Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Prac.poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.?? od xy5 - Re: prac.poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.?? nic nikde dlužná nebudete,...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 5. 2008 8:58

    xy5 (neregistrovaný)

    Re: prac.poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    nic nikde dlužná nebudete, ale je to pro Vás velmi nevýhodné ,protože:
    budete mít krácenou dovolenou o 1/12 (za květen totiž nesplňujete podmínku nároku)
    stále začínáte, takže i Váš průměr je nižší, možná i mzda není na takové úrovni, jakou byste si přála (pořád totiž jste vedena jako začínající zaměstnanec ve firmě...)

  • 7. 5. 2008 8:59

    xy5 (neregistrovaný)

    Re: prac.poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    a navíc Vám nezaplatí svátek 1.5.

  • 7. 5. 2008 9:42

    Libuše (neregistrovaný)

    Re: prac.poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    No to jsem si myslela.Děkuji.Jen se chci tedy zeptat pokud nic na ZP a SP nebudu dlužit kdo za mě ten den 1.5. platí pojistné nebo je tam nějaká tolerance.Budu mít tento den započtený do důchodů?

  • 7. 5. 2008 9:46

    xy5 (neregistrovaný)

    Re: prac.poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    na důchod tento den mít započítaný nebude (nebude totiž uvedený na žádném evid. listu důchod. poj.) - u minulého zaměstnavatele totiž budete mít ukonč. PP 30.4. a u nového zaměstnavatele nástup 2.5.
    nikdo nic za 1.5. nikam platit nebude - je to dle zákona - ani Vy nejste nikde nic dlužná (opravdu nemusíte mít strach, že by někdo někdy za tento den po Vás požadoval nějaké doplácení)

  • 7. 5. 2008 10:06

    Libuše (neregistrovaný)

    Re: prac.poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    >>>>>Dobrý den,
    >>>>>
    >>>>>prosím o radu.Zaměstnavatel , u kterého jsem byla
    >>>>>zaměstnaná od 1.8.2006-30.4.2007 a dále na další rok
    >>>>>a
    >>>>>na
    >>>>>dobu určitou do 30.4. 2008 mi prodloužil prac.smlouvu
    >>>>>na další rok, ale pod hlavičkou jiné jeho firmy(jinak
    >>>>>by mi musel dát prac.poměr na dobu neurčitou a to
    >>>>>nechtěl)vcelku mi je to jedno jaké razítko na smlouvě
    >>>>>je a
    >>>>>že opět běží 3 měsíce zkušební doba.Můj dotaz se týká
    >>>>>data na prac.smlouvě.Ta předchozí mi u něho končila
    >>>>>30.4.2008 a novou napsal od 2.5.2008 nejspíše mi
    >>>>>nechtěl
    >>>>>platit svátek - mě jde spíše o to jak je to se ZP a
    >>>>>SP
    >>>>>za toho 1.5.neměla bych si ten den doplatit?Mám pár
    >>>>>let do důchodu a nerada bych měla problém s jedním
    >>>>>dnem.
    >>>>>Moc děkuji za každou radu.
    >>>>
    >>>>nic nikde dlužná nebudete, ale je to pro Vás velmi
    >>>>nevýhodné ,protože:
    >>>>budete mít krácenou dovolenou o 1/12 (za květen totiž
    >>>>nesplňujete podmínku nároku)
    >>>>stále začínáte, takže i Váš průměr je nižší, možná i
    >>>>mzda není na takové úrovni, jakou byste si přála
    >>>>(pořád
    >>>>totiž jste vedena jako začínající zaměstnanec ve
    >>>>firmě...)

    >>>>
    >>>
    >>>a navíc Vám nezaplatí svátek 1.5.
    >>
    >>No to jsem si myslela.Děkuji.Jen se chci tedy zeptat
    >>pokud nic na ZP a SP nebudu dlužit kdo za mě ten den
    >>1.5. platí pojistné nebo je tam nějaká tolerance.Budu
    >>mít tento den započtený do důchodů?
    >
    >na důchod tento den mít započítaný nebude (nebude
    >totiž uvedený na žádném evid. listu důchod. poj.) - u
    >minulého zaměstnavatele totiž budete mít ukonč. PP 30.4. a
    >u nového zaměstnavatele nástup 2.5.
    >nikdo nic za 1.5. nikam platit nebude - je to dle
    >zákona - ani Vy nejste nikde nic dlužná (opravdu nemusíte
    >mít strach, že by někdo někdy za tento den po Vás
    >požadoval nějaké doplácení)

    děkuji moc za ochotu

  • 8. 5. 2008 22:12

    beta (neregistrovaný)

    Re: pro xy .poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    kolegyně, řídíme se taktéž tím, pokud netrvá PP po celý měsíc, krátíme dovolenou, ale před nedávnem jsem četla posouzení JUDr.Jakubky z MPSV a ten toto vykládá opačně ... pokud je 1. dne v měsíci svátek a organizace uzavře PP od 2.5., pak vzniká Z-ci nárok na dovolenou za celý měsíc, on nekrátí ....(aniž by bylo směrnicí upraveno ve prospěch Z-ce), takže opět nejsme na jedné lodi. Řešili jsme to tu před časem, zastávala jsem názor - krátit dovolenou, máme i info z MPSV, ale Jakubka je také z MPSV .... je stále veselo :-)) v květnu jdu na Kahleho, kterého považuji za špičku, takže se pro zajímavost zeptám i jeho, jak toto posuzuje, zdravím
    PS a jste původní xy nebo jste nová xy5 - ta 5 mne mate, objevila se až nedávno :)

  • 9. 5. 2008 7:12

    anonymous (neregistrovaný)

    Re: pro xy .poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    Já jsem četl názor, že zákon je špatně formulován (mělo by tam spíše být "odpracoval všechny směny v měsíci"), protože z hlediska určité spravedlnosti je to křivda a nesmysl. Na tom se snad shodneme. A protichůdná vyjádření z jednoho ministerstva nejsou v naší krajině ničím výjimečným.

