Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Kolik zdanit? od Evča - Re: Kolik zdanit? Nejtprve musíte zjistit,zda měl traktor v...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 10. 2009 9:55

    Evča (neregistrovaný) 89.203.198.---

    Re: Kolik zdanit?
    Nejtprve musíte zjistit,zda měl traktor v obchodním majetku.Od toho se odvíjí zdanění. Pokud měl v obchodním majetku a odepisoval ho, tak příjem je součástí jeho příjmu z podnikatelské činnosti a odvádí se daň SP a ZP.Nákladem je zůstatková cena.Pokud ho měl v obchodním majetku a vyřadil ho z něj tak je příjem osvobozen až po pěti letech od tohoto vyřazení.
    Pokud neměl traktor ve svém majetku tak je příjem osvobozen od daně pokud prodej je více jak rok od nákupu.
    Zákon o daních z příjmů §4 odst.c

  • 1. 10. 2009 13:01

    KK (neregistrovaný) 212.80.64.---

    Re: Kolik zdanit?
    Děkuji. Zjistím to. V obchodním majetku ho určitě měl, kupoval ho na firmu, akorát nevím, jak ho má dlouho. Takže kdyby ho neměl odepsaný, do nákladů si dá zůstatkovou cenu a zdaní celých 300 tis., tj. 45 tis. daň plus ZP (6,75 % ze zisku) 20250 Kč plus SP (14,6 % ze zisku) 43800 Kč, tj. celkem zaplatí 109050 Kč? A pokud ho už má vyřazený, a je to míň než 5 let, taky zaplatí z těch 300 tis. (viz výše)? Myslela jsem, že se platí jen z rozdílu nákupu a prodeje, v tomto případě z 200 tis. Ještě k tomu vyřazení, stačí vyřadit (prodej, darování atd.) a to je celé, ke konci roku se majetek vyřadí a dál už nic nemusím dělat (něco platit apod.), je to tak?

  • 1. 10. 2009 15:02

    Evča (neregistrovaný) 89.203.198.---

    Re: Kolik zdanit?
    >>>Dobrý den, prosím o kontrolu. Podnikatel si před lety
    >>>koupil traktor za 100 tis. Nyní ho chce za 300 tis.
    >>>prodat. Není plátce DPH. Jde mi o to, kolik bude
    >>>zdaňovat, jestli celých 300 tis. nebo 200? Myslím si,
    >>>že 200
    >>>tis. daní z příjmů 15 %, tj. daň bude 30 tis. ZP a SP
    >>>se z toho nepočítá? Nevím, kdy přesně ho kupoval,
    >>>takže ani nevím, jestli už ho má odepsaného (zjišťuji
    >>>to
    >>>všechno pro známého, kdy koupil jsem se nezeptala).
    >>>Pokud je odepsaný, pak bude danit 200 tis., pokud
    >>>není
    >>>odepsaný, jaký je postup? Děkuji moc.
    >
    >Děkuji. Zjistím to. V obchodním majetku ho určitě měl,
    >kupoval ho na firmu, akorát nevím, jak ho má dlouho.
    >Takže kdyby ho neměl odepsaný, do nákladů si dá
    >zůstatkovou cenu a zdaní celých 300 tis., tj. 45 tis. daň
    >plus ZP (6,75 % ze zisku) 20250 Kč plus SP (14,6 % ze
    >zisku) 43800 Kč, tj. celkem zaplatí 109050 Kč? A pokud ho
    >už má vyřazený, a je to míň než 5 let, taky zaplatí z
    >těch 300 tis. (viz výše)? Myslela jsem, že se platí
    >jen z rozdílu nákupu a prodeje, v tomto případě z 200
    >tis. Ještě k tomu vyřazení, stačí vyřadit (prodej,
    >darování atd.) a to je celé, ke konci roku se majetek
    >vyřadí a dál už nic nemusím dělat (něco platit apod., je
    Platí se z rozdílu prodejní cena a zůstatková cena,protože nákupní cena je již zahrnuta v nákladech minulých období a to formou odpisů,takže nemůžete brát rozdíl nákupu a prodeje.
    po prodeji vyřadíte z majetku a to je všechno.

    >to tak?

