Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Dovolená při nepravidelné prac. době od K.I. - Re: Dovolená při nepravidelné prac. době Do nároku na...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 6. 2011 15:23

    K.I. (neregistrovaný)

    Re: Dovolená při nepravidelné prac. době
    Do nároku na dovolenou musíte za rok odpracovat minimálně 60 směn. Pokud to neodpracujete nemáte nárok na dovolenou. Do odpracovaných dnů se nepočítají dny odpracované na Dohodu o provedení práce ani na Dohodu o pracovní činnosti (pokud není vnitřním předpisem zaměstnavatele stanoveno jinak).
    Jakmile odpracujete 60 směn vzniká Vám nárok na dovolenou a z důvodů směnnosti zaměstnání na určitou část z celkového nároku.

    Výpočet je následující:
    Počet směn za rok (60) podělit počtem týdnů v roce (52) a vynásobit počtem týdnů dovolené které poskytuje zaměstnavatel dle směrnice (4) = 60/52*4 = 4,6 = 4,5 dne dovolené

    jestliže poskytuje zaměstnavatel 25 dnů dovolené budete násobit 5. Doufám, že jsem Vám trošku pomohl

  • 28. 6. 2011 15:37

    RenataH (neregistrovaný)

    Re: Dovolená při nepravidelné prac. době
    Pomohl, ale blbě. Zapomněl jste (na rozdíl od tazatelky) na dovolenou za odpracovanou dobu, tj. není nutno odpracovat 60 dnů, aby vznikl nárok na dovolenou. Ale to stejně není tazatelky případ.
    pro tazatelku: §216 ZP
    4) Pro zjištění, zda jsou splněny podmínky vzniku práva na dovolenou, se posuzuje zaměstnanec, který je zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, jako by v kalendářním týdnu pracoval 5 pracovních dnů, i když jeho pracovní doba není rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu; to platí i pro účely krácení dovolené, s výjimkou neomluvené nepřítomnosti v práci.

  • 28. 6. 2011 16:16

    VH

    Re: Dovolená při nepravidelné prac. době
    Toto pravidlo se vztahuje na zaměstnance, kteří konají práci na stanovenou týdenní pracovní dobu, nikoliv na kratší pracovní dobu jako naše tazatelka. Na zaměstnance s kratší pracovní dobou se uplatní šikovné (a logické) pravidlo, které bývalo obsaženo v NV č. 108/1994 Sb., a které nový ZP nepřevzal - u zaměstnance s kratší PD činí týden tolik dnů, na kolik dnů je jeho PD rozvržena. U tazatelky je to složitější, protože 2 měsíce bude pracovat 3 dny v týdnu a 4 měsíce jen 2 dny v týdnu, tzn. že se to musí zkombinovat.
    Počítala bych to takto:
    1. (15/12) * 2 = 2,5
    2. (10/12) * 4 = 3,3
    celkem 5,8 = 6 dnů
    Kontrola: 253 prac. dnů v roce 2011 / 61 odpracovaných dnů = 4,14
    4,14 * 6 = 24,84 = 25 dnů
    Pokud zaměstnankyně odpracuje více než 60 směn, bude jí z 6 dnů náležet 6/12, tj. 3 dny.
    Nepřepočítávala jsem, zda skutečně odpracuje 61 směn a rovněž číslo 253 nemám ověřeno.

  • 30. 6. 2011 10:37

    chrastik (neregistrovaný)

    Re: Dovolená při nepravidelné prac. době
    Na zaměstnance s kratší pracovní dobou se uplatní šikovné (a
    >logické) pravidlo, které bývalo obsaženo v NV č. 108/1994
    >Sb., a které nový ZP nepřevzal - u zaměstnance s kratší
    >PD činí týden tolik dnů, na kolik dnů je jeho PD
    >rozvržena. U tazatelky je to složitější, protože 2 měsíce
    >bude pracovat 3 dny v týdnu a 4 měsíce jen 2 dny v
    >týdnu, tzn. že se to musí zkombinovat.
    >Počítala bych to takto:
    >1. (15/12) * 2 = 2,5
    >2. (10/12) * 4 = 3,3
    >celkem 5,8 = 6 dnů
    >Kontrola: 253 prac. dnů v roce 2011 / 61 odpracovaných
    >dnů = 4,14
    >4,14 * 6 = 24,84 = 25 dnů
    >Pokud zaměstnankyně odpracuje více než 60 směn, bude
    >jí z 6 dnů náležet 6/12, tj. 3 dny.
    >Nepřepočítávala jsem, zda skutečně odpracuje 61 směn a
    >rovněž číslo 253 nemám ověřeno.

    Dobrý den, děkuji za Váš názor. Jen mi to stále není dost jasné. 15/12 a 10/12 už je přepočet dovolené podle mé pracovní doby. Když tedy měsíční nárok násobím počtem měsíců, vyjde mi nárok na půl roku, proč ho tedy ještě krátit, jak uvádíte v závěru Vaší odpovědi, že pokud odpracuji víc než 60 směn bude mi z vypočítaných šesti dní náležet jen 3 dny. Když po 6 měsících práce mám nárok na 3 dny dovolení, kolik bych měla za celý odpracovaný rok při 2 odpracovaných dnech v týdnu? Pouze 6 dnů z 25? Protože se musí dovolená přepočítávat na aktuální stav, počítám pouze s druhou variantou tedy 16 hodin za týden. Laickým výpočtem jsem došla k 5 dnům dovolené za 6 odpracovaných měsíců (16/40 = 0,4 tj. 25 dnů x 0,4 = 10 dnů x 6/12 = 5 dnů). A už vůbec nerozumím výpočtu "kontrola", který uvádíte.

  • 1. 7. 2011 10:18

    VH

    Re: Dovolená při nepravidelné prac. době
    Pokud má zaměstnanec kratší pracovní dobu, vždycky se vychází z jeho rozvržení PD. V případě, že byste měla celý rok PD rozvrženou na 2 dny v týdnu a u zaměstnavatele by byla dovolená v délce 5 týdnů, měla byste dovolenou (celoroční nárok) 10 dnů. pro čerpání dovolené v tomto rozsahu byste musela odpracovat alespoň směn, pokud by se tak nestalo, náležela by vám dovolená za odpracované dny v rozsahu 1/12 za každých 21 odpracovaných dnů. Dovolená se na hodiny nepřepočítává, rozhodující je počet směn v týdnu - váš výpočet je zcela špatně. Výpočet "kontrola" jsem uvedla z důvodu, abyste viděla, že výpočet je správně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).