Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu OT-vzali byste peníze za "neodprac."dny? od p - Re: OT-vzali byste peníze za "neodprac." Když máte normální...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 9. 2008 10:14

p (neregistrovaný) 195.250.147.---

Re: OT-vzali byste peníze za "neodprac."
    Když máte normální dovolenou, tak taky nepracujete a zaměstnavatel Vás platí. Taky by se dalo říct, že ho v tom případě zbytečně zatěžujete... Je-li ze zákona na dovolenou nárok, pak ho využijte.

• 25. 9. 2008 10:21

bbb (neregistrovaný) 80.188.40.---

Vždyť mamince na mateřské se každá koruna hodí, přece se na vás nikdo nemůže zlobit, že uplatňujete svůj zákonný nárok

• 25. 9. 2008 10:35

Dáša (neregistrovaný) 195.113.220.---

Úplně souhlasím s přípěvky, a ještě jinak. Vy je ošidit nechcete a jim by nevadilo - stávajícím zaměstnancům - že byste byla šizena Vy? A zaměstnavatel by byl také spokojen, že Vás ošidil ? aby ušetřil.......

• 25. 9. 2008 15:15

zdv (neregistrovaný) 82.142.127.---

Též souhlasím s předchozími odpověďmi - nároku využijte (ještě radím - s úplnou samozřejmostí - nejistotou na to zbytečně ještě více upozorníte). Kolegy bych neřešila - vsadím se, že všichni Vaši kolegové by to též ve Vaší situaci udělali. Co se týká zaměstnavatele - zákonný nárok je, tak to neřešte :-).

• 25. 9. 2008 17:09

J (neregistrovaný) 213.192.2.---

Tak si pročítám odpovědi a i když s předchozími radami souhlasím, mám přece jen určité pochybnosti.Pokud máte zkušenosti s chováním vedení v takovéto situaci, zohledněte je.Jenom vy musíte vědět, co je pro vás lepší.Uplatňovat zákonný nárok a mít potom problémy v práci nebo oželet a dělat práci ve které jste spokojená a třeba i dobře odměňovaná.Chcete se vůbec do této práce vrátit? To všechno berte v úvahu a potom rozhodněte. Pokud sem chodíte častěji, potom musíte znát i názory zdejších diskutérů.I tady se často tyto nároky odsuzují, jako něco co by zaměstnanec neměl dostávat-peníze za nic.Ale je to jen na vás.Přeju vám šťastnou volbu.

• 25. 9. 2008 18:24

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Já jsem váhala, co v tomto případě odpovědět. Zákonný nárok je jasný, ale faktem zůstává, že o ty peníze dostanou pracující kolegové méně.

• 26. 9. 2008 8:02

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

Taky jsem o tom přemýšlela, a taky si myslím, že je třeba vzít v úvahu všechny okolnosti. Na druhou stranu mě ale napadá - a ostatní kolegové si taky dovolenou nevybírají? I o jejich náhrady je přece míň prostředků pro ostatní...

• 26. 9. 2008 8:31

Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

A vědí kolegové, že když o tu dovolenou teď nepožádáte, tak vám nepropadne, ale vyberete si ji po skončení rodičovské? Ve vašem případě pravděpodobně i ve stejném rozsahu?

• 26. 9. 2008 8:58

Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

Já si taky myslím, že nárok na dovolenou by měl vznikat jen za odpracovanou dobu a ne za mateřskou, jak je to v ZP, tady mi ale dost vadí přístup zaměstnavatele, přece když stanovoval mzdy, tak ke všem zákonným nárokům také přihlížel, takže de facto o tyto peníze "za nic" předem mzdu snížil (obzvlášť účetní firma si dobře spočítá, kolik ji zam-ec bude stát a zda se mu vyplatí). Tato situace, kdy se snaží z těchto povinností vyvléct tím, že hraje na "kolegiálnost" je prostě ubohá a nechápu zam-tele, který to dělá, aby nemusel zaplatit pár dní dovolené. Jestli skutečně řekne zam-cům, že mají nižší odměny, protože díky dovolené jedné z nich, bylo více vyplaceno na mzdách, tak je to dost sprosté.
    Navíc když vezmu v potaz, že by je čerpáním dovolené "poškodila" tak když se nároku vzdá, bude "poškozená" ona (přece když je na RD, tak z těch odměn ani nic neuvidí). Vyšší odměny kolegům by vlastně zaplatila ona sama.

