Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Jednatel a zároveň zaměstnanec od Jiřka - Re: jednatel a zároveň zaměstnanec Jednatel a zaměstnanec jsou...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 8. 2008 13:57

  Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

  Re: jednatel a zároveň zaměstnanec
  Jednatel a zaměstnanec jsou dvě různé věci. Jednatelem je na základě zápisu do obchodního rejstříku a nemusí za to pobírat jednatelskou odměnu. Pokud se společníci s ním dohodnou, že jednatelská odměna bude vyplácena, sepíší mandátní smlouvu (na jednatelství nelze uzavřít pracovní smlouvu) a v ní smluví podmínky pro vyplácení odměny (její výši, od čeho se bude odvíjet atd.). Jednatelská odměna se zúčtovává stejně jako mzda, ale protože mandátní smlouva není pracovní smlouva, nevztahuje se na ni ani zákoník práce. Ustanovení o dovolené, docházce a vůbec to co je v zákoníku práce, se vztahuje jen na zaměstnance, kteří pracují na základě pracovní smlouvy, případně DOPČ a DOPP. Pokud má jednatel jednatelskou doměnu, může mít i cesťáky.
  Pokud bude vykonávat kromě jednatelství ještě třeba technika, pak smluví pracovní smlouvu nebo dohodu dle zákoníku práce. Tady už samozřejmě mzda nebo odměna musí být stanovena - tak jak to určuje zákoník práce. Může mít obě smlouvy, jak mandátní na jednatelství, tak pracovní (technik, obchodník....).

 • 28. 8. 2008 14:08

  Petra (neregistrovaný) 85.132.244.---

  Re: jednatel a zároveň zaměstnanec
  MOc děkuji, jen pro shrnutí - pokud je jednatel zaměstnaný na PP jako technik a nebude využívat cesťáky jako jednatel, nemusí mít smlouvu o výkonu funkce ani odměnu za výkon funkce jednatele. Pokud by ale uplatňoval cestovní náhrady na cesty, které účelem nespadají pod činnost technika, musel by se smluvně ošetřit výkon funkce jednatele. Chápu to správně? Děkuji za trpělivost.

 • 29. 8. 2008 10:12

  Lenka (neregistrovaný) 88.103.191.---

  Re: jednatel a zároveň zaměstnanec
  Ano, chápete to dobře.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).