v měsíci, i když to není den, kdy vznikne účast na pojištění, PP můžete uzavřít od 1.9., ale přihlásíte na ZP a OSSZ dnem účasti, t.j. 3.9. a záznam na ELDP také od 3.9. Musím ale paní J. potvrdit její poslední domněnku, že jsou i zaměstnavatelé a já mám tu zkušenost i s nimi, že PP uzavřou záměrně od 3.9., aby právě ušetřili na zaměstnanci za dovolenou, také mám zkušenost s bývalým zaměstnavatelem, který PP uzavírá také od např. 3.9., protože to tak "je správně" - občas bohužel právo zaměstnance zkolabuje na neznalosti zodpovědné osoby, která ani nechce nic dále zkoumat, protože se to naučila tak a tak to je správně :( ... ale účastníků BC se toto netýká :) hezký den všem
    PS a s tím "započtením" so-ne-sv v případě uzavření PP od př. 3.9. také není problém odchýlit se ve prospěch zaměstnance a posoudit tyto dny pro právo na dovolenou za "odpracované",ale musí být stanoveno ve vnitř.nařízení, či směrnici, příp. pokud jsou odbory, pak v kolektivní smlouvě

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).