Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Půjčení jeřábu slovensk.dodavateli od L. - Re: půjčení jeřábu slovensk.dodavateli Uff, to je nějaké zamotané...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 10. 2009 10:39

    L. (neregistrovaný) 88.102.191.---

    Re: půjčení jeřábu slovensk.dodavateli
    Uff, to je nějaké zamotané ...
    V první řadě je třeba si vyjasnit, co jste poskytli - půjčili jste jeřáb nebo jste prováděli nějakou službu na stavbě?
    § 10/4/c je poněkud "mimo mísu".
    Pokud jste poskytli službu, jde o § 10/1/c a fakturujete s českou daní.
    Pokud jste půjčili autojeřáb, jsme v nájmu movité věci. Zde je to trochu komplikovanější, neboť § 10/6/f ZDPH stanoví:
    "(6) Při poskytnutí služby zahraniční osobě nebo osobě povinné k dani, která má sídlo nebo místo podnikání v jiném členském státě, nebo provozovně umístěné mimo tuzemsko, je místem plnění místo, kde má osoba, které je služba poskytnuta, sídlo nebo místo podnikání, nebo je místem plnění místo, kde je umístěna provozovna, je-li služba poskytnuta pro tuto provozovnu, pokud jde o tyto služby:
    ...
    f) nájem movité věci, s výjimkou všech druhů prostředků pro dopravu, ..."
    A komplikace spočívá v tom, zde je jeřáb prostředkem pro dopravu. Výkladově se má za to, že jeřáb slouží k přemisťování břemen na místě, nikoliv k dopravě (doprava řidiče nenaplňuje smysl zákona) - něco jako jeřáb měl řešit nějaký judikát ES (z doslechu). Pokud zamítneme jeřáb jako prostředek pro dopravu, jsme v § 10/6/f, tj. místo plnění na Slovensku (bez české daně). Jinak bychom byli v obecném § 9 ZDPH, ale uvedená možnost je dost málo pravděpodobná.
    Doporučuji zajistit dostatečné důkazní prostředky (smlouvou počínaje).

  • 27. 10. 2009 11:00

    SMrazik (neregistrovaný) 89.111.71.---

    Re: půjčení jeřábu slovensk.dodavateli
    Děkuji za vyčerpávající odpověď. Jeřáb byl zapůjčen, proto jsme prve volili tak paragraf 10 dost. 6 - pronájem movité věci, ale byl zamítnut právě pro charakter dopravního prostředku.
    přeji pěkný a pohodový den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).