  • 1. 10. 2009 15:46

    KK (neregistrovaný) 212.80.64.---

    Re: Kolik zdanit?
    Aha. Děkuji za vysvětlení. Je to vlastně logické, akorát jsem to potřebovala vysvětlit :-) Děkuji.

  • 1. 10. 2009 18:34

    KK (neregistrovaný) 212.80.64.---

    Re: Kolik zdanit?
    Ještě jsem se chtěla zeptat na ty výpočty, danit se bude 15 %, SP bude 14,6 % a ZP 6,75 %?

  • 1. 10. 2009 23:34

    Zdena R (neregistrovaný) 78.102.76.---

    Re: Kolik zdanit?
    Před prodejem vyřaďte z obchodního majetku, příjem přiznejte podle § 10ZDP (základ daně počítáte stejně jako při prodeji z OM). Při prodeji podle § 10 odvádíte jen daň z příjmů 15%, nemusíte odvést ZP a SP.

  • 2. 10. 2009 16:47

    KK (neregistrovaný) 212.80.64.---

    Re: Kolik zdanit?
    Takže to můžu udělat tak, že když to má dejme tomu do 20.9.2009 v obchodním majetku, k tomuto datu to vyřadím (z jakého důvodu?) a 21.9.09 to prodám, ale už jako nepodnikatel, takže při daňovém přiznání příjem 300 tis. uvedu do § 10, daň bude 15 %, tj. 45 tis. a žádné ZP a SP? To ale můžu udělat v případě, že už neodepisuje, ne? Jo, a co ta lhlůta 5 let, nenapadne to FÚ, že jsem to tak obešla, že jsem vyřadila z OM a pak jako nepodnikatel prodala pod § 10? jestli ještě odepisuje, tak ne?

  • 2. 10. 2009 17:34

    Zdena R (neregistrovaný) 78.102.76.---

    Re: Kolik zdanit?
    Podívejte se, kdy naposledy vykazoval nějaké výdaje na traktor (opravy, PHM). Den nato můžete na kartu majetku udělat poznámku "vyřazeno do osobního užívání" a to je vše. Pro vyřazení do osobního užívání se podnikatel může naprosto svobodně rozhodnout kdykoliv a je úplně jedno, zda odpisuje a kolik si odepsal. Pokud má traktor podle karty majetku zůstatkovou cenu (vstupní cena HM po odečtení odpisů), tak jí můžete uplatnit jako výdaj - pročtěte odstavec 5 § 10 ZDP. FÚ Vám nemá co napadnout, vždyť přiznáním příjmu podle § 10 ZDP dodržujete pětiletou lhůtu (podle § 4/1/c) ZDP) od vyřazení z OM.

  • 2. 10. 2009 17:39

    KK (neregistrovaný) 212.80.64.---

    Re: Kolik zdanit?
    Děkuji moc za trpělivost :-) Možná mě k tomu ještě něco napadne

  • 3. 10. 2009 13:33

    KK (neregistrovaný) 212.80.64.---

    Re: Kolik zdanit?
    Tak jsem zjistila, že ho koupili loni v srpnu za 100 tis., takže ho ještě určitě odepisují a výdaje na něho měli jenom naftu, kterou ale můžou dát i na auto. Může se teda vyřadit do osobního užívání, pak zůstatkovou cenu dát celou do nákladů (uplatnit jako výdaj) a pak dát do § 10 a zdanit sazbou 15 % (bez ZP a SP)?

  • 3. 10. 2009 13:58

    Zdena R (neregistrovaný) 78.102.76.---

    Re: Kolik zdanit?
    Napřed dát do § 10 a teprve tam uplatnit jako výdaj zůstatkovou cenu traktoru:-)
    Jak stanoví zůstatkovou cenu, je na jeho rozhodnutí. Při vyřazení z OM může uplatnit ve výdajích na podnikání (k příjmům podle § 7 ZDP) odpis HM ve výši 50% ročního odpisu. Také se ale může rozhodnout, že odpis HM neuplatní, o to vyšší bude zůstatková cena traktoru, kterou si pak uplatní jako výdaj k příjmu podle § 10 ZDP.

    Příjmy podle § 10 ZDP nepodléhají odvodům ZP a SP.

