Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Paušální výdaje za cestovné od RenK. - Re: Paušální výdaje za cestovné Dobrý den,pokud si neuplatňujete...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 1. 2010 18:05

    RenK. (neregistrovaný)

    Re: Paušální výdaje za cestovné
    Dobrý den,
    pokud si neuplatňujete nárok na odpočet DPH, nemusíte vést knihu jízd a uplatnit výdaje "paušálem" 4000,00 za automobil používáný k podnikání i k soukromým cestám.
    Tento výdaj je nepeněžní, tudíž vůbec neprojde pokladnou nebo bankou. Máte 2 možnosti: buď uvést v rámci závěrkových prací jako nepeněžní výdaj nebo tímto výdajem upravit základ daně přímo v daňovém přiznání ( tabulka E - Úpravy podle §5, §23 - popis úpravy snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji).
    Renata

  • 18. 1. 2010 18:57

    Vladimír 2

    Re: Paušální výdaje za cestovné
    ************************************************
    V DE žádné uzávěrkové operace nejsou od r. 2004
    a ani není nutno vést pokladnu. O bance ... to je jenom vtip že?
    Jinak "paušál" je výdaj dle § 24/2/zt tak co s tím má společného
    ( tabulka E - Úpravy podle §5, §23) ?

  • 18. 1. 2010 19:03

    Katka1 (neregistrovaný)

    Re: Paušální výdaje za cestovné
    Já osobně bych to také dala jako závěrkouvou nepeněžní operaci. Pokud v DE nejsou závěrkové operace, tak jak zaúčtovat leasingové splátky? Já to dávám výdajem jako závěrkovou operaci.

  • 18. 1. 2010 19:48

    RenK. (neregistrovaný)

    Re: Paušální výdaje za cestovné
    Dobrý večer,
    no pane Vladimíre, neumím si představit vést daňovou evidenci a nevést pokladnu (byť to zákon neukládá.) Chtěla jsem vysvětlit tazateli, že nepeněžní výdaj nelze evidovat přes pokladnu ani banku (toť pro názornost). Jinak "závěrkové práce" v DE se provádět musí, např. odpisy, inventarizaci apod. závěrkovými pracemi nazývám. Dokonce i software roční závěrku v DE provádí????
    A co se týká § 23, odst. c říká, že základ daně lze mimo jiné snížit i o částky nezahrnuté do výdajů, které lze podle tohoto zákona do výdajů zahrnout. Skutečně už jsem takovou to úpravu ZD viděla, např. i v příp. uplatnění cestovních výdajů metodou základní náhrady jízdného a náhrady za spotřebu PHM. Nicméně sama bych upřednostnila nepeněžní úpravy..

  • 18. 1. 2010 20:32

    Vladimír 2

    Re: Paušální výdaje za cestovné
    ********************************************
    Závěrkové práce jsem jaxi v §7b o DE nenašel!
    Pokud si pletete
    Opatření čj. 281/97 417/2001, kterým se stanoví obsah
    účetní závěrky pro podnikatele
    tak je tp platné pro Ú.
    Závěrkové práce jsou naprostro něco jiného (např. "invetarizace"
    pohledávek, kontrola správnosti daň. uznatelných výdajů, kontrola správnosti evidence příjmů a pod.)
    Cestovní výdaje (i ty vámi uvedené) jsou také běžnými výdaji - viz
    §24/2/k/3 a jsou součástí výdajů (pokud vedete peň. deník tak výdaj
    v PD jak po jednotlivé jízdě tak i možno celoročně stejně jako ostatní cesťáky)

  • 18. 1. 2010 20:54

    RenK. (neregistrovaný)

    Re: Paušální výdaje za cestovné
    Nepletu si to s ničím, §7b dobře znám. Jen tu slovíčkaříme. Nicméně jste odborník a já se tu s Vámi rozhodně nemíním dohadovat, vaší úrovně nedosahuji. Samozřejmě máte pravdu, jen se mi zdá, že někteří lidé potřebují poradit trochu laicky, jejich řečí a co se týká DE, ta pro laiky je.. A také vím, že téměř všechen software pracuje s DE tak, že se vše účtuje pokladními doklady a výpisy z účtu do evidence a tím také ovlivňuje pokladnu nebo banku. Jsou tak nastavené a tyto nepeněžní úpravy se dělají v rámci roční závěrky, nastaveném období 13, jinak to software neumožňuje.

  • 18. 1. 2010 22:21

    Vladimír 2

    Re: Paušální výdaje za cestovné
    ********************************************
    Asi těch SW znáte málo.
    Většina SW pracuje na principu JÚ tak jak to své klienty po 10 let
    učily a mimochodem je nechtějí své klienty ztratit.
    A někteří tazatelé ani nepracují s SW ale s tabulkou Exelu.
    Tak jim pomáhejMe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).