Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Účetní a daňové odpisy od DM - Re: účetní a daňové odpisy řekla bych že...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 8. 2009 14:33

  DM (neregistrovaný) 90.177.108.---

  Re: účetní a daňové odpisy
  řekla bych že s účetními odpisy, si můžete libovolně nakládat, účetní odpisy mají sloužit k věrnějšímu obrazu účetnictví. Příklad ze školení : koupím 2 soustruhy, jeden dám do dílny, kde se na něm pracuje v nepřetržitém provozu, životnost tohoto soustruhu mi mistr z dílny odhadlo na 5 let - odepisuji tedy 5 let. druhý soustruh dám na nástrojárnu, kde se vaužívá max. 8 hod. denně, spíše méně. Odhad doby užívání 10 let. Spočítám odpisy na 10 let.

 • 26. 8. 2009 23:31

  v.e.n.d.y. (neregistrovaný) 90.177.113.---

  Re: účetní a daňové odpisy
  Souhlasím, účetní odpis by měl vyjadřovat skutečnou míru opotřebení, náklady na odpis by se měly promítat do kalkulací cen výrobku a proto musí být co nejpřesnější, abyste si vydělali na nový stroj, než se tenhle zničí. Daňový odpis je dán zákonem a je jen pro potřeby stanovení základu daně.

 • 27. 8. 2009 9:18

  Crt (neregistrovaný) 80.188.167.---

  Re: účetní a daňové odpisy
  Ještě k té změně odpisového plánu. V zásadě by se odpisový plán měnit neměl, ale je zde možnost ho upravit např. při inventurách, kdy se např.zjistí, že daný majetek se opotřebovává rychleji než bylo původně plánováno, tak se zkrátí doba odpisování, nebo i naopak...vždy by to mělo být asi zdokumentováno(nebo popsáno ve vnitřní směrnici), abyste to mohli zdůvodnit např.auditorům...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).