  • 3. 10. 2009 14:25

    KK (neregistrovaný) 212.80.64.---

    Re: Kolik zdanit?
    Vy jste zlatá, že máte se mnou takovou trpělivost :-) Moc děkuji. Blbě jsem to pochopila, myslela jsem, že tu zůstatkovou cenu si uplatní v § 7, teď už chápu, že v § 10, takže základ daně § 10 bude prodej 300 tis. mínus zůstatková cena (myslím, že to bude dělat kolem 80 tis., nevím, typuju).
    Bude teda výhodnější, když si letos odpis neuplatní a radši to nechá jako výdaj pro § 10, je to tak? Nebo se to líp pozná, až podle toho, jak mu bude na konci roku vycházet základ daně a podle toho se rozhodnout?
    A nevadí teda, že ten traktor má v podnikání pouze rok a po roce ho vyřadí do osobního užívání a hned prodá?

  • 3. 10. 2009 15:08

    Zdena R (neregistrovaný) 78.102.76.---

    Re: Kolik zdanit?
    Na rozhodnutí, zda uplatnit 50% odpis HM, máte ještě fůru času. Počkejte, až jak mu bude vycházet základ daně z podnikání. U daně z příjmů je to jedno, ale poloviční odpis HM (který sníží základ daně podle § 7 ZDP) by se mu mohl hodit, pokud by potřeboval snížit vyměřovací základ pro výpočet pojistného na ZP a SP.

    Rozhodování o vložení a vyřazení majetku je plně v kompetenci podnikatele a nikdo mu do toho nemůže kecat. Vždyť je to stále jeho osobní majetek, pouze se rozhodl, že jej na nějaký čas vloží do podnikání. Trestem za vložení do obchodního majetku je, že příjem z prodeje tohoto majetku je osvobozen od daně až po pěti letech od vyřazení z OM. Pokud by traktor do OM nevkládal, pak by byl příjem z prodeje osvobozen od daně už po roce od nabytí (§ 4/1/c) ZDP).

  • 3. 10. 2009 16:13

    Kk (neregistrovaný) 212.80.64.---

    Re: Kolik zdanit?
    I když ho jako osobní majetek nekupoval? Kupoval ho rovnou jako firemní majetek.
    Ještě mě napadlo, kdyby ten traktor vyřadil letos, třeba v srpnu nebo září, a počkal by do příštího roku třeba do října, pak by vlastně nic neplatil, žádnou daň.

  • 3. 10. 2009 16:40

    Zdena R (neregistrovaný) 78.102.76.---

    Re: Kolik zdanit?
    Fyzická osoba je stále fyzickou osobou i když podniká. Firmu může mít jen právnická osoba. Při nákupu majetku je jedno, zda je na faktuře (kupní smlouvě) podnikatelovo IČ, nebo rodné číslo, stále se jedná o jednu a tu samou fyzickou osobu. Může koupit na IČ a vzápětí se rozhodnout, že majetek nezařadí do OM, může koupit na r.č. a rozhodnout se, že majetek zařadí, vše se řídí jen jeho vůlí.

    Jestliže byl majetek zařazen do OM (zřejmě vykázal tabulce D daňového přiznání za rok 2008, uplatňoval si odpisy HM, výdaje na opravy atd.), tak si na osvobození příjmu musí počkat 5 let od vyřazení z OM. Pokud by traktor nikdy nebyl součástí obchodního majetku, tak stačí počkat 1 rok od doby, kdy traktor koupil.

  • 3. 10. 2009 16:48

    KK (neregistrovaný) 212.80.64.---

    Re: Kolik zdanit?
    Děkuji. Jste fakt moc hodná. Asi moc špekuluju, ale jenom mám strach, abych něco nepokazila, tak zkouším všechny možnosti i nemožnosti :-) Ještě jednou moc děkuji, snad je to všechno. Vyřadíme ho teda z OM převedením do osobního vlastnictví, pak zdaníme v § 10. Děkuji moc. Hezký den

  • 3. 10. 2009 17:13

    Zdena R (neregistrovaný) 78.102.76.---

    Re: Kolik zdanit?
    Nechci být odporná detailistka, ale raději bych použila výraz vyřazení do osobního užívání. V osobním vlastnictví traktor má už od doby, kdy ho koupil:-)
    Zdaněním podle § 10 ZDP zřejmě ušetří dost peněz na odvodech ZP a SP.
    Zdravím a mějte se fajn:-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).