• 26. 9. 2008 12:13

Jenže zkoušela jste si někdy dělat kalkulaci na nějakou zakázku? S odběratelem smlouváte nějakou cenu, do které se musíte vlézt a na to musíte napasovat náklady - na materiál, podíl na režie atd. A mzdové náklady. A teď musíte počítat s tím, že každý pracovník má za kal. rok zaplaceno za 12 měsíců, ale odvede práci jen za 10,5 měsíců. To znamená, že ty mzdy musí být takové, aby za 46 týdnů vydělal na 52 týdnů (beru 4 týdny dovolené, svátky a musíme počítat i sem tam nějaké placené volno). Ze mzdy musíte státu odvést 35% a z dovolených a svátků a mzdových náhrad zase musíte odvést navíc 35%. Takže v kalkulaci nemáte mzdový náklad hrubé mzdy + 35%, ale hrubé mzdy + 50 - 55%. A taky musíte mít nějaký zisk, řekněme 10% a všechno to musíte napasovat tak, abyste tu zakázku za ty peníze dostali, jinak ji dostane ten, kdo je levnější. A pak přijde někdo, kdo neodvedl vůbec žádný výkon a má se mu platit dovolená plus odvod státu. A teď kde ty peníze utrhnout? Kdybyste s tím počítala už v kalkulaci, tak nebudete mít hrubé mzdy + 55%, ale třeba hrubé mzdy + 60% (a pak se to pochopitelně zase všechno projeví snížením hrubých mezd, protože ti pracující vydělávají na ty nepracující). Anebo, pokud vychází ten určitý zisk, tak na to prostě praskne on, ale záleží zase, v jakém odvětví ta firma podniká a jakého zisku je schopna dosahovat, protože mnohdy je to fakt ubohé (přičemž si mnozí zaměstnanci představují, jak je zaměstnavatel odrbává). A to jsem tam nezapočítala rezervu na případné odstupné, protože to je naprostá katastrofa.

• 26. 9. 2008 13:50

Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

O tom se nepřu, dovolená by dle mého názoru měla nabíhat jen za skutečně odpracované dny, navíc taky nevím, proč má zam-tel hradit náhradu mzdy při návštěvách lékaře, že nemůže zam-ce vyhodit jen proto, že je prostě flákač, ačkoliv závažné chyby nedělá apod. To je totiž tak solidární, že na tom ve finále všichni prodělávají...
    Mě jen přijde sprosté, když zam-tel to staví tak, že kvůli ní budou mít ostatní menší prémie. To je dost nefér. Když to vezmu do důsledků tak ona se má vzdát ve prospěch kolegů, ale jestli je tam kolegialita taková, pak by také oni neměli takovou "oběť" přijmout. Nelze to brát tak, že ona je poškodí, protože když se vzdá nároku kvůli ostatním, bude poškozená ona. Navíc dovolená není zasloužená, jde přece především o regeneraci a nabrání nových sil (což je ale mezi mateřskou a rodičákem úsměvné), takže o zaslouženosti nemůže být řeč.

• 26. 9. 2008 14:50

xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

zákonný nárok na dovolenou je - pokud ji nevyberete, tak stejně o ni nesmíte přijít (akorát po rodič. dovolené bude třeba menší - pokud určí pravděpod. výdělek nízký - sice by to tak být nemělo, ale známe některé zam-tele, příp. je v některých případech krácená)
    jen mě v této souvislosti napadá další (možná důležitější) problém, protože se bude týkat více zam-ců - až bude zam-tel proplácet 1. 14 kal. dnů nemocí - to také se budou někteří zam-ci, kterým se moc pracovat nechce a mají časté krátkodobé neschopenky pozastavovat nad tím, kde zam-tel na to vezme, že vlastně poškodí ostatní spoluzaměstnance? Domnívám se, že nějaká ohleduplnost na druhé už se nenajde (možná ještě ve starší generaci, ale dnes je doba úplně někde jinde - a politici jdou zářným příkladem)