  • 9. 5. 2008 7:39

    baba (neregistrovaný)

    Re: pro xy .poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    Špatně formulovaných zákonů máme spoustu. Ale v tomto případě, pokud je smlouva uzavřena 2.5. nárok na dovolenou nevzniká, protože pracovní poměr NETRVÁ celý kal. měsíc. Máte pravdu, že by tam muselo být napsáno - např. že odpracoval v měsíci všechny směny. Ale není, takže platí, že nárok nevzniká.
    A mimochodem - na školení p. Jakubka nám naopak kladl na srdce, že při formulaci TRVÁ - NETRVÁ prac. poměr , tak se musí krátit. Tak nevím ...

  • 9. 5. 2008 8:34

    beta (neregistrovaný)

    Re: pro xy .poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    a jak byste posoudili případ - ukončí PP 30.4.08, nový PP uzavře 2.5.08. Má nárok za květen na dovolenou ?

  • 9. 5. 2008 8:51

    baba (neregistrovaný)

    Re: pro xy .poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    Ale to je to samé - nemá nárok, protože pracovní poměr NETRVÁ celý kalendářní měsíc. Nezáleží na tom, že odpracuje všechny směny, bohužel, to je naprosto jednoznačné znění zákona. PP buď trvá nebo netrvá. Ale můžete to mít ošetřeno v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpise a můžete "nad nárok" poskytnout.

  • 9. 5. 2008 8:52

    baba (neregistrovaný)

    Re: pro xy .poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    Na druhé straně ale nechápu, když zaměstnavateli záleží na tom, aby zaměstnanec nebyl krácen o dovolenou, tak přece uzavřu PP od 1. dne v měsíci a je vymalováno.

  • 9. 5. 2008 9:15

    beta (neregistrovaný)

    Re: pro xy .poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    říkáte, že to je jasné :) jak jsem řekla, my takto postupujeme, dovolenou krátíme, ale souhlasím s anonym.. - zase nevím,jak se nickuje.., že je to nelogické a v neprospěch Z-ce. Právě ne každý Z-el chce poskytnout Z-ci celý měsíc, tam je ten problém. A k Jakubkovi, pokud máte možnost, podívejte se do Mzdové účetní 2/2008 nakl.Anag,tam právě Jakubka poskytuje c e l ý nárok za květen, proto by mě zajímalo, kdy vám na semináři říkal krátit - kdy jste tam byla ? MÚ je z února l.r. Sice v ní píše i o nemoci v OL, ale na konci odpovědi sděluje, že to, že pobíral za 1.5. nemoc.dávky, nemá vliv na stanovení nároku na dovolenou a ukončení PP 30.4.07, nástup 2.5.07 (nastoupil předpokládám= uzavřel PP), bere jako b e z p r o s t ř e d n í navázání pracovních poměrů a Z-ci náleží za květen 1/12. Otázkou je, zda odpovídá na to, že PP je uzavřen od 1.5.,ale nastoupil 2.5. - to z dotazu ale nevyplývá, tazatel říká - nastoupil 2.5. Hovořila jsem na semináři s JUDr. Jouzou, říkal krátit, ukázala jsem mu článek, tak se jen usmál a pokýval hlavou ... tak jak, je to stále jasné :-)) mám sama osobně problém, když Z-ci krátím, není mi z toho právě do zpěvu ...

  • 9. 5. 2008 9:37

    baba (neregistrovaný)

    Re: pro xy .poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    No byla jsem na semináři na podzim loňského roku, přesně už nevím, ale v únoru letošního roku jsem byla ještě na jednom nějaká paní docentka zastupovala za nemoc a říkala to samé, pojem TRVÁ a BEZPROSTŘEDNÍ je jasný. Nemůže přece při pojmu bezprostřední být prodleva sobota nebo nějaký jiný den. Je to blbě zákon, ale je, je spousta jiných blbých věcí a taky se musí dodržovat. My to řešíme, jak jsem již popsala, lidi zásadně přijímáme od 1. dne v měsíci a pak nejsou žádné problémy. Zaplacený svátek připomenu zaměstnanci jako bonus od zaměstnavatele a celkem to má příznivý ohlas a většina zaměstnanců si to považuje a podle toho se chová. Takže záleží na vás, já bych osobně ale v případě přijetí (dotazy bývají nepřesné - nástup, vznik PP) 2.5. dovolenou nedala, protože PP NETRVAL.

  • 9. 5. 2008 13:14

    beta (neregistrovaný)

    Re: pro xy .poměr od 2.5.-ZP,SP 1.5.??
    Já jsem psala, že bonus nedáváme, bohužel nezáleží na mně ..., jak říkám, dovolenou v tomto případě krátím, ale je mi to proti mysli, plně se ztotozňuji s anonym.., mám více klientů než 1 Z-ele, ohlas je spíše takový, že jim toto právě vyhovuje ... :( je to veselé, jako všechny ostatní další zmatky .., zdravím :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).