Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Daňové zvýhodnění na děti-já..manžel?? od katuška - Re: Daňové zvýhodnění na děti-já..manžel Vychází mi 11 920....

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 8. 2008 16:38

katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

Re: Daňové zvýhodnění na děti-já..manžel
    Vychází mi 11 920. Pobírání RD nemá na mzdu vliv (jen nemusíte dodržet minimum ZP, pokud byste si třeba brala nepl. volno).
    dle par. 35c odst (9) Vyživuje-li dítě v jedné domácnosti více poplatníků, může daňové zvýhodnění uplatnit ve zdaňovacím období nebo v tomtéž kalendářním měsíci zdaňovacího období jen jeden z nich

• 11. 8. 2008 19:18

iva (neregistrovaný) 213.194.221.---

A když bych tedy uplatňovala daň. zvýhodnění na děti já až od září nebo půlky srpna, vrátili by mi daň. bonus při ročním zúčtování jen od nástupu do zaměstnání (tedy půlky srpna či září)? Vlasně ne vypláceli by mi to v měsíční mzdě, že jo.
    Co by bylo v tomhle případě výhodnější, abych uplatňovala zvýhodnění na děti já nebo manžel? Pokud se nepletu tak tedy u manžela by to vycházelo líp.. mu by vrátili daňový bonus zpětně za celý rok. Je to tak.. pokud by mu vycházela nulová daň.

• 11. 8. 2008 19:39

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

No ono to vyjde nastejno. Jen je potřeba myslet na to, že daňový bonus při ročním zúčtování nebo přiznání je možné vyplatit jen tomu, kdo dosáhl ročního příjmu alespoň 6ti násobek minimální mzdy (tj. hrubého aspoň 48000 Kč). Jinak je to jedno, zda Vy nebo manžel.

• 11. 8. 2008 21:31

A nebylo by to u manžela přece jen výhodnější? On by uplatnil toto zvýhodnění za celý rok 2008 a já jen od srpna či září 2008. Nebo by se to tím ročním zúčtování u mě vyrovnalo.. jako, že by to vyšlo nastejno?

• 11. 8. 2008 22:56

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Ale manžel nemůže uplatnit zvýhodnění na dítě za celý rok, když Vy byste na totéž dítě uplatňovala třeba od září do prosince. V takovém případě on by mohl uplatnit jen do srpna. Prostě na jedno dítě je zvýhodnění 890 Kč měsíčně, ročně to dělá 890 x 12 = 10680 Kč. V témže měsíci ho můžete uplatnit buď Vy nebo manžel. Předpokládejme, že máte 1 dítě. Když Vy začnete uplatňovat zvýhodnění od září, pak Vám od září do prosince vždy sníží Vaši daň o těchto 890 Kč (kromě další slevy na poplatníka 2070 Kč), to je za 4 měsíce 3560 Kč slevy. Manžel ale v přiznání bude moci svoji daň snížit o slevu na dítě ve výši 8 x 890 = 7120 Kč. Takže sleva u Vás a sleva u něj zase dá dohromady 10680 Kč.
    Kdybyste Vy zvýhodnění na dítě neuplatňovala, on si ze své daně může odečíst za celý rok, tedy 10680 kč. A ještě se to může zkomplikovat tím bonusem - bonus je totiž částka, která se vyplácí, když se z daně odečte sleva na poplatníka a zbytek daně ani nestačí na uplatnění slevy na dítě. Pak to, co je pod nulou, se nazývá bonusem. Pro nárok na vyplacení bonusu je ale omezení - hrubá mzda v měsíci musí dosáhnout aspoň poloviny minimální mzdy (v současnosti tedy 4000 kč hrubého) a pokud se vyplácí bonus zpětně při přiznání nebo zúčtování za celý rok, pak musí být celoroční hrubý příjem toho člověka, co dítě uplatňuje, aspoň ve výši 6ti násobku minimální mzdy. Já bych to asi nekomplikovala a dítě nechala manželovi za celý rok.

• 12. 8. 2008 8:58

Zřejmě jsem to před tím špatně pochopila. Mysela jsem, že ve zdaňovacím období (tedy u OSVČ rok) může uplatnit daň. zvýhodnění na děti jen jeden z manželů..buď tedy jenom já nebo jen manžel. Proto jsem myslela, že u manžela by to bylo výhodnější.
    Ale pokud to jde jak říkáte, že manžel může toto zvýhodnění uplatnit třeba 8x890 v roce 2008 a já 4x890 bude to pro mě lepší vzhledem k mému nevysokému příjmu..bonus mi vyplatí měsíčně..čímž se mi trochu zvedne čistý příjem.
    U manžela by bylo vyrovnání bonusu najednou až po podání DP...tedy až po 31.3.2009.
    A jak to může fungovat v následujícím roce. Musí po celý rok uplatňovat jen jedna osoba nebo třeba půl roku já a druhý půlrok manžel. Nebo jedno dítě já a druhé manžel? Jde to? Jaký zákon se tímhle zabývá? Děkuji moc za ochotu.

• 12. 8. 2008 10:22

Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

zákon o daních z příjmů par. 35c
    Můžete také uplatňovat každý jedno dítě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).