• 26. 9. 2008 15:02

Pro Katušku: Vy to pořád vidíte tak, že ostatní budou mít kvůli ní menší prémie. Vždyť jsem o tom psala - buď s takovým vydáním (dovolená za mateřskou) počítá hned v kalkulaci a hrubé mzdy jsou nižší hned (třeba tím, že by průběžně dostávali nižší prémie), nebo s takovým výdajem v kalkulaci nepočítal, počítal s tím, že jim vyplatí mzdy plus prémie, no a teď jim ty prémie nemůže dát nebo jim je dá nižší, protože část těch hrubých mezd padne na její dovolenou.
    O tom, že se bude platit ve firmě ta nemocenská už jsme taky mluvili. Sice se má snížit nějaké % odvodů, ale nedá se předem říct, zda to bude stačit nebo nebude. Rozpočet je ale tak napnutý, že pokud budou náhrady za nemoc činit víc než úspora na odvodu, vezme se to z prémií, které by jinak byly vyplaceny. Bohužel.

• 26. 9. 2008 17:06

Ivča1 (neregistrovaný) 85.71.215.---

Děkuju moc všem za reakce. Chci doplnit, že ostatním "aktivním" zaměstnancům dovolená proplacená bude bez jakéhokoliv reptání, protože celý rok pracovali, tudíž výnosy si zajistili a bylo předem s těmito náklady počítáno. U mě je to bohužel tak, že jsem na mateřskou přešla z rodičovské dovolené, kterou jsem měla na 1. dítě, tzn. že jsem se ve firmě za celý rok pracovně neukázala ani den. Takže ze mě plynou jen náklady a zaměstnavatel při stanovení kalkulace mého bývalého střediska na tohle vůbec nepřihlížel, protože ho to nenapadlo.
    Kolegyně přede mnou, když viděla reakce vedení, se nároku vzdala (řeči typu "sviňárna v zákonech, podraz"), těch pár stovek jí za to nestojí, aby to poslouchala. Já bych to taky oželela, i když se samo hodí každá kačka, ale mrzel mě jejich přístup, proč hned tak zhurta, my jsme to přece nevymyslely. Navíc si myslím, že když o to nezažádám, tak o tom nikdo vědět nebude a nikdo to neocení.
    Takže dobře bych z toho vyšla jen v případě, kdybych se o to přihlásila a pak z toho vycouvala. Ach jo.

• 26. 9. 2008 20:19

xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

no, nevím, jestli by kolektiv ocení - možná by si špitali, že jste hloupá, že jste si o dovolenou nezažádala. Je vůbec jisté, že peníze, které byste pro kolektiv ušetřila by byly opravdu rozdělené mezi zam-ce? Váš postoj je opravdu na dnešní dobu velmi neobvyklý. Vy zažádáte o dovolenou ihned po mat. dovolené, tu Vám musí zam-tel umožnit čerpat a poté zažádáte o čerpání rodič. dovolené do 3 let dítěte. Přece MÚ nesmí nikde rozhlašovat na potkání po firmě, že zrovna Vy čerpáte dovolenou (navíc nesmí na potkání rozhlašovat, kolik za dovolenou máte Kč). Spíš v dnešní době chce mnoho lidí vše využít, hodně často i zneužít (třeba i na co nemá nárok), ale že by se takto vzdával peněz - to je opravdu velmi neobvyklé. Neříkám, kdyby se jednalo o pár dnů - ale u celoroční dovolené se jedná o slušnou částku. Takže to záleží na Vás, jak se zachováte.

