Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Obec - lístky za svoz odpadu??? od Iva. - Re: Obec - lístky za svoz odpadu??? Záleží na...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 3. 2010 7:16

    Iva. (neregistrovaný)

    Re: Obec - lístky za svoz odpadu???
    Záleží na tom, jak poplatek za odpady vybíráte (vyhláška, smlouva) a jestli se účtuje o poplatku za lístky svozové firmě. Pokud máte vyhlášku o místních poplatcích potom pol. 1337, pokud vyhláška dle zákona o odpadech potom pol. 1339, jinak 3722 2111. Raději se podívejte na www.obecuctuje.cz a rozpočtovou skladbu Ing. Schneiderové.

  • 5. 3. 2010 10:48

    misulak (neregistrovaný)

    Re: Obec - lístky za svoz odpadu???
    Dobrý den, paní Ivo.
    Moc děkuji za radu, ale teď nevím, jestli to obec dělá špatně nebo jsem Vás špatně pochopila já, ale ptala jsem se starosty a ten mi řekl, že podle vyhlášky odpady neodvážejí a jestli myslíte smlouvu třeba s občanama, tak tu taky nemají. A naneštěstí bývalá účetní nekomunikuje... Prostě starosta prý jen zajede na firmu, tam nakoupí lístky a pak je prodává obyvatelům, jak si k němu příjdou. Pak utržené peníze zase odnese do banky.
    Ráno se mi povedlo najít, že minulá účetní tohle účtovala asi takhle:
    Došlou fakturu od popelářů za nákup lístků
    MD 549 0300
    D 321 0002
    její úhrada
    MD 321 0002
    D 231 0800 3722/5169
    A pak prodej lístků
    MD 231 0600 3722/2111
    D 602 0300
    Ale vzhledem k tomu, že jsem zjistila, že si v některých dokladech občas pletla i strany účtů, tak si nejsem jistá, jestli se tímto můžu řídit, tak proto se ptám... Míša.

  • 5. 3. 2010 12:48

    Iva. (neregistrovaný)

    Re: Obec - lístky za svoz odpadu???
    Pokud je to takto, potom účtování:
    předpis lístky na odpad 5180300/321...
    doúčtování 321.../231... 3722 5169

    prodej lístků
    231 ... 3722 2111/6020300
    podívejte se ještě, zda příjmy za prodej nepředepisovala přes účet 315

    koukám, že máte analytiku na příjmy a výdaje, já jsem ji úplně zrušila a jedu pouze přes 231 010
    pokud chcete vědět víc, podívejte se ještě na www.smojk.cz, kde je perfektně udělaný mustr účtování obcí od 1.1.2010, který vytvořil Jihoč.kraj. Je to sice orientační, ale hodně pomůže. Hodně zdaru v účtování

  • 5. 3. 2010 15:29

    misulak (neregistrovaný)

    Re: Obec - lístky za svoz odpadu???
    Ivčo, děkuji - jste génius a navíc mooooooooc hodný génius. Už mi vážně bylo do breku... :((
    Taky jsem se ptala na kraji, přímo metodičky, ale asi zřejmě nevěděla, tak mě doslova odpálkovala se slovy, že mi teda neporadí, že si mám poradit sama, ale, prý, vůbec nemám spoléhat na metodiku na stránkách na MF nebo na JČ kraji, protože je, podle ní, úplně blbě a nedá se, prý, podle toho účtovat. Já si zase říkám, že kdyby to bylo zase až tak moc blbě, tak by to tam přece nedávali... Teď jsem se mrkla na tu metodiku, na kterou jste odkazovala, asi je to ta, co myslela ta metodička, ale je krásně srozumitelná a už je u mě v počítači - takže děkuji za tip. A teď jsem ještě při vyhledávání narazila na knihu z Grady Účetnictví pro územní samosprávné celky, příspěvkové organizace a organizační složky státu 2010 od Miroslava Máčeho. Sice tam v předmluvě píše, že ještě není nic dořešeného, ale i tak si ji hned objednávám.
    Jinak, ta analytika se mi taky moc nehodí, taky bych to ráda měla jen na jednom čísle, používáme jen jeden bankovní účet a jiný nemáme, ale nejsem si teď jistá, jestli to můžu ještě teď změnit, když už to takhle načala ta minulá účetní. Uzávěrku nebo výkazy jsme za nový rok sice ještě neposílali, snad bude poprvé až v dubnu, jak jsem slyšela, ale nevím, jak se na to bude tvářit program - máme Gordic...
    Jo, a předpisy ta paní nedělala, jen občas u některé došlé faktury, jinak nikdy, všechno rovnou náklady nebo výnosy a 231, takže spoustu toho budu muset doúčtovat. A teď mě tak cvaklo, proč tu došlou fakturu účtovala na 549?
    No prostě, mám tu z toho hlavu v pejru, ale pořád si říkám, že když už jsem zvládla jiné věci, tak mě přece jedna vesnička neporazí...
    Ještě jednou moc děkuji a přeji hezký zbytek dne. Míša.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).