• 26. 9. 2008 21:00

no, nevím, jestli by kolektiv ocení - možná by si
    >špitali, že jste hloupá, že jste si o dovolenou
    >nezažádala. Je vůbec jisté, že peníze, které byste pro kolektiv
    >ušetřila by byly opravdu rozdělené mezi zam-ce? Váš
    >postoj je opravdu na dnešní dobu velmi neobvyklý. Vy
    >zažádáte o dovolenou ihned po mat. dovolené, tu Vám musí
    >zam-tel umožnit čerpat a poté zažádáte o čerpání
    >rodič. dovolené do 3 let dítěte. Přece MÚ nesmí nikde
    >rozhlašovat na potkání po firmě, že zrovna Vy čerpáte
    >dovolenou (navíc nesmí na potkání rozhlašovat, kolik za
    >dovolenou máte Kč). Spíš v dnešní době chce mnoho lidí
    >vše využít, hodně často i zneužít (třeba i na co nemá
    >nárok), ale že by se takto vzdával peněz - to je opravdu
    >velmi neobvyklé. Neříkám, kdyby se jednalo o pár dnů -
    >ale u celoroční dovolené se jedná o slušnou částku.
    >Takže to záleží na Vás, jak se zachováte.

No právě proto, že se jedná o slušnou částku, tak třeba budou mít ostatní na prémiích méně než jindy. A třeba i oni mají přehled, jak si středisko stojí a jaké by měli dostat prémie a najednou - bác ho, budou mít méně a budou se ptát proč. A samozřejmě, že zaměstnavatel řekne, že jim jejich díl ukously náklady na její dovolenou. Podle zákona na to nárok má, ale tento nárok není tak úplně správný, to přece musíte cítit taky. Stejně tak placení lékaře nebo krve. Možná se na mě budou mnozí zlobit, ale já bych zrušila i odstupné. Určitou výpovědní dobu ano, aby si mohl hledat jinou práci a pak konec. Zaměstnavateli, když nesežene další zakázky, taky nikdo odstupné nedá.

• 27. 9. 2008 5:57

xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

Také se mi nelíbí, když se někdo nechá zaměstnat, ihned omarodí a pak odejde na řetězové porody a zam-tel z tohoto zaměstnance nic nemá a musí jen platit. To samé u zam-ců, kteří jsou více po lékařích než v práci. Nebo když se zam-tel dostane do finančních problémů, nestihne včas vyplatit mzdy, tak zam-ci (většinou ti, kterým práce nevoní) dávají okamžité zruš. PP a mají nárok na odstupné. Ale o to více by si měl zam-tel měl vážit zam-ců, kteří opravdu pracují, nic nezneužívají. Bohužel, praxe bývá všelijaká.
    K tomuto případu - nevím, jaké mají vztahy na pracovišti. Nárok ze zákona na dovolenou má, pokud si ji nevybere ihned po mat. dovolené a vrátí se zpět do zaměstnání po rodič. dovolené, tak by ze zákona tuto dovolenou (byť třeba pokrácenou, měla mít zaplacenou). Nevím, jestli se toho může vzdát - co když přijde kontrola, zjistí, že dovolenou neměla zaplacenou, aby ještě firma nedostala pokutu za to, že nedodržuje Zák. práce.

• 27. 9. 2008 11:31

Ivča1 (neregistrovaný) 85.71.215.---

V našem středisku by se každý dozvěděl, že jsem měla dovolenou, nechci někoho zatěžovat detaily, jak to chodí u nás, zkráceně řečeno rozpočet se řeší veřejně, s cenami si nemůžeme moc dovolit hýbat, takže se spíš řeší právě ty náklady. Takže by na řadu určitě přišla poznámka o mé dovolené.
    Taky jsem se nechtěla víc o firmě rozepisovat, aby mne tu oni nepoznali, nevím, jestli náhodou taky nechodí na BC, i když jsem napsala dost detailů pro identifikaci.
    Já vím, že rozhodnutí je na mně, zajímal mě ale postoj ostatních, jak to cítí, protože každý to vidí z jiného úhlu pohledu. Navíc jsem myslela, že nevybraná dovolená mi propadne. Tak si ještě jednou pročtu reakce a uvidím Díky všem!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).